
В нито една от 19-те държави от еврозоната не е регистрирано необичайно повишаване на инфлацията след въвеждането на единната валута.
Инфлацията остава на ниски едноцифрени нива чак до края на 2021 г., а за т. нар. „удвояване“ на цените изобщо не може да става дума, става ясно от анализ на Експат Капитал.
"Ако такива градски легенди бяха верни, тогава инфлацията трябваше да експлодира от 2% на 102% и всички графики щяха да „пробият тавана“", посочват от инвестиционната компания.
С или без еврозоната, инфлацията в Европа и по света се променя всяка година вследствие на други фактори – цени на суровини, валутни курсове и икономически растеж.
Окончателните данни за 2022 г. вероятно ще покажат рекордно увеличение на инфлацията във всички страни, но то очевидно няма да има нищо общо с това кой кога е въвел еврото, се посочва още в анализа.
Инвестиционната компания представя и няколко графики, които показват средногодишната инфлация в 19-те държави от еврозоната от 90-те години на миналия век до 2021 г. Със стрелка е посочена годината на въвеждане на еврото във всяка от тях.

Митовете и легендите за „рязко увеличение“ на цените в някои европейски държави след въвеждането на еврото обаче имат своето обяснение, смятат Никола Янков и Николай Василев от Експат Капитал.
Според тях, хората може да имат своите „усещания“, но те не се базират на факти. Повечето потребители забелязват и запомнят предимно примерите на поскъпване, а не на поевтиняване.
Освен това, цените на отделни стоки - и най-вече на услуги, може да се увеличат за даден период от време, а на други - да спаднат.

"Основната причина за поскъпването на услугите е силният ръст на заплатите, но това не е признак за обедняване, а за забогатяване", посочват още авторите на анализа.
В България има фиксиран курс на лева към еврото вече над 25 г. Няма никаква икономическа причина инфлацията да се промени конкретно заради присъединяването към еврозоната.
А ако все пак има бъдещо поскъпване, най-вече при услугите, то би било резултат от силния ръст на заплатите, който се очаква да продължи и след въвеждане на еврото, прогнозират от Експат Капитал.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- За да ограничи цените: Норвегия засилва конкуренцията при хранителните магазини
- В началото на седмицата: ↑ долар, щатски акции и петрол; ↓ злато и евро
- Как се промени инфлацията в Хърватия, Естония, Латвия, Литва и Словакия след влизането в еврозоната?
- Годишната инфлация у нас се забавя до 3.5% през април
Калкулатори
Най-ново
Халкидики - регионът с най-много плажове със Син флаг в Гърция
преди 5 часаQatar Airways с рекордна печалба, Ryanair с 16% спад
преди 5 часаИспания нареди на Airbnb да премахне 65 000 имота
преди 5 часаФранция строи затвор за €400 млн. във Френска Гвиана
преди 6 часаЗа да ограничи цените: Норвегия засилва конкуренцията при хранителните магазини
преди 6 часа100 млн. евро приходи след 3 г.: Сирма Груп с амбициозни цели за растеж
преди 6 часаПрочети още
Кабинетът “Желязков” прекрати транспортната криза, протестът спира от утре
darik.bgЛиберал и консерватор отиват на балотаж на президентските избори в Полша
darik.bgРешаващ ден за войната в Украйна: Тръмп разговаря с Путин и Зеленски по телефона
darik.bgНа живо: Славия върна един гол срещу Локомотив Пловдив
dsport.bgАгитката на Славия с бойкот
dsport.bgКак премина поредното издание на Училище за родители: практически лекции, бебеносене и срещи с топ специалисти
9meseca.bg