Реализацията на плана на Китай за справяне с бъркотията в имотния сектор на страната стартира бавно.
Местните власти и компаниите са се възползвали от едва 4% от схема за повторно кредитиране на стойност 300 млрд. юана (42 млрд. долара), която има за цел да намали наличните жилища на пазара, сочат данни на централната банка.
Междувременно, през миналата седмица политиците отново се ангажираха с драстични реформи, които биха могли да влошат спада в индустрията. Пекин е решен да реконструира сектора, дори и това да изисква повече време и болка.
Надеждите бяха големи, когато Китай обяви “исторически” стъпки през май за справяне с имотната си криза. Месните власти бяха насърчени да изкупуват непродадени жилища от строителни предприемачи и да ги превръщат в обществени жилища.
Според местни държавни медии, повече от 80 града са обявили планове, насочени към намаляване на предлагането на жилища на пазара. Проблемът е, че само няколко от тях, като Чунцин и Фуджоу, всъщност са осъществили покупки, като броят на закупените апартаменти е общо по-малко от 10 000.
На пръв поглед, това е прекалено малко и прекалено бавно. Китай трябва да налее около 2 трлн. юана (280.4 млрд. долара), за да разчисти 10% от пренасищането на предлагането в национален мащаб, ако иска да сложи долна граница под падащите цени на имотите, посочиха анализатори на Goldman Sachs в свой доклад през юни въз основа на имотните данни от 80 града.
Наскоро анализатори от UBS занижиха прогнозата си за БВП през 2024 г. до 4.6%, в сравнение с 4.9% преди това, посочвайки като причина за промяната имотния спад, който все още не е формирал дъно, както и други фактори.
Един от проблемите е, че властите се борят с дълбоки пазарни промени и имат нужда от време, за да оценят тяхното въздействие. Местните власти, например, вече имат повече влияние в определянето на свои правила за имотния пазар, като премахването на ценовите ограничения за нови проекти.
Може също така да се очаква по-голяма политическа подкрепа. Пекин планира да позволи на местните правителства да финансират своите покупки на жилища, като емитират повече специални облигации, информира през миналия месец Bloomberg, позовавайки се на неназовани източници.
Въпреки това Китай също така използва кризата, за да направи промени, които трябва да направят имотния сектор една по-стабилна част от икономиката на стойност 17 трлн. долара.
На своя пресконференция наскоро от имотното министерство заявиха отново, че ще ускорят ограничаването на настоящата схема за продажби „на зелено“, при която строителните компании продават незавършени проекти на купувачи на жилище и ще налагат "продажби след завършване".
Това ще забави възстановяването на строителните компании, които изпитват затруднения, в това число и China Evergrande, и Country Garden, а промените може да се отразят на нагласите на домакинствата, докато индустрията влиза в новото си нормално състояние. При всички случаи, бърз бум след срива е малко вероятен.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Бъдещи събития
Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност
18 Септември 2024Най-ново
Ключова инвестиция: Летище София с трети терминал за 500 млн. лв.
10.09.2024Какво представлява хелият и защо се използва в ракетите?
10.09.2024Новите модели iPhone 16 са тук. Apple Watch Series 10 и AirPods 4 също
10.09.2024Защо пълната автомобилна електрификация се оказа мираж?
10.09.2024В Швеция - никакви екрани за децата под 2 години
10.09.2024Застрахователите намаляват инвестициите си у нас
10.09.2024Прочети още
Селена Гомес с емоционално признание: Не мога да износя деца, но още мечтая за семейство
darik.bgЕсента дойде. По-хладно и дъждовно време поне до средата на месеца
darik.bgGish gallop техниката на дебатиране, която Тръмп владее до съвършенство, му гарантира успех на дебата във вторник?
darik.bgЗдрава битка, обрати, голово шоу, но без победител в лютия спор между Нидерландия и Германия
dsport.bgХари Кейн позлати с два гола своя мач №100 за Англия
dsport.bgКак западното общество възпрепятства детското развитие
9meseca.bgНай-добрите начини да се насладите на есента
idei.bgВижте кои са най-големите грешки при проектиране на малка баня
idei.bgНавици, които побъркват домакините
idei.bg