Стрийминг платформата Twitch обяви, че ще споделя по-голяма част от приходите си със създателите на съдържание, съобщава BBC.
Стриймърите печелят пари чрез феновете, абонирани за техния канал. Сумата на месечния абонамент се разделя поравно между Twitch и създателите след плащане на таксите.
Опцията за по-висок дял от приходите беше запазена само за най-популярните стриймъри, но новата система дава възможност на всеки, който има повече от 100 платени абонати, да получава 60% от парите.
Новината идва две седмици, след като Amazon, която е собственик на Twitch, обяви, че ще уволни над 500 служители на стрийминг платформата, или около една трета от целия персонал.
Главният изпълнителен директор на Twitch Дан Кланси съобщи, че сайтът е изплатил 1 милиард долара на стриймъри през 2023 г., но все още не е излязъл на печалба.
Междувременно, компанията майка Amazon е реализирала печалба от 9.9 милиарда долара за периода юли-септември 2023 г., според последния актуален финансов отчет, спрямо 2.9 милиарда долара за съответното тримесечие на предходната година.
Twitch е платформа за стрийминг на живо, където хората обикновено играят видео игри, докато разговарят със зрители.
Обновената програма за изплащане на възнаграждения, наречена Twitch Plus, ще влезе в сила през май тази година. Компанията изчислява, че три пъти повече стриймъри ще се възползват от по-добри дялове за разпределение на приходите.
Новата сделка ще запази разделението на приходите в съотношение 70/30, предлагано до момента на най-популярните потребители на сайта, които имат по над 350 платени абонати всеки месец.
Съгласно новите правила, те вече ще трябва да постигнат 300 платени абонати, за да получат по-високо изплащане.
Като част от новата система за разпределение, Twitch ще премахне дългогодишната практика, при която след достигане на приход от 100 000 долара, разпределението за стриймърите се връщаше обратно от 70/30 на 50/50.
Отпадането на това изискване може да се разглежда като опит да бъдат привлечени обратно някои от напусналите създатели на съдържание.
Компанията е загрижена за растежа на конкурентните платформи, като Kick, които предлагат на стриймърите значителен дял от 95% от приходите, които генерират чрез абонати.Kick завоюва няколко от най-големите имена на съперника си и продължава да расте.
Междувременно, потребителите на YouTube получават 70% от приходите от своите абонаменти. YouTube прибира и 30% от директните дарения на феновете за създателите, докато Twitch дава всички дарения на стриймърите си.
Съобщението идва броени дни, след като най-добрият YouTuber MrBeast обяви колко пари е успял да направи от видеоклипове в X (известен преди като Twitter).
Социалната мрежа на Илон Мъск също ухажва създателите на съдържание, които използват конкурентни платформи, като предлага голям дял от своите рекламни приходи.
Въпреки че MrBeast изглежда спечели много от един единествен видеоклип в X (над 250 000 долара), сумата е значително по-малка от милионите, които изкарва YouTube.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Перфектната дестинация за пенсиониране – според зодията
преди 37 минКак Литва се превърна в магнит за финтех компаниите?
преди 53 минПредпазливите към технологиите германци се пристрастяват към онлайн пазаруването
преди 1 часТърговска война между САЩ и Европа тласка еврото към паритет с долара?
преди 2 часаТоварният транспорт със спад през третото тримесечие
преди 2 часаИма ли място предприемачеството в училище?
преди 3 часаПрочети още
Необичайно модно ревю превърна деца от бедните квартали на Индия в звезди
darik.bgДежавю за феновете на Адел: Певицата отново излиза в дълга певческа ваканция
darik.bgАмериканците отброяват дните до Деня на благодарността
darik.bgСтанимир Стоилов скалпира отбор за 140 милиона евро и си отвори златната порта
dsport.bgНов удар за Реал Мадрид – Винисиус е аут за месец
dsport.bgКак да стартирате собствен онлайн бизнес по време на майчинство?
9meseca.bgНеща, които трябва да изхвърлите от дома си сега
idei.bgКак да си направим кърпички за почистване
idei.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg