На днешния Ден на Земята светът се фокусира върху повишаването на осведомеността относно изменението на климата, замърсяването, застрашените видове и как да бъдем по-добри пазители на планетата, която всички наричаме дом.

Началото на този ден е сложено през 1970 г. от сенатора от Уисконсин Гейлорд Нелсън, който е загрижен за вредното въздействие на замърсяването върху Земята.

Не той обаче измисля основната концепция. Заслугата е на Денис Хейс - млад активист, нает от Нелсън, за да помогне за разпространението на информацията и организирането на първия Ден на Земята.

Хейс не само помага за първоначалната кампания за Деня на Земята, но фиксира и датата. Официалното име пък идва от автора на реклами Джулиан Кьониг.

Подбрахме 7 интересни факта за планетата, за да отбележим днешния й празник:

На Земята има повече вода, отколкото суша

Има значително повече вода, покриваща планетата, отколкото суша. Всъщност, приблизително 71% от земната повърхност е покрита с вода. Откъде идва? По-голямата част от нея е от океаните. Останалото са реки, езера, ледници, айсберги, пара и други източници.

Големият бариерен риф е единствената жива структура, видима от космоса

Простиращ се на повече от 344 400 кв. км и обхващащ хиляди отделни рифове, Големият бариерен риф в Австралия е едно от най-големите чудеса на Земята. С разнообразие от местообитания и видове, това е най-голямата екосистема в света, както и най-голямата жива структура на планетата.

Толкова е голям, че е единствената жива структура, видима от космоса.

Дърветата ни помагат да дишаме

Според фондация Arbor Day, едно дърво може да достави кислород за един ден на до четирима души. Те също така играят важна роля в абсорбирането на въглероден диоксид.

Всъщност, в течение на година един акър възрастни дървета може да абсорбира толкова CO2, колкото произвежда една кола, изминавайки 42 000 км.

Земята е на милиарди години

Ако планирате да изпечете торта на земята в чест на рождения й ден, ще ви трябват много свещи. Според Геоложката служба на САЩ, геоложката възраст на Земята се оценява на приблизително 4.5 милиарда години.

400 дървета се падат на всеки човешки обитател на Земята

Проучване от 2015 г. изчислява, че на Земята има около 3 трилиона дървета, плюс-минус няколко милиона. Тъй като в момента на планетата живеят около 8 милиарда души, според математиката, приблизително 400 дървета се падат на човек.

Близо 8 милиона метрични тона пластмаса годишно попадат в океана

Според Държавния департамент на САЩ, приблизително 8 милиона метрични тона пластмаса попадат в световните океани всяка година. Като се има предвид, че повечето пластмаси не са биоразградими, те вероятно ще останат в околната среда векове наред.

Разположено в северния централен регион на Тихия океан, най-голямото натрупване на пластмасови отпадъци в океана е известно като „Голямото тихоокеанско петно ​​от боклук“ и е два пъти по-голямо от Тексас.

Земята не е кръгла

Ако някога сте учили история, ще знаете, че по времето на Христофор Колумб хората са вярвали, че земята е плоска. Разбира се, оттогава научихме, че нашата планета е кръгла.

Тя обаче не е идеално кръгла, казва НАСА. Вместо това планетата има малко „коремче“. „Планетата се издува около екватора с допълнителни 0.3 процента в резултат на факта, че се върти около оста си“, според уебсайта на НАСА.