UniCredit SpA оттегли офертата си за Banco BPM SpA, с което сложи край на осеммесечния спор с конкурентната банка и италианското правителство относно плана си за създаване на най-голямата финансова институция в страната.

Бордът на директорите на банката е решил да оттегли офертата за Banco BPM, тъй като условието, свързано с разрешението на правителството, не е било изпълнено, се посочва в изявление на UniCredit.

От банката казват, че макар да е постигнат напредък в разговорите с властите, окончателното решение би надхвърлило удължения период на офертата.

„Продължаващата несигурност около прилагането на предписанията за ‚златната сила‘ не е от полза нито за UniCredit, нито за нейните акционери“, посочва главният изпълнителен директор Андреа Орчел в изявлението.

Оттеглянето представлява „пропусната възможност не само за акционерите в BPM, но и за италианския бизнес“, заявиха от UniCredit.

Банката също така посочва, че нейният фокус остава върху изпълнението на стратегията ѝ, тъй като „сливанията и придобиванията остават инструмент, който може да се използва, само ако допълнително ускорява тази стратегия и подобрява създаването на стойност“.

Златната сила

Рим може да блокира или да налага условия за сделки, включващи стратегически активи, съгласно така нареченото си правило за златната сила. Правителството не демонстрира особен интерес към смекчаване на противопоставянето си на кандидатурата на UniCredit, дори след като съд отмени две условия, а Европейският съюз го предупреди да не се намесва.

Bloomberg съобщи вчера, че Италия работи по нов декрет, който ще наложи отново повечето от условията ѝ за сделка.

Оттеглянето е неуспех за Орчел и усилията му да промени европейските финанси. Сделката с Banco BPM беше ключова част от плана на ръководителя за разширяване на присъствието на банката в Италия. Планът на UniCredit за придобиване на германската Commerzbank също буксува поради съпротивата на Берлин.

UniCredit обяви непоисканата си оферта за придобиване на Banco BPM през ноември, като не предложи почти никаква премия. Условията в момента предполагат цена от около 14.6 милиарда евро, докато пазарната капитализация на Banco BPM е 15.6 милиарда евро към вторник.

Това предполага, че акционерите очакват по-голямата банка да увеличи офертата си от 0.166 новоиздадени акции за всяка акция на по-малкия конкурент.

Провалът на сделката засега също така подчертава продължаващата съпротива на националните и регионалните политики срещу консолидацията на банките в цяла Европа.

Освен в Италия и Германия, противопоставянето на правителството се очертава като препъни камък и в Испания, където BBVA SA се опитва да придобие конкурента си Banco Sabadell SA.

По-рано във вторник италианският пазарен регулатор спря офертата за Banco BPM за 30 дни, за да даде на акционерите повече време за вземане на решение, докато Рим обмисля отговора си на решението на съда и писмото от ЕС. Първоначално беше планирано, че периодът на офертата ще приключи в сряда.

Решението на административния съд на Лацио отмени две изисквания, наложени от правителството върху потенциална сделка, като същевременно потвърди изискването UniCredit да се откаже от руския си бизнес и да запази непроменени вътрешни инвестиции в новопридобитата от Banco BPM компания за управление на активи Anima Holding SpA.

UniCredit беше заявила по-рано, че подобни искания биха могли да спрат плана ѝ за придобиване.

Отделно, ЕС изпрати писмо до правителството на Джорджия Мелони, критикувайки участието му в сделката. Европейската комисия посочи в междинно заключение, че прилагането от Италия на нейната златна сила „може да противоречи“ на правилата на ЕС за сливания и че за това „липсва достатъчно обосновка“. Блокът преди това беше одобрил потенциална сделка.

И двете неща допринесоха за несигурност, която не позволява на акционерите на Banco BPM „да достигнат до обосновано мнение относно офертата“, заяви регулаторът Consob в решението си да спре офертата.