Устойчивото развитие на бизнеса се превръща във водеща тема за публичните компании. Тя ще бъде и част от дискусиите в рамките на първата конференция на Darik Business Review за 2023 г. - ESG - Investing in our future.

Форумът ще се проведе на 19 април в зала "Васил Левски" на Hyatt Regency Sofia и ще събере на едно място експерти от различни индустрии и сектори, които ще обменят мнения и опит в областта на устойчивото развитие. 

Сред участниците е изпълнителният директор на Българската фондова борса доц. д-р Маню Моравенов.Той има 25-годишен опит в сферите на финансите и инвестициите, пазара на недвижими имоти и капиталовите пазари. 

Председател е и на Green Finance & Energy Centre – първият и единствен в България think-tank за устойчиви финанси и енергетика, създаден по инициатива на Българската фондова борса и Българската независима енергийна борса. 

Наскоро доц. д-р Моравенов беше избран от Европейската комисия за посланик на Европейския пакт за климата.

Той е дългогодишен преподавател във Висшето училище по застраховане и финанси, притежава докторска степен по „Финанси, кредит и застраховка“ от Софийски университет „Св. Климент Охридски“ и магистърска по „Икономика и информатика“ от Университета по национално и световно стопанство

Ето какво коментира доц. д-р Маню Моравенов "в аванс" преди събитието ESG - Investing in our future по темата за устойчивото развитие на публичните компании:

Защо стратегиите за устойчиво развитие ще стават все по-важни за публичните компании?

От финансова гледна точка, в световен мащаб компаниите, представящи и изпълняващи стратегии за устойчиво развитие, привличат повече инвеститори при по-ниска цена на привлечените капитали.

Все повече инвеститори - както институционални, така и физически лица, избират да инвестират в устойчиви компании. Институционалните инвеститори често поемат ангажимент част от инвестициите им да бъдат в зелени, социални и други устойчиви компании.

Що се отнася до физическите лица - младите инвеститори имат ново съзнание за опазването на околната среда, за отношенията между хората и за управлението на дружествата.

Новата концепция за ролята на бизнеса е, че той е не само генератор на печалби, а място, на което хората работят и което може чрез действията си да допринесе за решаване на определени екологични, социални или управленски въпроси.

Устойчивото бизнес поведение създава и вътрешнофирмена култура, която става все по-важна за привличане и запазване на служители от всички йерархични нива.

Не на последно място, този вид бизнеси се превръщат в надеждни партньори и за други такива, решили да намалят въздействието си посредством веригите на доставки. Това е особено често търсено от големите международни фирми.

Кои са основните стимули, които биха ускорили "зелената" трансформация на бизнеса?

Основен стимул е убедеността на мениджмънта на една компания, че трябва да направи каквото е възможно, за да трансформира модела си на работа, технологиите, които използва, дейността си, както и отношението към служители и заинтересовани страни.

На второ място, регулациите налагат такова поведение, което не може да се нарече точно стимул, а по-скоро предпоставка за "позеленяване" на бизнеса.

Третият и най-важен стимул са по-големите възможности за привличане на финансиране при по-ниски норми на възвръщаемост. Банковите и небанкови финансови институции предлагат най-различни продукти, атрактивни за собствениците и мениджъри, поели към "зелени" производства и услуги.

ESG - Investing in our future ще се състои на 19 април в зала "Васил Левски" на Hyatt Regency Sofia. Входът е свободен и не се изисква регистрация.

Конференцията се осъществява с подкрепата на Yettel, ОББ, Филип Морис България, Кока-Кола ХБК България, Аксенчър България, Кауфланд България, Летище София и Българска фондова борса.

Повече за събитието можете да откриете тук, както и в LinkedIn и Facebook каналите на Darik Business Review.