Еврото е изложено на риск да поевтинее дo паритет с долара за първи път от края на 2022 г., ако нова трансатлантическа търговска война отслаби вече изпитващата затруднения икономика на еврозоната, предупреждават анализатори.

В петък еврото поевтиня до под 1.04 спрямо долара, което беше най-ниското ниво от ноември 2022 г., след като проучване сред мениджърите по поръчките (PMI) показа, че производството на частния сектор в еврозоната бележи спад през този месец.

Заплахата за нови щатски мита върху вноса от Европа обезценява еврото след изборите в САЩ. Европейската валута се търгуваше срещу 1.09 долара на 5 ноември, но след това поевтинява спрямо зелените пари в три поредни седмици.

Миналата седмица еврото приключи на ниво от 1.041 долара, но може да падне допълнително, след като новата администрация на Доналд Тръмп представи своите икономически планове.

Тръмп е говорил за налагането на между 60% и 100% мито върху китайски продукти и 10% - 20% мита за стоките от останалата част от света, което би направило европейския износ за САЩ по-малко конкурентен и би могло да навреди на икономическия растеж.

Джордж Саравелос, анализатор в Deutsche Bank, е изчислил, че пълният ефект от евентуалното налагане на нови мита от страна на Тръмп, предприемането на мерки срещу имиграцията и увеличаването на нетните фискални разходи чрез продължавана на данъчните отстъпки “е отразено” само на 30% от финансовите пазари, което е индикация, че еврото може да бъде подложено на сериозни разпродажби, ако мерките бъдат приложени.

“Основното е, че пазарите все още не отразяват голяма част от Тръмп”, е заявил Саравелос пред свои клиенти през миналата седмица.

“Оставаме оптимистично настроени спрямо долара и бихме счели обменен курс евро/долара от 1.00 като отчитащ интензивността на смесицата от политики на Тръмп по-близо до 50%, с потенциал за още по-голям спад, в зависимост от това какво ще се случи следващата година”.

Миналия петък слабите PMI данни показаха, че бизнес активността в еврозоната отново се свива през ноември, което предизвика редица залози за рязко понижение на лихвите от страна на Европейската централна банка (ЕЦБ) през следващия месец.

Ценообразуването на паричните пазари предполага, че според инвеститорите, вероятността за понижение с половин процентен пункт на декемврийското заседание на ЕЦБ е 50%, като евентуално по–малко понижение вече е напълно отразено на пазарите. Основната лихва в еврозоната е 3.25% след понижението от миналия месец.

Състоянието на няколко ключови икономики от еврозоната е в светлината на прожекторите, като Германия, която традиционно е двигателят на блока, се очаква да проведе нови избори на фона на стагниращата икономика, а Франция се очаква да отчете забавяне на икономическия растеж.

“Общият PMI индекс на еврозоната пада до 48.1 пункта, вследствие на неочаквания спад при сектора на услугите, което увеличи значително вероятността за понижение на лихвата с 50 базисни пункта през декември,” заяви Кайл Чапан, валутен анализатор в Ballinger Group.

“Еврото пробива решително ключови нива, като падна под 1.04 за първи път от енергийната криза в края на 2022 г. След като премина този праг, оттук достигането до паритет вече не представлява голям скок.”

Въпреки това, изборът на Доналд Тръмп на министър на финансите на САЩ в лицето на Скот Бесънт би могъл да донесе известно облекчение за еврото.

Номинацията на Бесът, който е милиардер и ръководител на хеджфонд, “се очаква да бъде одобрена от световните пазари”, прогнозира Тони Сикамор, пазарен анализатор в IG, заради неговата “експертиза” и предишни изказвания, че предпочита “митата да бъдат въвеждани постепенно”.

По-рано през месеца Бесънт заяви пред Bloomberg, че падащата инфлация ще доведе до по-ниски лихвени проценти и “базирано на пазара поевтиняване на долара”.

Икономисти обаче очакват новите търговски мита на САЩ да бъдат инфлационни, което да доведе до по-високи ливхи и по-скъп долар. При този сценарий, Федералният резерв на САЩ държи лихвите високи, за да се бори с инфлацията, докато ЕЦБ понижава лихвите рязко, за да се бори с евентуална рецесия в еврозоната.

Анализатори в ABN Amro прогнозират, че завръщането на Тръмп вероятно ще означава “значително увеличение на вносните мита на САЩ” през 2025 г., като Китай ще понесе основната тежест, но Европа също ще бъде засегната.

“Всичко това вероятно ще доведе до разминаване на политиката на Фед и ЕЦБ, като централната банка на САЩ ще предприема по-малко на брой и по-малки понижение на лихвите, а основната лихва на ЕЦБ ще падне до 1%,” прогнозираха те през миналата седмица.

“Това пък ще тласне еврото към паритет с долара през 2025 г.”