Най-голямата компания за петролни услуги в света няма планове скоро да напуска Русия, въпреки натиска на Запада да ограничи капиталовите потоци към военната машина на Кремъл две години след руската инвазия в Украйна.
Главният изпълнителен директор на SLB Оливие Льо Пьош коментира пред Financial Times, че компанията не е взела решение дали да продаде опарециите си в Русия, както направиха конкурентите ѝ Baker Hughes и Halliburton, и за момента спазва договорите със своите клиенти.
"Когато решим, ще го направим публично достояние, ако трябва. Но сега все още няма решение“, заяви Льо Пьош, отговаряйки на въпрос за плановете на базираната в Хюстън група.
Индустрията за оборудване и услуги за нефтени находища включва всички съпътстващи продукти и услуги, свързани с процеса на проучване и производство на нефт и газ.
Компаниите от сектора се занимават с производство, ремонт и поддръжка на оборудване, използвано при добива и транспортирането на нефт. Това включва продукти и услуги, като сеизмични тестове, транспорт, сондажи и други.
Помага ли SLB на Кремъл?
"Нашият екип в Русия работи автономно и мисля, че е "зад завесата" до известна степен. Ние защитаваме нашите активи, това е наш приоритет. Ние защитаваме нашите хора“, коментира още Оливие Льо Пьош
SLB, която в миналото се казваше Schlumberger, се противопоставя на натиска да напусне Русия.
Украинското правителство и правозащитните групи твърдят, че присъствието на компанията в страната помага за генерирането на приходи от петрол, използвани за подкрепа на военните усилия на руския президент Владимир Путин.
Миналата година украинската Национална агенция за превенция на корупцията добави SLB към черния списък на "международните спонсори на войната", включващ компании, които продължават да правят бизнес с Русия.
SLB категорично отрича всички твърдения, че "по какъвто и да било начин одобрява или подкрепя насилието срещу народа на Украйна“.
Льо Пьош твърди, че компанията е въвела контрол "за предотвратяване и забрана на всякакви доставки и поддръжка на технологии за Русия от юли тази година".
По думите му, това е ход, който в дългосрочен план ще влоши способността на страната да разработва някои от своите офшорни нефтени находища.
След разпадането на Съветския съюз SLB изгражда голям бизнес в Русия, който генерира около 5% от приходите на групата, които възлизат на 33.1 милиарда долара миналата година. За компанията работят около 9000 служители.
Защо съпътстващите услуги са важни за петролната индустрия?
Групите за петролни услуги не бързаха да напуснат Русия след началото на войната в Украйна през февруари 2022 г., за разлика от повечето западни компании, които побързаха да прекратят взаимоотношенията си със своите руски контрагенти или да продадат бизнеса си в страната.
Baker Hughes и Halliburton - втората и третата по големина западни компании за петролни услуги, обявиха плановете си да се оттеглят по-късно през 2022 г., след като САЩ наложиха санкции.
SLB спря новите инвестиции и внедряването на технологии в Русия през март 2022 г., като след ескалацията на санкциите стопира доставките на продукти в страната през юли 2023 г. Но, за разлика от своите конкуренти, тя все още запазва присъствие в Русия.
Доставчиците на съпътстващи нефтени и газови услуги извършват голяма част от основната работа за глобалната петролна и газова индустрия. Те отговарят за много процеси - от изграждането на пътища и полагането на тръби до пробиването на кладенци и изпомпването на суров петрол.
Но също така осигуряват достъп до технологии, които са жизненоважни за подпомагане на проучването и развитието на сложни сондажни операции.
„Руската петролна индустрия би се разпаднала без чуждестранни фирми, които да обслужват петролните ѝ полета“, коментира пред FT Лела Стенли, старши изследовател в Global Witness и член на коалицията B4Ukraine.
"Две години след началото на тази война никоя западна компания не би трябвало да поддържа най-стратегическата индустрия на Русия, докато Путин харчи тези приходи от петрол, унищожавайки Украйна“, казва още Стенли.
Агия Загребелска, ръководител на направлението за минимизиране на корупционните рискове в санкционната политика в NACP на Украйна, каза, че SLB е една от хилядите чуждестранни фирми, които на практика открито подкрепят руската военна машина.
"Компанията твърди, че не нарушава никакви изисквания за санкции. Необходимо е да се премахнат подобни пропуски в санкционния режим, особено в такива стратегически важни сектори за Русия“, казва Загребелска.
SLB обаче твърди, че действа "в ясна подкрепа и привеждане в съответствие с международните санкции и експортните ограничения, които отразяват международните настроения по тези сложни въпроси и имат за цел да улеснят прекратяването на военните действия“.
Колко са западните компании в Русия?
Изследване на Киевското училище по икономика показва, че 1651 чуждестранни компании продължават да работят в Русия след инвазията, докато 372 изцяло са напуснали страната.
За сега няма кой знае какви признаци на недоволство от страна на инвеститорите срещу компаниите, които остават в Русия, въпреки предупрежденията на правозащитните групи, че може да са съучастници във военни престъпления, извършени от Кремъл.
Миналия месец главният изпълнителен директор на Mondelez Дирк Ван де Пут каза, че нито един акционер не е поискал от производителя на шоколад да напусне страната, добавяйки, че инвеститорите са загрижени повече за материалния удар върху тяхната инвестиция, отколкото за моралния проблем.
Западните правителства също са предпазливи относно затягането на санкциите срещу петролната и газовата индустрия на Русия поради опасения, че това може да доведе до скок в цените на суровините, който да дестабилизира световната икономика.
Но някои експерти твърдят, че този страх е прекален.
"Някои хора може да се страхуват, че забраната на напреднали западни технологии за руските петролни полета може да доведе до бърз спад в производството. Но Русия има средствата да поддържа индустрията и без тези технологии просто ще бъде по-скъпо.
И колкото повече трябва да харчат за производство на петрол, толкова по-малко ще им остават за бомби“, казва преподавателят от Харвард и бивш заместник-председател на Bank of America Крейг Кенеди.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, за да направите банята си да изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg