За част от жителите на Коста Рика позитивното мислене и ясните цели са неразделна част от живота, което им помага да живеят по-дълго.
Изследователи, изучаващи дълголетието, са създали термина „план за живота“, пише BBC, като смятат, че той е причината част от жителите на 140-километровия полуостров Никоя, намиращ се на брега на Коста Рика, да надживяват повечето от останалите жители на планетата.
В тази селска плажна общност средната възраст е около 85 години, но много от обитателите й живеят до над 100 години. Всъщност, хората в Никоя имат 3.5 пъти по-голям шанс да достигнат трицифрена възраст от средностатистическия жител на Земята.
Ето защо Никоя е едно от петте места в света, наречени от Дан Бютнер „сини зони“, или региони, в които хората живеят най-дълго и щастливо.
Защо животът там е толкова специален?
Продължителността на живот е една от най-високите
Въпреки че е един от регионите с най-ниски доходи в Коста Рика, средната продължителност на живота в Никоя е 85 години спрямо 77 години за страната като цяло.
Част от навиците, които допринасят за дълголетието на местните хора, са консумацията на непреработени храни, както и извеждането на преден план на почивката, приятелството и ежедневното движение.
Останалите „сини зони“ по света включват Окинава (Япония), Сардиния (Италия), остров Икария (Гърция) и Лома Линда (Калифорния, САЩ).
С какво се хранят в Никоя?
На трапезата местните слагат най-често пълнозърнести храни, тиква, царевица, банани, както и боб, пише US News. Консумират се много малко месо.
Според сп. Forbes, много мъже от Никоя яздят конете си и посрещат сутрините в планините, където закусват с гало пинто (ориз и боб), домашно приготвени царевични тортили и кафе. Много голяма част от продукцията си отглеждат сами.
Водата е богата на калций
Една от уникалностите на Никоя е нейната естествено богата на калций вода. Само пиенето или готвенето с нея е напълно достатъчно, за да може човек да си набави дневното препоръчително количество от 1 гр, пише ABC.
Според уебсайта bluezones.com, високите нива на калций във водата водят до по-малък риск от сърдечни заболявания, по-здрави кости и по-малко фрактури на бедрената кост.
Физическа активност
Хората в сините зони не спортуват, но те са доста активни през деня, пише Бютнер в своята нова книга „Сините зони: Тайните за дълголетие“. Вместо да ходят на фитнес, те се разхождат, поддържат градините си или полагат физически труд ежедневно.
Почивката е приоритет
„Хората в Никоя, също като в останалите сини зони, никога няма да работят, ако през това време могат да са със семействата си или да подремнат", казва Бютнер в документалната поредица по Netflix, посветена на дълголетниците.
Приоритетната почивка или срещите и забавленията с приятели могат да намалят нивата на стрес, който е сред основните причини за сърдечно-съдови заболявания, диабет и високото кръвно, пише Insider.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как да създадем ергономично работно място?
преди 1 часКак ще реагира еврото, ако Тръмп отново стане президент?
преди 1 часПроизводството на литий е бавно и мръсно. Има ли решение?
преди 1 часКакво да правите при пожар?
преди 1 часФуджи счупи 130-годишен рекорд: Все още няма сняг
преди 2 часаБизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 2 часаПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgНа живо: Паднаха ранни голове за Sesame Купа на България
dsport.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgВторокласникът Цветослав Балачев, който реши 200 задачи за 10 минути
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg