Борсовите индекси на Уолстрийт регистрираха повишения в четвъртък, подкрепени от поскъпването на акциите на технологичните компании.

В същото време книжата на регионалните американски банки поевтиняха, след като администрацията на президента Джо Байдън предложи по-строги регулации за намаляване на риска.

Dow Jones Industrial Average се повиши с 0.43%, S&P 500 добави 0.57%, а Nasdaq Composite регистрира ръст от 0.73 на сто. Технологичният компонент на S&P 500 се повиши с 1.1%, като достигна най-високите си стойности от началото на годината. 

Nasdaq е на път да постигне най-големия си тримесечен ръст от края на 2020 г. насам. 

Индексът на регионалните банки KBW приключи търговията със спад от 2%, а финансовият индекс на S&P 500 падна с 0.3% - единственият сектор, приключил сесията на отрицателна територия.

Банковият смут, който започна по-рано този месец с фалита на два регионални кредитора в САЩ, предизвика опасения за по-широка финансова криза.

Вчера стана ясно, че някои от членовете на Федералния резерв оставят отворена възможността за нови повишения на лихвите, ако има необходимост от допълнително намаляване на инфлацията.  

В момента пазарът на лихвените фючърси оценява вероятността за увеличение на лихвения процент с 25 базисни пункта на срещата на Фед на 2 и 3 май на около 55%.

Статистиката в САЩ показа, че молбите за безработица миналата седмица са се увеличили повече от очакваното, което показва охлаждане на пазара на труда.

Ръстът на брутния вътрешен продукт на страната през четвъртото тримесечие пък е малко по-нисък (2.6% на годишна база), в сравнение с очакваните 2.7%, което също е аргумент за по-мека политика от страна на Фед.

Тази сутрин на стоковите пазари петролът остана стабилен, след като вчера поскъпна с над 1%, повлиян от опасенията за спирането на доставките от иракския регион Кюрдистан. 

Към момента фючърсите на американския лек суров петрол се търгуват на ниво от 74.31 долара за барел, а тези на сорта брент се движат около 78.40 долара за барел. 

"Черното злато" е на път да регистрира второ поредно седмично поскъпване, след като стана ясно, че петролните запаси в САЩ са паднали до двугодишно дъно, което и сигнал, че търсенето постепенно се увеличава.