
„Държавата вече прилага редица стимули за насърчаване на интереса към специалности, важни за ядрената енергетика – освобождаване от такси, увеличен прием и стимули за висшите училища. Ще увеличим в пъти и стипендиите в тях, за да ги направим по-атрактивни за младите хора“.
Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който заедно с министъра на енергетиката Жечо Станков разговаря с ръководството на АЕЦ „Козлодуй“.
Двамата министри се ангажираха с изготвянето на национална програма и план за подготовка на кадри, съобразени с плана за разширяването на ядрената централа. Според министър Станков:
“Изграждането на новите мощности ще е най-важният проект за следващите десетилетия, но още по-важно е да имаме нужните кадри. Заедно с МОН ще се направи програма за обезпечаване на кадрите, като очакваме централата да ни предостави детайлен анализ за нуждите по специалности”.
Министър Вълчев допълни, че в много кратки срокове МОН може да предложи конкретни стимули за средното и висшето образование, за да може още от следващата учебна година те да се прилагат.
“Стипендията може да достигне и 1000 лева месечно, ако преценим, че така ще осигурим нужните кадри за индустрията”.

Професионалната гимназия по ядрена енергетика „Игор Курчатов“ в Козлодуй
Приоритетни инвестиции за подобряване на материалната база и насърчаване на учениците. За това се ангажира министър Вълчев по време на срещата си с директора на Професионална гимназия по ядрена енергетика „Игор Курчатов“ и учителския колектив.
Училището посетиха и министър Жечо Станков заедно с представители на Хюндай Енджиниъринг енд Канстръкшън и Уестингхаус. Те се запознаха и с проекта за изграждане на Център за върхови постижения в гимназията.
В Професионална гимназия по ядрена енергетика „Игор Курчатов“ в Козлодуй се обучават общо 468 ученици, като 80 от тях са в дуална форма на обучение.
Това е единственото училище в България, в което се подготвят техници на енергийни съоръжения и инсталации по специалността „Ядрена енергетика“.
Другите специалности в професията „Техник на енергийни съоръжения и инсталации“, по които се осъществява обучение, са „Топлотехника – топлинна, климатична, вентилационна и хладилна“ и „Управление на радиоактивни отпадъци“.
Това са специалности с очакван недостиг на специалисти на пазара на труда. Училището подготвя кадри и по професиите „Електротехник“ – специалност „Електроенергетика“ и „Техник на компютърни системи“ – специалност „Компютърна техника и технологии“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Първият увеселителен парк на Universal в Европа ще бъде във Великобритания
преди 12 часа3D сканиране на Титаник хвърля нова светлина върху последните моменти на обречения лайнер
преди 13 часаПет начина да подобрите паметта си
преди 13 часаНова онлайн платформа за доброволчество и събития пусна Бургас
преди 14 часаЗа 7 дни: Японци изградиха първата в света 3D-принтирана железопътна гара
преди 14 часаINSAIT на 3 г.: Да поставиш България на световната технологична карта
преди 15 часаПрочети още
Инвестиция за бъдещето: Нов високоскоростен влак в Италия свързва по-бедните южни части със севера
darik.bgХеликоптер се разби в река Хъдсън (ОБНОВЕНА)
darik.bgСлед объркани ембриони, жена в Австралия роди чуждо бебе
darik.bgБУТОНКИТЕ: Левски обиди феновете си!
dsport.bgВеласкес беснее: Изглеждаме като глупаци, биха ни с два удара във вратата
dsport.bgНай-популярните "цветни" имена в България
9meseca.bg