Акт на вандализъм срещу паметник от 18-и век, построен от някога могъщата империя на Моголите, предизвика гняв в Индия, а историците призоваха властите да осигурят по-добра защита на огромното културно наследство на страната.
Унищожаването на части от гробниците на трима императори в двореца Зафар Махал в Ню Делхи е регистрирано от историци в неделя по време на обиколка на мястото, което се наблюдава от правителствена агенция, отговорна за опазването на историческите паметници.
„Смята се, че това е последният велик моголски паметник“, казва за CNN историкът Сам Далримпъл, алармирал за щетите. „Зафар Махал бавно се разпада от години и е символ на пренебрегването на историята на Моголите в Делхи.“
Вандализмът включва повреда на част от мраморен решетъчен параван, или джаали (jaali на индийски), който обгражда празния гроб на Бахадур Шах Зафар. Това е последният моголски император, заточен през 1858 г. в Бирма (днешен Мианмар) от бившите британски владетели на Индия.
Унищожението е „наистина сърцераздирателно“, казва художникът Срищи Рана Менон. „Това е едно от най-призрачно красивите места, тези джаали бяха изящни“, пише тя в Instagram. „Изгубеното е наистина безценно.“
„Абсолютно шокиран, наранен и ядосан съм от всичко, което се случи“, пише друг потребител. „Смятам се за късметлия, че съм виждал мястото преди вандализма.“
Дворецът, който е свободен за посещения, е сред повече от 170-те обекта на културното наследство в Делхи, защитени от управляваната от правителството Археологическа служба на Индия (ASI).
Според археолог от ASI Delhi Circle, паметникът не е пострадал съществено. „Без съмнение е повреден. Но не е изчезнал“, казва той пред CNN, добавяйки, че е подадена жалба в полицията за вандализма. Няма извършени арести, като властите ще разследват случая.
Пренебрегнато богатство
Делхи - метрополия с повече от 20 милиона жители, претърпя бърза урбанизация през последните няколко десетилетия, която й донесе модерна метро система и разрастваща се средна класа, символизираща икономическия растеж на Индия.
Но между криволичещите й пътища се изправят исторически паметници и средновековни руини, които поставят индийската столица в една графа с големите древни градове по света, казват историците.
„Това е град с мащаб на наследството, съпоставим с Рим и Кайро“, казва Далримпъл, който е израснал в Делхи. „Самият мащаб на историята е забележителен.“
Той пита как вандали са успели да нанесат щети на паметник в столицата. „Една от най-големите трагедии е, че това се случва в Делхи,“ посочва експертът.
Дори преди вандализма Зафар Махал се разпада, бурени растат около гробниците, а мръсотия покрива стените и други структури, според историка любител Шах Умаир. „ASI обещават от години, че ще обновят двореца, но досега не са предприети никакви стъпки“, посочва той.
Според ASI, ремонтът на двореца се очаква да започне през миналия април, но е забавен поради липсата на финансиране. В момента на мястото се прави предимно спешна консервация на паметниците.
Моголско наследство
Империята на Моголите, управлявала Индия от 1526 г. до 1858 г., достигна своя връх при император Шах Джахан, който поръчва изграждането на емблематичния Тадж Махал в Агра като мавзолей за съпругата си. Той построява и множество други исторически паметници в цялата страна.
А разрушеното джаали в Зафар Махал се смята за архетип на индо-ислямското изкуство, което процъфтява по време на управлението на Моголите. През последните години обаче възходът на индуисткия национализъм в Индия поставя някои паметници от тази епоха в центъра на противоречия.
След като Тадж Махал е включен в списъка на ЮНЕСКО със световно наследство през 2017 г., той е изключен от официална туристическа брошура на правителството. Въпреки това, бившият министър на туризма Алфонс Канантанам заявява, че Тадж Махал е „гордостта на Индия“.
За мнозина обаче спорът показва намеренията на управляващата индуска националистическа партия Бхаратия Джаната да изключи бившите мюсюлмански владетели на Индия от нейната културна история.
Историкът Рана Сафви посочва, че част от моголската архитектура, открита в района Мехраули в южната част на Делхи, е уникална за Индия и призовава властите да направят повече, за да я защитят.
„Това е много типично индо-ислямско изкуство, което не можете да видите никъде другаде, освен в този регион“, казва Сафви, имайки предвид добре познати мотиви, като мраморни джаали и флорални символи.
Експертът призовава властите да направят повече за защита на по-малко известни, но също толкова значими паметници. „Трябва да се гордеем с нашата история“, казва тя.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как да създадем ергономично работно място?
преди 1 часКак ще реагира еврото, ако Тръмп отново стане президент?
преди 1 часПроизводството на литий е бавно и мръсно. Има ли решение?
преди 1 часКакво да правите при пожар?
преди 1 часФуджи счупи 130-годишен рекорд: Все още няма сняг
преди 2 часаБизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 2 часаПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgНа живо: Паднаха ранни голове за Sesame Купа на България
dsport.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgВторокласникът Цветослав Балачев, който реши 200 задачи за 10 минути
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg