
България е една от малкото държави, в които лихвите по жилищните кредити остават близо до рекордно ниските си нива.
Според последните данни на Българска народна банка, повишение по този показател е налице в четвърти пореден месец. За момента това нарастване е минимално – до 2.61% от рекордно ниските 2.46%, отчетени през септември 2022 г.
Мненията на анализаторите
Кредитният консултант Димитър Пенков от Revolution Credit Consult обяви в предаването „Портфейл“ по Дарик радио, че „в близко бъдеще не се очаква българските банки да вдигат цената на кредита драстично, тъй като ликвидността им остава висока".
От КредитЦентър пък пресметнаха, че месечната вноска на примерен кредит от 100 00 лева ще нарасне с около 100 лева при евентуално нарастване на лихвите от 2.5% на 4.5%. Експертите са на мнение, че през 2023 г. можем да очакваме повишение на лихвите до нива от около 3.5-4%.
Основателят на платформата Musketari.bg Галя Йорданова посочи в интервю за Darik Business Review, че много актуални са фиксираните лихви, защото те дават известна предсказуемост за определен период и клиентите могат по-лесно да прогнозират своите разходи, особено в контекста на растящите лихви на големите пазари.
Мнението на Българска народна банка
Предприетите от Европейската централна банка повишения на основните лихвени проценти в еврозоната през втората половина на 2022 г. се отразиха в съществено покачване на лихвените проценти на междубанковия паричен пазар в България от края на третото тримесечие на годината.
Същевременно, в условията на значителна ликвидност в банковата система, беше отчетено сравнително слабо повишение на лихвените проценти по депозитите и кредитите за фирмите и домакинствата в страната, отчитат от БНБ.
Въз основа на пазарните очаквания за по-нататъшно затягане на паричните условия в еврозоната, се очаква лихвите по кредитите и депозитите да ускорят темповете на нарастване и да достигнат най-високите си стойности в края на 2023 г. и в началото на 2024 г., след което да се стабилизират на достигнатите нива.
Как по-високите лихви биха се отразили на цените на имотите?
Брокери вече обявиха, че очакват ръст в стойността на наемите през 2023 г.
Процесът е задействан от високата инфлация, от една страна, а от друга – от стопирането на покупките на имоти от страна на колебаещите се клиенти на фона на високите цени и несигурната икономическа и политическа обстановка.
Евентуално продължаване на ръста на лихвите по жилищните кредити също би довело до спад в броя на сделките.

Отдръпване на купувачите от пазара ще предизвика строители и инвеститори да понижат цените и/или да предоставят по-големи отстъпки при продажбата на имоти.
Охлаждането на имотния пазар, както и понижаване на инфлацията, би се отразило в посока поевтиняване на недвижимостите. Същото се отнася и за строителните материали (заради по-ниско търсене), и за строително-ремонтните дейности.
Именно високите разходи за довършителни работи са основната причина все повече хора да предпочитат да купуват завършени имоти, а не такива в строеж.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Нова мания в социалните мрежи увеличи рекордно броя на потребителите на ChatGPT
02.04.2025Осемте страни, в които най-лесно ще получите гражданство
02.04.2025Най-евтините петзвездни хотели в света
02.04.2025Икономисти: Постъпленията от митата ще са по-малко, отколкото очаква Белият дом
02.04.2025Най-големите застрахователни брокери в края на 2024 г.
02.04.2025Наградите INNOVISION AWARDS by Planet Schwarz търсят големите визионери и смелите новатори в бизнеса
02.04.2025Прочети още
Турското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgГърция планира модернизация на армията на стойност 25 млрд. евро
darik.bg„Денят на освобождението“ или какви нови мита е подготвил Тръмп за партньорите
darik.bgМечтан финал за Купата на Краля, Барселона разби сърцето на Атлетико
dsport.bgЛивърпул си върна на Евертън и триумфира в мърсисайдското дерби
dsport.bgДо 15 май: Шанс за вдъхновяващи жени в науката да спечелят 5000 евро и национално признание
9meseca.bg