Автомобилното производство е една от най-сложните индустрии в света, тъй като е свързана с интегрирането на различни технологии, а веригата за доставки на отделните компоненти е изключително широка.
По тази причина, още от зората на автомобилостроенето, има само няколко държави в света, които успяват да концентрират огромните индустриални мощности, необходими за масово производство на превозни средства.
България не може да се похвали с особено големи успехи в производството на автомобили, но тази индустрия все пак има история и у нас
Тя започва преди близо един век в Ботевград, където през 1924 г. местният майстор Рачо Джамбов започва да произвежда първите пътнически каросерии, които се поставят върху готови автомобилни шасита, доставени от чужбина.
Фабриката на Джамбов продължава да съществува и след Втората световна война, когато е национализирана, а по-късно преименувана на завод Чавдар. През годините той произвежда различни модели автобуси, включително и за износ.
Последните автобуси Чавдар слизат от поточната линия през 90-те години на миналия век, след което предприятието е ликвидирано поради лошото си финансово състояние.
Рачо Джамбов не е единственият производител на автомобили в периода между двете световни войни у нас. През 1926 г. самолетната фабрика в Казанлък започва изработването на автомобилни каросерии върху шасита на американската компания Chevrolet. Начинанието обаче продължава само три години.
Братя Илчеви, вносители на International в България, основават собствена работилница във Варна и започват изработването на автобусни и други каросерии върху шасита от същата марка. Първият български автобус е пуснат в движение по линията Варна - Бургас на 27 май 1937 г.
Производството на моторизирани превозни средства бележи значителен подем в годините след Втората световна война, най-вече заради политиката на ускорена индустриализация, провеждана от управляващата комунистическа партия.
През 1956 г. в бившата държавна самолетна фабрика в Ловеч, преименувана на завод Балкан, е произведен първият български мотоциклет, който носи същото име.
Няколко години по-късно, през 1960 г., се появява и първият съвременен български лек автомобил Балкан 1200, който е произведен на базата на Vоlkswagen Kafer. За съжаление, той остава само прототип и не влиза в масово производство.
На Пловдивския панаир през 1962 г. ловешкият завод Балкан демонстрира първите български пикап и микробус, които са на базата на съветския модел Волга. Те също обаче остават само прототипи.
Първата голяма автомобилна инвестиция в България е осъществена през 1966 г., когато започва производството на Renault 8, което става известно и като Булгаррено.
Историята на тези автомобили е изключително интересна, тъй като е плод на безпрецедентно до онзи момент партньорство между държава от социалистическия лагер и голяма западна компания - в лицето на Renault.
Първото предложение на френската компания за производството на моделите Renault 4 и 4L в България е внесена на 27 май 1963 г. През септември 1966 г. на Пловдивския панаир са изложени 10 леки автомобила Renault 8, които, по неофициални данни, са сглобени във военния завод в Казанлък.
Колите носят означение Bulgarrenault (Булгаррено), а на горния ляв ъгъл на предното стъкло има трицветна лента с надпис Булет - по името на държавното стопанско предприятие Булет, което е партньор на френския автомобилен производител в България.
През 1967 г. монтажната линия се премества в Пловдив, където е изграден и специално проектиран за целта нов завод. Той продължава работа до 1970 г. и разполага с модерна автоматизирана поточна линия, чиято обща стойност е 15 милиона долара.
До 1970 г. в Пловдив са изработени общо около 4000 автомобила Булгаррено 8 и 10, при цена на доставените части 6 милиона долара, или средно по 1500 долара на автомобил. Голяма част от тези автомобили са продадени в чужбина.
Освен с Renault, държавното предприятие Булет си партнира и със спортното поделение на френската компания Alpin. Благодарение на това сътрудничество, в България са произведени и около 100 броя от спортното купе Булгаралпин, което е със специална стъклопластова каросерия.
Според повечето автомобилни ентусиасти, това е най-атрактивният автомобил, произвеждан някога у нас.
През 1968 г. два състезателни автомобила Булгаралпин, управлявани от два екипажа (на Илия и Никола Чубрикови и на Атанас Тасков и Атанас Агура) за първи път вземат участие в престижното рали Монте Карло.
Приблизително по същото време, през 1966 г., в завод Балкан в Ловеч започва сглобяването на съветските автомобили Москвич, а година по-късно и на моделите 850 и 124 по лиценз на FIAT, като вторият е по-известен със своята съветска марка Жигули.
До 1975 г. производството на Москвич в Ловеч достига 15 000 броя годишно. От 1988 до 1990 г. се произвежда и моделът Алеко.
През 1970 г. шуменският завод Мадара започва сътрудничество с чехословашките заводи ЛИАЗ за сглобяване на товарни автомобили на базата на Skoda.
През 1994 г. в Дупница започва производство на лекотоварните NAMCO Ford Pony, но още през същата година то е прекратено, тъй като се оказва икономически неизгодно.
През 1995 г. стартира първият голям автомобилен проект в България след разпадането на соцлагера. Във Варна се произвежда Rover Maestro по лиценз на британската компания Rover Group.
Производството продължава 6 месеца, за които са сглобени общо 3641 автомобила, които така и не успяват да се наложат на българския пазар, до голяма степен и заради високата си цена.
Последният опит за масово производство на автомобили у нас е на китайската компания Great Wall. Заводът, изграден в близост до ловешкото село Баховица, започва работа през 2012 г., като за пет години у нас са продадени над 2000 автомобила от компактните модели Voleex и C30, както и високопроходимите Haval, Steed и H6.
През 2017 г. обаче става ясно, че китайската компания спира производството у нас, тъй като продажбите се оказват много по-слаби от предварителните очаквания.
Към днешна дата българската компания Син Карс, която започва историята си с изработката на спортни суперавтомобили, планира масово производство на малки електромобили, което обаче ще се случва в румънския град Гюргево, а не в Русе, каквито бяха предварителните очаквания.
В крайна сметка, страната ни така и не успява да се наложи като успешна дестинация за производството на автомобили. От друга страна обаче, у нас се произвеждат много автомобилни части и компоненти, които се използват от водещите световни марки.
В България са базирани заводите на производители, като Johnson Controls, Melexis, Yazaki, Teklas и др.
Продажбите на базираните в България производители на автомобилни компоненти надхвърлят 1 млрд. лева и генерират над 5% от брутния вътрешен продукт на страната.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Търговска война между САЩ и Европа тласка еврото към паритет с долара?
преди 13 минТоварният транспорт със спад през третото тримесечие
преди 41 минИма ли място предприемачеството в училище?
преди 1 часБританските кралски резиденции, които ще приемат посетители на Коледа
преди 1 часUniCredit с изненадваща оферта за Banco BPM
преди 2 часаПодводницата, която разболя екипажа си от мистериозна болест
преди 2 часаПрочети още
Необичайно модно ревю превърна деца от бедните квартали на Индия в звезди
darik.bgДежавю за феновете на Адел: Певицата отново излиза в дълга певческа ваканция
darik.bgАмериканците отброяват дните до Деня на благодарността
darik.bgСтанимир Стоилов с историческо постижение в Турция
dsport.bgFootballNext: Изграждане на успешни футболисти - академиите на Барселона и Болоня (ВИДЕО)
dsport.bgКак да стартирате собствен онлайн бизнес по време на майчинство?
9meseca.bgНеща, които трябва да изхвърлите от дома си сега
idei.bgКак да си направим кърпички за почистване
idei.bg6 неща, които правят дори най-стилния коридор да изглежда разхвърлян
idei.bg