
През първата половина на 2024 г. в България са внесени стоки на стойност 47.62 млрд. лв., или с 1.1% по-малко спрямо същия период на предходната година. Общият износ за същия период пък намалява с 5.6% на годишна база до 41.39 млрд. лв., показват данните на Националния статистически институт.
Общото външнотърговско салдо към края на юни е отрицателно и е на стойност 6.23 млрд. лв. Търговският дефицит на България се разширява с 56% спрямо съответния период на миналата година.
Търговия с трети страни
През периода януари - юни 2024 г. износът на стоки от България за трети страни намалява с 6.4% в сравнение със същия период на 2023 г. и е на стойност 14.5 млрд. лева.
Основни търговски партньори на България са Турция, Съединените американски щати, Сърбия, Република Северна Македония, Китай, Обединено кралство и Египет, които формират 52% от износа за трети страни.
Най-голям ръст на експорта е отбелязан в сектор „Химични вещества и продукти“ (10.1%), а най-голям спад се наблюдава в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (с 30.7%).
Вносът на стоки в България от трети страни за полугодието нараства с 5.7% в сравнение със същия период на 2023 г. и е на стойност 19.94 млрд. лева. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Турция, Китай, Египет и Украйна.
Най-голямо увеличение на вноса е отчетено в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (35.1%), докато най-голям спад се наблюдава в сектор „Машини, оборудване и превозни средства“ (9.5%).
Външнотърговското салдо на България с трети страни за периода януари - юни 2024 г. е отрицателно и е в размер на 5.44 млрд. лева.

Търговия с Европейския съюз
За периода януари - май 2024 г. (данните за търговията с ЕС се публикуват от НСИ с един месец по-късно от тези с трети страни) износът на стоки от България за ЕС намалява с 6.2% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 22.18 млрд. лева. Основни търговски партньори на България са Германия, Румъния, Италия, Гърция и Франция, които формират 62.6% от износа за държавите - членки на ЕС
Най-голям ръст е отбелязан в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти“ (45%), а най-голям спад се наблюдава в сектор „Мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход“ (27.4%).
Вносът на стоки в България от ЕС през първите пет месеца от 2024 г. намалява с 4.9% спрямо същия период на 2023 г. и е на стойност 23.25 млрд. лева. Най-голям е стойностният обем на стоките, внесени от Германия, Румъния, Италия, Гърция и Нидерландия.
най-голямо увеличение е отчетено в сектор „Минерални горива, масла и подобни продукти“ (64.6%). Най-голям спад пък се наблюдава в сектор „Артикули, класифицирани главно според вида на материала“ (16.4%).
Външнотърговското салдо на България с ЕС през периода януари - май 2024 г. е отрицателно и е на стойност 1.07 млрд. лева.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Германци купуват българския бранд за алуминиеви и PVC дограми Profilink
преди 8 часаНай-възрастният маратонец загина в катастрофа на 114 години
преди 9 часаЕксперт: Няма как да взимаш 1500 лв. заплата, а да имаш кредити над 500 лв.
преди 9 часаКои икономики в ЕС ще пострадат най-много от горещините? Къде е България?
преди 9 часаНаша съседка произвежда 75% от лешниците по света, но студът може да я спре
преди 10 часаNvidia възобновява продажбите на ключов AI чип за Китай
преди 10 часаПрочети още
Ново проучване обяснява какво причинява затлъстяването
darik.bgКая Калас: Новите санкции срещу Русия трябва да са факт до утре
darik.bgМинистерството на туризма извършва цялостна проверка на Златни пясъци
darik.bgКрило се завърна в строя за ЦСКА
dsport.bgНене донесе победата на Берое в последната контрола, тренирал с Меси дебютира
dsport.bgАсистираната репродукция - надежда, а не табу
9meseca.bg