
Китайските онлайн платформи Temu и SheIn ще повишат цените си следващата седмица, тъй като новите мита на американския президент Доналд Тръмп срещу вноса на евтини стоки увеличават разходите на компаниите, известни с достъпните си продукти.
В почти идентични писма до клиентите си тази седмица двете компании съобщиха, че ще увеличат цените си от 25 април и насърчиха потребителите да пазаруват „сега на днешните цени“.
Shein и Temu, които продават всичко – от играчки до смартфони, се разраснаха бързо в САЩ благодарение на изключението „de minimis“, което позволяваше безмитен внос в страната на стоки под 800 долара.
Тази вратичка в закона позволи на китайските търговци да поддържат ниски цени. Този бизнес модел беше изправен под натиск след нов указ, подписан от Тръмп, който променя правилата за вноса в САЩ от 2 май.
„Поради неотдавнашни промени в глобалните търговски правила и мита, нашите оперативни разходи се увеличиха. За да продължим да предлагаме продуктите, които обичате, без компромис с качеството, ще направим корекции в цените от 25 април 2025 г.“, се казва в изявленията и на двете компании.
В момента роклите на Shein струват между 6 долара и 91 долара на уебсайта на компанията, докато Temu ги продава между 2.48 долара и 210 долара онлайн.

Особености на бизнес модела на Temu
Temu е собственост на китайската компания PDD Holdings (същата зад Pinduoduo) и работи основно като платформа, която свързва потребителите директно с производители и доставчици в Китай. Това елиминира нуждата от дистрибутори и складове в САЩ или ЕС.
Компанията толерира ultra-low-cost стратегия, като залага на много ниски цени, често с големи отстъпки и дори безплатна доставка. Това се постига чрез директна доставка от Китай (dropshipping), минимални разходи за маркетинг и логистика (в началото се субсидира от PDD), както и голям избор от нискокачествени до среднокачествени стоки.

Особености на бизнес модела на SheIn
SheIn разчита на бизнес модела „on-demand“ (по заявка). Компанията използва изключително ефективен производствен модел, при който се създават много малки партиди (50-100 бройки) от нови дизайни.
Само най-продаваните се пускат в масово производство. Това намалява излишните запаси, съкращава цикъла от дизайн до пускане на пазара до 7 дни.
Shein не използва посредници – всичко се продава чрез собствения им уебсайт и мобилно приложение, което дава контрол върху ценообразуването, клиентския опит и данните за потребителите.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- От 2 часа на 1 минута: Новият най-висок мост в света облекчава пътуването в Китай
- Щатските борсови индекси паднаха с по над 5% след ответните мита на Китай
- Спад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
- Китай инжектира $69 млрд. в четири държавни банки
Калкулатори
Най-ново
Какво представява бета коефициентът при инвестициите?
преди 3 минГрад без държава: Милиардери планират да построят техноутопия в Гренландия
преди 1 часПетокласници от София пишат код за изкуствен интелект
преди 2 часаТайните за дълъг и щастлив живот на една столетница
18.04.2025Четири начина да отгледате психически силни деца
18.04.2025JA Bulgaria и БФС ще учат млади футболисти на финансова грамотност
18.04.2025Прочети още
По-ниски такси за лични карти до края на годината
darik.bgКейти Пери в Космоса: Исторически полет или зрелищна инсценировка?
darik.bgКак един кръст и три гвоздея промениха света: Защо празнуваме Разпети петък?
darik.bgКлоп в Реал Мадрид... няма шанс
dsport.bgСедмото място на ЦСКА е почти невиждана катастрофа
dsport.bgРазпети петък с малко дете – как да обясним празниците на най-малките?
9meseca.bg