По последни данни от Фонда на фондовете (ФнФ), все още на разположение на пазара в едногодишен хоризонт са 385 млн. лв., които включват размера на публичния ресурс плюс максималния размер на частния, който може да бъде мобилизиран допълнително по предходния програмен период.

Средствата, предназначени за подкрепа, на практика покриват целия жизнен цикъл на една компания – от идея до вече развито бизнес начинание, както и различни по мащаб проекти – стартиращи, малки, големи и разрастващи се.

Крайни получатели, освен различни бизнеси, могат да бъдат също общини, стартиращи и социални предприятия, земеделски производители.

Наличните на пазара средства по различните програми за финансиране са:
    • 150 млн. лв. за дялови инвестиции през петте фонд мениджъри на ФнФ, които подпомагат иновативни стартъпи (Витоша Венчър Партнърс, Иновейшън Кепитъл, Ню Вижън 3, Морнингсайд Хил, Силвърлайн Партнърс)
    • 65 млн. лв. за дългово финансиране под формата на облекчени кредити през седемте банки-партньори/програма „Възстановяване“ (Токуда банк, БАКБ, KBC Банк България, Пощенска банка, ОББ, банка ДСК и УниКредит Булбанк) 
    • 85 млн. лв. за развитие на градска среда и туризъм
    • 75 млн. лв. за земеделие 
    • 10 млн. лв. за бизнес микрокредити 

Ресурсът е достъпен за почти всякакъв тип проекти, като голяма част от средствата се влагат в общини, региони и дългови инструменти, които банките управляват.

Друга съществена част от него е насочена към дялово финансиране, като дава възможност на предприемачите проактивно да се възползват от инвестиции за растеж за своята идея или стартиращ бизнес. 

Фондът на фондовете управлява общо 1.2 млрд. лв. публичен ресурс (европейски и национален), предвиден за финансови инструменти по Оперативните програми за периода 2014 – 2020.

Към него финансовите посредници привличат допълнителен частен ресурс, с който общо се очаква да достигне 2.2 млрд. лв.

От създаването си през 2015 г. до настоящия момент ФнФ е подкрепил повече от 2700 проекта на фирми и общини с ресурс на стойност над 1.3 млрд. лв. Очакванията са до края на 2023 г. броят на финансираните проекти и бизнеси да достигне 4500.

Разбивката на постиженията по сектори показва, че над 200 иновативни стартъпа са получили финансиране чрез дялови инвестиции по данни от края на февруари 2023 г., което е атестат за активната роля на Фонда като фактор и двигател в предприемаческата екосистема и развитието на иновациите в България.

Предоставени са над 750 микрокредита за малки бизнеси и социални предприятия на стойност над 27 млн. лв. Повече от 500 млн. лв. кредитно финансиране е насочено към проекти за градско развитие и регионален туризъм, чрез които се постига по-устойчива, облагородена и интегрирана градска среда.

Близо 1500 малки и средни предприятия са се възползвали от 600 млн. лв. подкрепа за преодоляване на последствията от пандемията COVID-19 по Програма „Възстановяване“ – един от основните национални инструменти за подпомагане на малкия и среден бизнес в най-засегнатите от COVID сфери, като товарен транспорт, търговия на дребно, ресторанти, заведения за бързо хранене и други.

През февруари 2023 г. беше подписано Споразумение за финансиране по новата Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ (ПКИП) 2021-2027.  за 1.2 млрд. лв., което e първият и най-голям мандат, възложен на Фонда на фондовете за програмен период 2021-2027.

В него са включени най-голям обем инструменти и значителен потенциал за въздействие върху бизнеса и инвестиционната среда, като е предвидено 533 млн. лв. да бъдат отделени за дялови инвестиции и 730 млн. лв. за кредитиране на българските компании при преференциални условия.

Портфолиото от продукти, чрез които ще се стимулира българската икономика, обхваща основни направления, като иновации, научни изследвания и въвеждане на модерни технологии; насърчаване на цифровизацията чрез въвеждането на технологии от Индустрия 4.0; кръгова икономика и енергийна ефективност; повишаване на конкурентоспособността и устойчивия растеж на малки и средни предприятия.

Детайлна информация за инвестиционния напредък по отделните програми, включително брой подкрепени крайни получатели по всяка програма и размер на договорения ресурс, можете да намерите тук.