Над 6 800 ученици от 8. до 12. клас у нас изучават строителство и архитектура. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков на откриването на дискусията „Намиране и формиране на кадри за бъдещето на строителството: Изграждане на утрешния свят“.

По думите му подготовката на бъдещите специалисти в сектора е залегнала както в професионалното обучение, така и във висшите училища.

Обучение по строителство и архитектура се осъществява в 31 професионални гимназии, 4 средни училища с професионални паралелки и 6 обединени училища. Общият брой на учениците надхвърля 6800.

“Нужни са последователни действия както за продължаващо увеличение на техния брой, така и за технологичното и иновативното развитие на професиите”, подчерта проф. Цоков.

„Много важна стъпка за развитието на професионалното образование и обучение е приемането на държавни стандарти и нови учебни програми, по които бъдещите специалисти да се подготвят“.

Министерството на образованието и науката продължава и с усилията за развитие на дуалното образование.

„В момента над 400 ученици в направление строителство и архитектура са в такава форма на обучение, която е със сериозен приоритет при реализацията на учениците. Предстои да стартира втората част на проекта „Домино“, който отваря пътя на ефективното дуално обучение“, отбеляза проф. Цоков.

Общо 4400 студенти се обучават в професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия“ в българските университети. Според данни на Рейтинговата система, безработицата в това направление е под средното за висшисти в страната – едва 1.62%.

Над 77% от завършилите работят на позиция, изискваща висше образование, което отново е над средното ниво за завършилите висше образование.

„През тази година ще стартира и нов проект за студентските практики, който има специален модул за дуално обучение. Студентите ще могат да практикуват в реална работна среда и ще имат възможност да формират професионалните си умения и компетентности, докато са още на студентската скамейка“, добави министър Цоков.