
В повечето кътчета на Европа - от Испания до Гърция, предлагат някаква форма на виза за дигитални номади след пандемията от COVID-19.
Ако обаче ви трябва нещо не толкова постоянно, Финландия търси предприемачи, инвеститори, корпоративни ръководители, организатори на събития и талантливи служители в технологичната сфера, които искат да се преместят в нейната столица Хелзинки за период от три месеца.
90-дневната Fin Program обещава подкрепа на кандидатите по време на процеса по преместването, в това число идентифициране на възможности за растеж за вашата компания, запознанство с лидери и политици в града и уреждане на жилищните въпроси.
Има обаче и една уловка – само 15 души ще могат да се възползват от тези условия. В предходни години програмата привлича по над 5 000 кандидати в рамките на месец, като по-голяма част от интереса е от САЩ и Канада.
Защо един предприемач би искал да се премести във Финландия?
Програмата се управлява от Helsinki Partners - организация с нестопанска цел, привличаща международни служители и инвестиции в града, а организаторите не крият, че тяхната мисия е да накарат кандидатите “да се влюбят” в северната столица.

Ако идеята сутрин да се потопите в ледена вода, на обяд да посетите сауната, а след работа да покарате ски, не ви привлича, от Helsinki Partners искат да знаете, че страната е и популярно място за стартъп компании.
Финландските стартъп компании са набрали над 1.3 млрд. евро рисков капитал през миналата година. Те са получили най-много рискови капитали в Европа през 2020 г., сочат данни на Invest Europe.
“Хелзинки е дом на някои от най-иновативните бизнеси в света. Това, което прави Хелзинки толкова уникална, е, че предоставя свободата за проби и грешки.
Важното е, че никой не се страхува от провала. Успехите идват от научаването на това какво действа и какво не,” казва Кларис Берггард, главен изпълнителен директор на Helsinki Partners.
“Най-щастливата страна в света” е дом на около 2 267 стартъп и скейлъп компании, както и на лъскави нови центрове за данни на Nokia, Angry Birds и Google.
Новопристигащите, най-вече от САЩ, са привлечени не само от предприемаческата култура, но и от универсалното здравеопазване, щедрия отпуск по бащинство и по майчинство, баланса между работата и личния живот и ниските нива на престъпност.
Според Visit Finland, 11 от 12 изгубени портфейла стигат обратно до собствениците си.
Общо 20% от участвалите в програмата през последните две години все още живеят в града. Програмата осигурява подкрепа на желаещите да останат и след първите 90 дни, като кандидатстват за разрешително за пребиваване.
Желаещите да кандидатстват по програмата могат да го направят в периода 24 януари - 24 февруари 2023 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
преди 5 часаТази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
преди 5 часаТази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
преди 6 часаЗащо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
преди 7 часаИмотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 7 часаGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 8 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgВ Испания: Хулио Веласкес събуди спящ гигант и го накара да играе брилянтно
dsport.bgВальо Михов пред Дарик и Dsport: Предложихме да играят минимум двама българи и сега чакаме Изпълкома
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg