
Март е към своя край, а пазарната капитализация на трите най-големи технологични компании в САЩ е скочила със съвкупните 634 млрд. долара, на фона на проблемите в банковата индустрия в страната.
Освен към Apple, Alphabet и Microsoft, инвеститорите се ориентираха и към Meta, Tesla и Nvidia. Последната се изкачи до пето място сред най-скъпите щатски компании, като успя да изпревари Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет.
Най-добрата седмица
Microsoft и Alphabet отчетоха най-добрата си седмица от години насам, но тези повишения и инвестиции носят и доза риск, пише Bloomberg.
Настоящите цени и съотношения на компаниите са далеч по-високи от тези в края на миналата година, докато бъдещите тримесечия пред тях не изглеждат толкова оптимистични, на фона на високата инфлация, пониженията при доходността по облигациите и вероятността от рецесия.
През този месец индексът Nasdaq 100 отчита ръст от 6.2%, а спрямо най-ниските му нива от декември повишението е от 19.7% (при ръст от над 20% се смята, че се навлиза в бичи пазар).
Оптимистите залагат на съкращенията на големите компании, които биха им спестили милиарди долари и ще им позволят да поддържат невероятните им печалби.
От началото на 2023 г. Nasdaq 100 бележи ръст от 17%, на фона на само 3.4 на сто при широкия индикатор S&P 500.
Прогнозите
Анализ на Bloomberg Intelligence обаче посочва, че технологичният сектор ще отчете 7.7% спад средно на печалбите през 2023 г. спрямо прогнозен ръст от 5.2 на сто за шест месеца по-рано.
Приходите биха отчели минимален спад от 0.5 на сто, на фона на прогнозираните 6% ръст преди половин година.
По-ниските очаквания водят съотношенията, при които се търгуват технологичните компании, над средните им дългосточни стойности.
Компаниите, включени в Nasdaq 100, се търгуват при съотношение 24 на цена/печалба (бел. ред. p/e), което е доста над средния показател за последните 10 години, възлизащ на 20.
Две от най-скъпите компании в света - Apple и Microsoft, също се търгуват над средните си стойности за последното десетилетие, докато при Nvidia този показател е двойно по-висок от средния за последните 10 г.

Инвестиционният анализатор и портфолио мениджър от UBS Asset Management Майкъл Нел продължава да е оптимист за технологичните компании в дългосрочен план, но предупреждава, че трендът за насочване на пари към тях може да е към своя край.
Основният въпрос е дали бичият тренд по тези позиции ще продължи и в следващите месеци, като през април компаниите ще изнесат и тримесечните си резултати.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Сивата икономика у нас - около 34.6% от БВП
преди 2 часаПо-евтиният петрол усложнява икономическата програма на Саудитска Арабия
преди 3 часаСъд отхвърли молбата на белгийски принц за социални осигуровки
преди 3 часаГолфър спечели $1.5 млн., но не успя да осребри чека
преди 5 часаGM представи концептуален електромобил Corvette
преди 5 часаКакво е парична дисморфия и страдате ли от нея?
преди 5 часаПрочети още
Контрамерки: ЕК предлага ответни мита от 25% за редица американски стоки
darik.bg„Мисията невъзможна 8“: Том Круз се изправя срещу AI и руски боен кораб в последното си възмездие
darik.bgНова ера в придвижването: Kон робот бе представен в Япония
darik.bgГеорги Давидов с наряд за Левски – Черно море, Мартин Великов свири ЦСКА – Локо Пд
dsport.bgГригор Димитров пропусна шест мачбола, но започна силно в Монте Карло и е на една победа от нова среща с Джокович
dsport.bgЕндометриоза: какво представлява и защо засяга толкова много жени
9meseca.bg