
Нов доклад за вносните мита, с които се облага бельото в САЩ, установява, че жените са поставени в неравностойно положение.
Средното мито, с което САЩ облага дамското бельо, е 15.5%, в сравнение с 11.5% за мъжкото.
Това означава, че жените биват таксувани с 35% по-висок данък от представителите на силния пол, казва Ед Гресър, бивш търговски представител на САЩ и настоящ директор, отговарящ за търговията и световните пазари в Института за прогресивни политики.
“Най-лошата изненада за Свети Валентин,” пише Гресър в своя доклад, в който изчислява, че настоящата система за митата на САЩ добавя по около 1.10 долара към цената на всеки чифт дамско бельо и около 0.75 долара към мъжкото.
“Америка е уникална по отношение на това, че облага с по-висок данък дамското бельо от мъжкото,” пише Гресър, въпреки че щатските мита са приблизителни сходни с тези международен план.
Повечето международни системи за обмитяване имат фиксирани ставки за всички видове бельо, независимо от пола. В Австралия тази ставка е 5%; в Нова Зеландия е 10%; 18% в Канада; 20% в Колумбия и Ямайка; 25% в Индия, 30% в Тайланд и 45% в Южна Африка.

В Япония и ЕС, всъщност, жените биват облагани с по-ниска ставка. В Япония няма допълнителен данък, докато ЕС налага мито в размер на 6.5% върху сутиени и корсети, в сравнение с фиксирани ставки от 9% и 12% за останалото бельо.
Дантелена дилема
Пазаруване на луксозно бельо в САЩ представлява рядък случай, в който най-добрата сделка не е тази без излишни украшения. Буквално.
Митата върху бельото в САЩ са регресивни, което означава, че евтините материали се облагат повече от луксозните скъпи тъкани.
Причината вероятно се крие в това, че щатските производители усещат по-голяма заплаха от страна на чуждестранни конкуренти, които произвеждат евтино бельо за масите, а не от луксозните стоки.
Копринените продукти се облагат само с 2.1% за дамското бельо и 0.9% за мъжкото. При памучните тъкани обаче ставката нараства до 7.6% за дамското бельо и 7.4% за мъжкото. Синтетичният полиестер се облага с най-висока ставка - 16% за жените и 14.9% за мъжете.

Когато хората говорят за “розовия данък,” всъщност, става въпрос за надценката на продукти, като самобръсначки и шампоани, предназначени за жени, а не за реален данък. Това е един по-буквален пример за систематичното неравенство между половете.
Проблемът с митата обаче се простира извън пазара на бельо. Проучване на Комисията за международна търговия на САЩ установява, че дамското облекло съставлява две трети от митническата тарифна тежест при облеклото въобще.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как да смените партидата си за ток, вода и парно?
12.05.2025Четири наши компании за минерална вода искат вписване в европейския регистър с географски означения
12.05.2025Nissan съкращава над 10 000 работни места
12.05.2025Местите се в друга държава в ЕС? Скоро може би ще е по-лесно да вземете колата със себе си
12.05.2025Защо самолетите летят на 10 000 метра височина?
12.05.2025Мартин Орешарски, Борика: Все повече хора и бизнеси ползват електронен подпис
12.05.2025Прочети още
Топ 5 съвета как да влезем във форма за лятото
darik.bgПарламентарен вот: Албанците отиват до урните
darik.bgПутин иска преки преговори за мир на 15 май (ОБНОВЕНА)
darik.bgШефилд Юнайтед стигна до най-скъпия мач във футбола
dsport.bgВойната продължава: ПСЖ твърди, че Мбапе му дължи 98 милиона
dsport.bg1-ви юни в Северен парк – празник за цялото семейство с
9meseca.bg