През последната година има много сериозна динамика по отношение както на депозитния портфейл, така и при лихвите по депозитите у нас.

Това заяви в ефира на Дарик радио Мария Мангърова, ръководител на отдел "Банкиране на дребно" в Прокредит банк. 

От гледна точка на новия генериран бизнес на срочни депозити на домакинства, цената се е увеличила от средно 0.4 - 0.5% за 2023 г. до 0.7 - 0.9% за 2024 г., като това не е механичен ръст, обясни експертът.

Продължава да расте и портфейлът с 9% на годишна база в левове, а в евро - с около 4%, но преобладаващият е в лева. Вероятно тази динамика ще продължава, но с бавни темпове и един устойчив растеж, тъй като не трябва да забравяме, че цената на депозити е много свързана с цената на кредите, прогнозира Мангърова.

"Ако искаме да продължаваме да имаме пазар, в който кредитите са едни от най-конкурентите в Европа, балансът между лихвите по депозити и по кредити трябва да бъде поддържан, за да има устойчиви ръст и в двете посоки, без това да създава някакво напрежение."

Конкретно за ПроКредит Банк, депозитните предложения започват от 1% за 6-месечен депозит, 1.25% за 12-месечен и могат да стигнат до 1.75% за 36-месечен, което - от гледна точка на условията на пазара, са доста конкуренти опции, заяви ръководителят на отдел Банкиране на финансовата институция.

Депозитите са с едни и същи условия в лева и в евро, така че клиентите могат да изберат от гледна точка на техните предпочитания за спестявания, инвестиции и разпределение на бюджета, посочи експертът и допълни:

"Депозитите са абсолютно гарантирани и обезпечени и виждаме, че темповете на спестяване на българина продължават да растат".

По отношение на тенденциите при клиентите и техните спестявания, Мангърова заяви, че тук роля играе и техният апетит към риск. Депозитите, според нея, си остава остават предпочитано средство и инструмент, но клиентите, които имат малко по-висок апетит към риск и желание за по-висока доходност, започват да анализират и други възможни инструменти.

Вместо спестяванията, такива биха могли да бъдат инвестициите, тъй като - макар и с по-голям риск, те предполагат по-висока възвръщаемост.

Има възможност и за по-рискови инвестиции с по-висока доходност във взаимни фондове, окрупнени фондове, с които клиенти могат да участват на борсата, и P2P финансиране. Тези опции носят по-високо обещание за доходност, но там пък средствата не могат да бъдат в никакъв случай на 100% гарантирани, уточни Мангърова.

Депозити с какъв срок предпочитат гражданите?

Пазарът на депозитите представлява един микс от това какво предпочитат гражданите и какво предлагат банките. Трезорите, в исторически план, стимулират по-дългосрочните депозити и при тях се предлагат по-добри условия. В България при домакинствата над 60-70% от депозитите са с матуритет 1 и 2 години.

Това, което наблюдаваме - гражданите обикновено разделят на порции своите средства, тоест понякога сключват с една и съща дата различен по матуритет депозит с идеята, ако им потрябват парите, в някакъв момент да могат да ги използват, без да развалят условията по депозитите.

На пазара на депозитите има добра диверсификация с превес на 12 и 24-месечните влогове, заяви Мангърова.

За да се избегнат случаите на разваляне на условията по депозит, ПроКредит Банк предлага опция за спестяване по разплащателна сметка, при която лихвата е по-ниска, но във всеки един момент клиентите могат да изтеглят парите си и да ги ползват.

Другото предимство е, че във всеки един момент тези средства могат да бъдат допълвани, като олихвяването е по целия баланс на тази сметка. Това също е опция, когато невинаги имаме сигурност в кой момент ще ни потрябват средствата.  

Дигитализацията и личните спестявания

Дигитализацията помага много, тъй като всичко е в телефона само на един клик разстояния, заяви Мангърова.

От една страна, тя носи сигурност, защото надлежно е подсигурено само клиентите да имат достъп до техните инструменти, но същевременно представляваа е гъвкавост и и удобство, защото всичко е на един бутон разстояние и имате свободата да разполагате във всеки един момент със средствата си, без да се ограничавате с физически локации, работно време и нещата, с които сме свикнали от една ера, в която се банкираше по-различен начин.

Въпреки това Мангърова смята, че не може да се отрича хибридният модел на банкиране, тъй като той представлява доверие и взаимоотношение. Банката предлага опцията клиентите, които имат нужда, да бъдат консултирани на място в офисите.

Важното е, че всяка една операция може да бъде извършена 100% дигитално и дистанционно и е въпрос на избор на клиентите да посетят клон на банката, ако имат нужда от по-специфична консултация, или да потвърдят нещо. Не и обаче, за да извършват ежедневни административни дейности, свързани с техните средства.

Добрите практики за оптимизиране на спестяванията

Клиентите със сигурност трябва да спестяват редовно, да имат отделен бюджет и това да бъде навик, защото навиците са полезни от гледна точка на дисциплината, заяви Мангърова.

Диверсификацията е част от добрите практики. Това означава да се търсят както различни инструменти, така и различни валути и различни срочности. По този начин клиентите ще могат да оперират със средствата си в различно време и няма да се налага да развалят част от доходността си.

Те ще имат мисловната свобода, че винаги разполагат с едни пари и същевременно ще знаят, че търсят най-добрият оптимум за себе си от гледна точна на микса между средства и начин на разполагане с тях.