
Реализацията на плана на Китай за справяне с бъркотията в имотния сектор на страната стартира бавно.
Местните власти и компаниите са се възползвали от едва 4% от схема за повторно кредитиране на стойност 300 млрд. юана (42 млрд. долара), която има за цел да намали наличните жилища на пазара, сочат данни на централната банка.
Междувременно, през миналата седмица политиците отново се ангажираха с драстични реформи, които биха могли да влошат спада в индустрията. Пекин е решен да реконструира сектора, дори и това да изисква повече време и болка.
Надеждите бяха големи, когато Китай обяви “исторически” стъпки през май за справяне с имотната си криза. Месните власти бяха насърчени да изкупуват непродадени жилища от строителни предприемачи и да ги превръщат в обществени жилища.
Според местни държавни медии, повече от 80 града са обявили планове, насочени към намаляване на предлагането на жилища на пазара. Проблемът е, че само няколко от тях, като Чунцин и Фуджоу, всъщност са осъществили покупки, като броят на закупените апартаменти е общо по-малко от 10 000.

На пръв поглед, това е прекалено малко и прекалено бавно. Китай трябва да налее около 2 трлн. юана (280.4 млрд. долара), за да разчисти 10% от пренасищането на предлагането в национален мащаб, ако иска да сложи долна граница под падащите цени на имотите, посочиха анализатори на Goldman Sachs в свой доклад през юни въз основа на имотните данни от 80 града.
Наскоро анализатори от UBS занижиха прогнозата си за БВП през 2024 г. до 4.6%, в сравнение с 4.9% преди това, посочвайки като причина за промяната имотния спад, който все още не е формирал дъно, както и други фактори.
Един от проблемите е, че властите се борят с дълбоки пазарни промени и имат нужда от време, за да оценят тяхното въздействие. Местните власти, например, вече имат повече влияние в определянето на свои правила за имотния пазар, като премахването на ценовите ограничения за нови проекти.
Може също така да се очаква по-голяма политическа подкрепа. Пекин планира да позволи на местните правителства да финансират своите покупки на жилища, като емитират повече специални облигации, информира през миналия месец Bloomberg, позовавайки се на неназовани източници.
Въпреки това Китай също така използва кризата, за да направи промени, които трябва да направят имотния сектор една по-стабилна част от икономиката на стойност 17 трлн. долара.
На своя пресконференция наскоро от имотното министерство заявиха отново, че ще ускорят ограничаването на настоящата схема за продажби „на зелено“, при която строителните компании продават незавършени проекти на купувачи на жилище и ще налагат "продажби след завършване".
Това ще забави възстановяването на строителните компании, които изпитват затруднения, в това число и China Evergrande, и Country Garden, а промените може да се отразят на нагласите на домакинствата, докато индустрията влиза в новото си нормално състояние. При всички случаи, бърз бум след срива е малко вероятен.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
преди 1 часБлизо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
преди 1 часВ първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
преди 3 часаТози град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
преди 3 часаЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
преди 4 часаПо-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
преди 4 часаПрочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgОфициално: Левски се раздели с ненужен вратар
dsport.bgНа живо: Григор Димитров взе първия сет срещу Корентен Муте, французинът води с пробив във втория
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg