
Европейските купувачи се стремят да намалят зависимостта си от китайския внос, докато Брюксел засилва контрола си върху стоките, идващи от най-голямата експортна икономика в света, пише Financial Times.
Брюксел започна разследване на субсидиите на китайското правителство и се очаква Европейската комисия скоро да въведе допълнителни тарифи върху вноса на китайски електрически превозни средства.
Пред FT Ричард Лауб, главен изпълнителен директор на базираната в Белгия Dragon Sourcing, коментира:
"Голямата тенденция в момента е компаниите да намаляват зависимостта си от Китай. Европейският съюз също наваксва в тази тенденция".
По думите му, докато САЩ са поели инициативата в тази посока, европейските страни са увеличили усилията си да търсят за алтернативи след края на пандемията от COVID-19.
Но за разлика от американските компании, които агресивно търсят нови доставчици след наложения от Вашингтон на строг митнически режим върху китайските стоки, европейците се фокусират върху намаляване на зависимостта си в конкретни области, където смятат, че са станали прекалено зависими.

Европейските клиенти са все по-загрижени, особено тези в индустриите за търговия на дребно с нехранителни стоки. Това е категория, която включва всичко - от облекла и уреди до потребителска електроника и играчки. Ричард Лауб изчислява, че Китай генерира между 80 и 90 процента от разходите за внос в този сегменти.
„Нехранителните стоки са много зависими от Китай. Този тип компании в Европа спешно да търсят алтернативи“.
Експертите са на мнение, че това е част от по-широк глобален тласък. Навийн Джа, който ръководи бизнес за снабдяване с облекло и текстил в Чанжу, Източен Китай, казва, че европейските фирми поръчват все по-голям дял от своите облекла от Индия, Бангладеш и Виетнам, въпреки по-дългите срокове за изпълнение и по-високите разходи.
"Много от купувачите чувстват риск при доставките от Китай. Така че, ако разликата в цената не е много голяма, те предпочитат да отидат в Индия“.
Европейските компании се възползват от ценовата конкурентоспособност на китайските стоки, на фона на пренасочването на покупките от САЩ.
Но, въпреки това, според главния икономист за Азия в HSBC Фредерик Нойман, компаниите в някои химически, фармацевтични и електронни предприятия се стремят да намалят зависимостта си от Китай.

Анализаторите предупреждават, че е малко вероятно стремежът към намаляване на риска да засегне твърде тежко общия износ на Китай, посочвайки като аргумент увеличените доставки от фабриките, построени от Китай в алтернативни отвъдморски производствени центрове, като Виетнам и Мексико.
Привлекателността на китайската производствена база би усложнила усилията за намиране на нови доставчици, тъй като някои продукти, особено по-сложните, много трудно се доставят извън страната. Главният изпълнителен директор на Maersk Винсент Клерк обяснява:
"Ситуацията с доставките от Китай прилича на играта "двама са малко, трима са много" - китайските стоки отиват на места, които не са същите, както преди 4-5 години. Но общото количество на обувките, произведени в Китай, например, все още е почти същото, както беше преди няколко години".
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
ОББ отчита по-висок ръст на икономиката и спад на инфлация и безработица през първото тримесечие
преди 26 минOpenAI придобива хардуерния стартъп на Джони Айв за $6.5 млрд.
преди 1 часДобричката Тръбна мебел продава столове в цял свят
преди 1 часАмонРа Енерджи вече произвежда соларни конструкции и зарядни станции
преди 1 часШвейцария нареди на Booking да намали комисионите си
преди 2 часаЗа първи път: Биткойнът премина нивото от $110 000
преди 2 часаПрочети още
Тръмп в атака: Нападна словесно президента на ЮАР в Овалния кабинет
darik.bgКуриоз: Съдят Джей Ло, че публикава снимки...на самата нея
darik.bgТръмп представи футуристичния план за отбрана „Златен купол“
darik.bgПуснаха още билети за феновете на ЦСКА за финала
dsport.bgМагуайър не може да приема загубите – вижте какво направи с Ромеро (ВИДЕО)
dsport.bgЧиста храна, книги и музика на Фермерския фестивал пред НДК този уикенд
9meseca.bg