Петролът и природният газ ще съставляват над 50% от глобалния енергиен микс през 2050 г., въпреки усилията за преход и отдалечаване от изкопаемите, сочи нова прогноза на Exxon Mobil.
Изкопаемите горива в момента съставляват около 80% от глобалния енергиен микс, според Международната агенция по енергетика (МАЕ). Търсенето на петрол ще достигне плато след 2030 г., но ще остане приблизтелно на настоящите нива от над 100 млн. барела на ден до 2050 г., се посочва в прогнозата на Exxon.
Упоритото търсене на петрол и природен газ заплашва постигането на целта за нетни нулеви емисии от въглероден диоксид до 2050 г. с цел ограничаване на глобалното затопляне до 1.5 градуса по Целзий. От МАЕ са казвали, че пътят за постигането на глобалните климатични цели се стеснява.
Търсенето на петрол за производство на бензин ще намалее в следващите 25 години, но горивата за автомобилите са само част от общото потребление на суров петрол, според Exxon. По-голяма част от суровия петрол се използва в производството, химическата индустрия и тежкия транспорт като авиацията, казват от компанията. Това ще продължи и в бъдеще, според прогнозата.
От компанията прогнозират, че търсенето на петрол ще остане на ниво от около 85 млн. барела на ден през 2050 г., ако всяка нова кола, продадена през 2035 г., е електромобил. Това е приблизително същото ниво на търсене, както през 2010 г.
Възобновяемите енергийни източници отчитат бърз растеж, като глобалният капацитет нараства с 50% на годишна база през 2023 г., според МАЕ. Продажбите на електромобили биха могли да достигнат 17 милиона тази година, според организацията.
Петролната индустрия се противопостави на ограничаването на производството с цел постигането на климатичните цели. Главният изпълнителен директор на Saudi Aramco Амин Насър заяви през март, че енергийният преход се проваля, определяйки идеята за постепенния отказ от петрола и природния газ като “фантазия”, докато търсенето продължава да нараства в развиващите се държави.
От Exxon обявиха, че са необходими инвестиции в нови проекти, за да не се изостава от темпа на глобалното търсене. Преминаването към добив на суров петрол от шистови образувания, които намаляват по-бързо, означава, че производството ще пада по естествен път с по 15% годишно, според компанията.
От Exxon предупредиха, че глобалното предлагане на петрол ще падне драстично, ако инвестициите в ново производство спрат. Това ще доведе до сътресения в предлагането, скок на цените на енергийните продукти и икономическа криза, според компанията. Без нови инвестиции, глобалното предлагане на петрол ще намалее с над 15 млн. барела на ден през първата година, според Exxon.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Бъдещи събития
Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност
18 Септември 2024Най-ново
Ключова инвестиция: Летище София с трети терминал за 500 млн. лв.
10.09.2024Какво представлява хелият и защо се използва в ракетите?
10.09.2024Новите модели iPhone 16 са тук. Apple Watch Series 10 и AirPods 4 също
10.09.2024Защо пълната автомобилна електрификация се оказа мираж?
10.09.2024В Швеция - никакви екрани за децата под 2 години
10.09.2024Застрахователите намаляват инвестициите си у нас
10.09.2024Прочети още
Селена Гомес с емоционално признание: Не мога да износя деца, но още мечтая за семейство
darik.bgЕсента дойде. По-хладно и дъждовно време поне до средата на месеца
darik.bgGish gallop техниката на дебатиране, която Тръмп владее до съвършенство, му гарантира успех на дебата във вторник?
darik.bgЗдрава битка, обрати, голово шоу, но без победител в лютия спор между Нидерландия и Германия
dsport.bgХари Кейн позлати с два гола своя мач №100 за Англия
dsport.bgКак западното общество възпрепятства детското развитие
9meseca.bgНай-добрите начини да се насладите на есента
idei.bgВижте кои са най-големите грешки при проектиране на малка баня
idei.bgНавици, които побъркват домакините
idei.bg