
Много преди швейцарските Алпи да се превърнат в дестинация за скиори и планинари, гениално проектирани хамбари на кокили са изхранвали цели общности.
На пръв поглед почернелите от слънцето хамбари сякаш се носят над обсипаните с цветя ливади на фона на популярния швейцарски планински връх Матерхорн.
При поглед по-отблизо може да се види, че хамбарите са украсени с износени от времето коси, вили и дори приличащи на тобоган устройства, използвани за транспортирането на сено.
Тези вековни хамбари са неразделна част от пейзажа, а високите алпийски долини на страната все още са осеяни с тях. Много от тях се намират в Цермат - курортен град в близост до южния швейцарски кантон Вале и са свидетели на скромното начало като земеделска общност на скъпата днес ски и туристическа дестинация.
Отвъд селския романтизъм, тези паметници на миналото са имали една много практична цел – да изхранват самоподдържащи се планински общности.
Прехвърлилият 90-те години Томас Байнер си спомня, че по онова време в Швейцария не е имало ориз.
Когато бил едва на 14 години, той си спомня, че преминавал проход с надморска височина 3 300 в Цермат, за да достига до долината Аоста в Италия, където разменял тютюн срещу ценната зърнена култура.
"Моята майка, която беше вдовица, имаше шест деца, четири крави, три кози и никакви пари," казва той. Тогава жените далече не стоели само до печката, но също така обработвали земята и дори минавали на пътя на лавините, за да се грижат за добитъка си.
Да живееш в унисон със смяната на сезоните не било просто начин на живот, а начин на оцеляване. Това обяснява стратегическото разположение на тези хамбари, които се спускат от стръмните склонове към вълнистите поляни под тях. Цермат първоначално е представлявал няколко махали, разпръснати на площ от около 60 000 акра.
Семейство Байнер притежавало 10 хамбара само за съхранението на ръж. Защитаването на тази ценна зърнена култура от напаст и влага обаче било сериозен проблем. Хитрото решение на фермерите било да повдигнат хамбарите си над земята на приличащи на гъби кокили, покрити с кръгли плочи от местни шистови скали.
За направата на хамбарите е използвана богатата на смола дървесина от местна лиственица в розови нюанси, която е особено устойчива на обичащи ръжта гризачи, които се отблъскват от силния й аромат.
Отличителният силует на тези стари зърнени хамбари дори вдъхновява логото на дългата 3.7 км „Културна пътека“ на Цермат. Тя беше открита през 2019 г. и се изкачва на 300 метра нагоре от градския център към Цмут, където е изградена една от първите общности в Швейцария.
В последните 30-40 години собствениците в района са занемарили хамбарите. Те вече нямат практическа употреба, тъй като в момента се произвежда много малко ръж и по тази причина те са изоставени.
Това, заедно с факта, че няма финансов стимул за възстановяването им, тъй като местното законодателство забранява преобразуването на селскостопански постройки в жилищни сгради, превръща поддръжката им в предизвикателство.
С малки изключения повечето от тези хамбари са изоставени.

До 40-те години на миналия век на 2 000 м надморска височина в Цмут са се отглеждали зърнени култури. Едно семейство обикновено е притежавало няколко десетки малки парцела, които били разпръснати, за да се предотврати унищожаване на цялата реколта от падане на скална маса или лавини.
С построяването на влаковата линия през 1891 г. вече било по-лесно да се купува зърно от долината. Упадъкът в селското стопанство продължава с възхода на алпийския туризъм през 20-и век, като Втората световна война слага край на аграрния начин на живот в Цермат.
Във винарското селце Виспертерминен пенсионираният професор Юлиан Вомасател намира ново приложение на няколко порутени хамбара. С помощта на няколко творци и архитекти той ги трансформира в пет тематични детски площадки и срещу символичната такса от 10 швейцарски франка децата могат да прекарват по три часа в тях.
На 70 км от там, във френскоговорящата долина Вал д‘Ерен, шест дървени зърнени хамбара са пощадени от разрушаване благодарение на швейцарския архитект Оливие Чесо. Той ги вижда преди десетилетие и ги превръща в малки хижи, но преди това се налага да ги премести, тъй като се намирали в земеделски район.
Хижите на практика не са променени отвън, но отвътре носят характерния за Чесо стил с гладки бетонни подове и стени от смърчово дърво. В периода на Малката ледена Епоха (от 14-и до 19-и век), швейцарските фермери често разглобявали своите хамбари и ги издигали отново далече от спускащите се ледници.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Европейски острови предлагат 30 маршрута за еднодневни пътувания с кола, но дестинациите са тайна
- 5 години от решението за повторно отваряне на "Света София" като джамия
- Над 67% от туристите във Велинград отсядат в 4 и 5-звездни хотели
- Ден на плажа за 1500 евро? На това място изведнъж шезлонгът стана 550 евро
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Круизна линия отмени 41 плавания
11.07.2025Altcoins.bg: Биткойнът е новата форма на капитал в дигиталната ера
11.07.2025Куфърът ви е 58 пъти по-мръсен от седалка в обществена тоалетна
11.07.2025Контрабанда от България и Турция: Ръст на търговията с незаконни пестициди в Европа
11.07.2025Европейски острови предлагат 30 маршрута за еднодневни пътувания с кола, но дестинациите са тайна
11.07.2025Европейските икономики, които щатските мита ще засегнат най-силно
11.07.2025Прочети още
Атанас Чобанов: Бухалките на Пеевски няма да излязат в отпуска
darik.bgД-р Ивайло Митковски: Срещу кмета на Варна има съдебен произвол!
darik.bgТакса над 28 000 лв., за да учиш химия в Софийския университет! Как така!?
darik.bgИграл срещу Неймар и Мбапе пред трансфер в Ботев Пловдив
dsport.bgБерое взе предсезонната Битка за Тракия срещу Ботев Пловдив насред „Колежа“
dsport.bgКаква козметика да използвате при бременност
9meseca.bg