Единадесетокласници от Природо-математическа гимназия „Васил Друмев“ във Велико Търново се включиха в изнесено обучение в Техническия университет в София.
Това са 55 ученици, които усвояват професиите „Системен програмист“ и „Приложен програмист“. Те са част от първия випуск, който от осми клас се обучава по нови програми и предмети, създадени специално за тяхното училище, съобщават от образователното министерство.
„Трябва да имате самочувствие, че сте част от единственото училище в България, на което е поставена специална иновативна задача. Вие учите по авторски учебни програми, каквито няма в нито едно друго българско училище“, каза началникът на кабинета на министъра Наталия Михалевска на учениците и учителите преди началото на изнесеното обучение.
В рамките на иновацията, която развива училището, се разработват нови програми чрез въвеждане на нови учебни предмети в областите „Дигитално предприемачество“, „Киберсигурност“ и „Изкуствен интелект“ за паралелки от професионално направление „Компютърни науки“. Програмите са създадени от учители в гимназията, представители на местния бизнес и преподаватели от Техническия университет.
Според Наталия Михалевска, ако има повече подобни сътрудничества между средните и висши училища заедно с бизнеса, тогава учениците ще са подготвени за пазара на труда още в процеса на обучение, ще имат инженерно мислене и ще изберат професиите на бъдещето.
Наталия Михалевска връчи плакет на МОН на ПМГ „Васил Друмев“ и на ректора на Техническия университет проф. Иван Кралов. Той и деканът на факултет „Компютърни системи и технологии“ проф. Даниела Гоцева приветстваха учениците и им обещаха полезни обучения във фирми, за да усетят връзката между наука и бизнес.
Те ги увериха, че инженерните науки ще им дадат възможност за творчество, с което ще променят живота на хората. Проф. Кралов специално благодари на МОН, че подкрепя образователните институции, за да могат младите хора да усвояват и разпространяват знание.
Почетният декан на факултета и инициатор за иновативната задача проф. Огнян Наков представи на младите хора нагледно каква реализация могат да получат в IT сферата, както и какви възнаграждения да си осигурят като изберат професии в тази област.
Сред участниците в първата среща на ученици и преподаватели бяха членовете на комисията за иновативните училища доц. Евгения Сендова, Силвия Кънчева и Ралица Войнова, както и главният експерт от МОН Илияна Славова, която отговаря за иновативните проекти.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как да си извадите ПИК на НАП и за какво ви трябва?
преди 9 часаАТИ: Предложението за отнемане на лицензи е абсурдно, некомпетентно и опасно
преди 9 часаСамотна риба в японски аквариум се сдоби с необичайна компания
преди 9 часаИсторията на Пол Алън - съоснователя на Microsoft
преди 10 часаСтойността на марката Tesla пада с $15 млрд. през 2024 г.
преди 10 часаГръцките банки намаляват таксите
преди 12 часаПрочети още
Шапката на Мелания: Защо всички говорят за аксесоара на първата дама?
darik.bgЧестит рожден ден, Дарик!
darik.bgПървите речи на президентите на САЩ: Поглед през годините
darik.bgНа живо: Атлетико Мадрид с човек по-малко изравни срещу Байер Леверкузен
dsport.bgНа живо: Ливърпул води срещу Лил
dsport.bgЩастлива кожа през зимата – мисия възможна
9meseca.bg