Предлаганите от страна на дилърите стимули и странност в законодателството правят лизинга на много електромобили в САЩ по-евтин отколкото директното им закупуване.

Крис Хилбър преди смятал лизингите за “мръсна работа” и загуба на пари. Сега обаче, когато си търси евтин електромобил, казва, “че цените просто е трудно да бъдат подминати.”

44-годишният IT специалист от Индианаполис вече притежава Tesla Model S и SUV модел Rivian R1S. Той наскоро е забелязал оферта за лизинг на Hyundai Ioniq 5 само срещу 259 долара на месец. Хилбър обаче смята, че може да намери и още по-изгодна оферта.

“Имам нужда от по-малка кола за моя син,” казва той, цитиран от Bloomberg. “Бих проявил сериозен интерес при оферта под 200 долара на месец.”

Лизинговите договори се очертаха като рядък признак за оптимизъм на иначе слабо представящия се пазар на електромобили, отчасти защото те често са много по-изгодни като месечни разходи, в сравнение със заема за закупуването на нов автомобил.

Покупката на нов автомобил става все по-недостъпна, като купувачите на нови коли в САЩ са плащали средно по 48 401 долара през юли, според уебсайта Kelley Blue Book.

Един от болезнените резултати – средните вноски за купувачите на нови автомобили в САЩ са нараснали до 735 долара на месец през първото тримесечие на 2024 г., според данни на компанията Experian. В същото време, средната вноска по лизинга на нови автомобили е паднала до 595 долара.

Това накара потенциалните купувачи на електромобили в САЩ да се ориентират към лизинговите коли. Делът на лизингите е възлизал на рекордните 32% от всички сделки с нови електромобили в САЩ през първите три месеца от годината, според Cox Automotive.

За сравнение, този дял е бил 11% година по-рано и е доста над средното ниво от 19% за автомобилната индустрия, като цяло. Лизингът на електромобил е струвал с 88 по-малко на месец, в сравнение с кредита за нов автомобил, казват от Experian.

При лизинговите вноски за електромобили в последно време има относителни отстъпки заради охлаждането на потребителското търсене за този тип автомобили, допълнителните стимули, които автопроизводители използват, за да продават електромобили, които в противен случаи може да залежават по паркингите с месеци, както и заради промени в правилата за федералния данъчен кредит в размер на 7 500 долара за електромобили, който често е в полза на лизинга отколкото на директната покупка.

Данъчни кредити 

Законът за намаляване на инфлацията от 2022 г. ограничи сериозно данъчните отстъпки за закупуването на електромобили, така че в момента само малък брой модели отговарят на изискванията.

Нещо повече, много от близо 75-те хиляди електромобили, които американците ползват на лизинг, не биха се класирали за данъчен кредит, ако бъдат закупени, защото надвишат зададените ценовите тавани в закона (80 000 долара за SUV модели и пикапи; 55 000 долара за леки автомобили), използват материали за батериите от Китай или не са сглобявани в САЩ.

Законът също така поставя и лимит върху нетния доход на купувачите, които кандидатстват за данъчни кредити.

В законодателството обаче има вратичка за всеки електромобил, предназначен за лизинг. Законът счита взетите на лизинг електромобили за търговски превозни средства, което им позволява да се класират за пълния кредит, дори и да не отговарят на федералните изисквания за снабдяване с батерии и части.

Това позволи на автомобилните компании и на дилърите да включат данъчния кредит от 7 500 долара във финансовите разходи за лизинга, като по този начин намаляват месечните вноски на потребителите.

А така могат да се натрупат значителни спестявания. В Колорадо някои лизингови договори за Nissan Leaf модел 2025 г. са се предлагали през юли срещу 20 долара на месец след данъчните кредити и специалните стимули, предоставяни от щата. Това е по-малко, отколкото струва да се напълни един бензинов резервоар.

Производителите технически получават данъчния кредит по отдадените на лизинг електромобили, но са склонни да го прехвърлят на потребителите като отстъпка, ако това ще им помогне да разчистват автомобилите от паркингите си.

В представителството Koons Kia в Уудбридж, Вирджиния, финансовият директор Рамон Науаби изчислява, че само по неколцина клиенти месечно се интересуват от електромобили, а цените понякога ги разубеждават.

Той има няколко електромобила Kia EV6, която стоят в представителството поне от шест месеца. Kia предлага лизинги с отстъпка в добавка към данъчния кредит на стойност 7 500 долара, “само за да се освободим от колата,” казва той. “В известен смисъл ги подаряваме.”

Представителството рядко предлага най-скъпия електормобил на Kia EV9, защото цената от около 80 000 долара “държи много почитатели на Kia встрани от пазара,” казва Науаби. “Те обикновено търсят по-евтин автомобил.”

Дилъри казват, че много хора, които в днешно време си търсят електромобил, не са наясно с това, че правилата се променили и не са предвидили бюджет за по-високи цени.

“Мисля, че данъчният кредит от 7 500 е задължителен при настоящите пазарни условия,” казва Андрю Старлинг, главен дилър в Starling Automotive Group, която има представителство на Chevrolet в Орландо и други представителства във Флорида и Южна Каролина.

Лидерите при лизинга на електромобили 

Автопроизводителят с най-висок процент на лизинги на електромобили през първото тримесечие на 2024 г. е бил BMW AG с 89%, следван от притежаваната от Volkswagen AG Audi с 87%.

Tesla Inc., която е най-големият производител на електромобили в САЩ, сключва лизингови договори само за 24% от своите автомобили, според Cox.

Лизингът привлича клиенти, които харесват идеята за електромобилите, но не са готови да поемат дългосрочен ангажимент спрямо една развиваща се технология, казва Сбеастиан Макенсен, главен изпълнителен директор на BMW за Северна Америка.

“Разполагате с гъвкавостта да върнете автомобила,” казва той. Закупуването на електромобил може да бъде рисково, ако технологията на батериите или пазарното търсене се променят и колата изгуби своята препродажна стойност.

Лизингите на Tesla не са толкова привлекателни, зaщото компанията не предлага възможности за лизинг с последваща покупка, както някои други автопроизводители, а и много от новите ѝ модели отговарят на изискванията за данъчен кредит от 7 500 долара при директна покупна, което намалява стимулите за лизинг.

Tesla също така намалява цените на продуктите си, а някои от моделите ѝ могат да бъдат намерени на изгодни цени на пазара за автомобили втора употреба.

83-годишният Джим Трамел от Хай Пойнт в Северна Каролина обмислял закупуването на нов автомобил Kia Niro по-рано през годината. Той обаче намира през април лизинг, който му струва само 307 долара на месец.

Това е по-малко от половината на това, което е щял да плаща за закупуването на колата с шестгодишен заем и не се изисква първоначална вноска.

Трамел бил толкова въодушевен, че шофирал близо 100 км до представителството на Kia в Данвил, Вирджиния, за да подпише договора. “С 300 долара на месец не можете да направите нищо,” казва той.