Саудитска Арабия обяви създаването на нова национална авиокомпания - част от план за превръщане на Рияд в глобален авиационен център, съперничещ на регионални лидери, като Дубай и Доха.

Riyadh Air „има за цел да оперира полети до повече от 100 дестинации по света до 2030 г.“, съобщават официалните местни медии, цитирани от Daily Mail.

Кралството от Персийския залив преследва амбициозни цели в авиацията, като част от по-широкообхватната програма за реформи на престолонаследника Мохамед бин Салман „Визия 2030“.

Те включват повече от утрояване на годишния въздушен трафик до 330 милиона пътници до края на десетилетието, както и превозване на до пет милиона тона товари всяка година.

Миналия ноември бяха обявени планове за изграждане на ново летище в столицата Рияд - обхващащо 57 квадратни километра - което ще приема 120 милиона пътници годишно до 2030 г. и 185 милиона пътници до 2050 г. Капацитетът на съществуващото летище в Рияд е около 35 милиона пътници.

Бъдещата авиокомпания е най-новият от „огромен пакет от проекти“, които ще „консолидират позицията на страната ни като международен въздушен център и глобален логистичен център“, посочва саудитският министър на транспорта Салех Ал-Джасер в Twitter.

Тони Дъглас, бивш ръководител на базираната в Абу Даби Etihad Airways, ще бъде назначен за главен изпълнителен директор.

Riyadh Air ще оперира с „флот от усъвършенствани самолети“, но не се уточнява колко голям ще бъде той или откъде ще се доставят машините.

The Wall Street Journal съобщава, че държавният инвестиционен фонд на кралството, който ще притежава авиокомпанията, е „близо до сделка“ с Boeing за поръчка на самолети „на стойност 35 милиарда долара“.

Най-натовареното международно летище в кралството в момента е разположено в крайбрежния град Джеда на Червено море, където е базиран превозвачът Saudia.

Известен като „Портата към Мека“, градът приветства милиони мюсюлмани за хадж и умра поклонения всяка година.

Властите през последните години се опитаха да превърнат Рияд, в централна Саудитска Арабия, в съперник на бизнес центъра Дубай.

„Те искат да го превърнат в космополитен град, който да се конкурира с Дубай и Доха от инвестиционна, туристическа и инфраструктурна гледна точка“, казва Халил Ламрабет, бивш главен изпълнителен директор на Саудитската програма за въздушни връзки пред АФП.

В столицата в момента живеят около осем милиона души, но властите искат населението да нарасне до 15-20 милиона до 2030 г.

Индустриалните анализатори обаче се съмняват в изпълнимостта на целите на Саудитска Арабия, като някои от тях описват регионалния пазар като вече „наситен“.

И все пак стратегията на Саудитска Арабия зависи отчасти от навлизането на вътрешния пазар в страна с население от около 35 милиона души, което официалните лица виждат като основно предимство за националните превозвачи пред конкурентите Emirates и Qatar Airways.

„Има значителен изходящ трафик от кралството, както и значителен вътрешен трафик“, казва Ламрабет. „Разчитането на трансфери няма да бъде толкова високо, колкото при другите центрове в региона.“