
Климатичният феномен Ел Ниньо може да нанесе щети в размер на 3 трилиона долара на световната икономика. Това се посочва в ново изследване, цитирано от списание Science.
Тази оценка се основава на щетите, нанесени от Ел Ниньо в предходните години, както и на прогнозите за очакваните екстремни метеорологични явления.
Ел Ниньо е периодично изменение в температурата на повърхностния слой на водата в екваториалната част на Тихия океан. То се характеризира с ивица топли океански води, навлизаща в централния и източно-централен екваториален пояс на океана и достигаща до крайбрежието на Южна Америка.
Фазата Ел Ниньо обикновено се повтаря през около четири години, но историческите данни показват, че циклите могат да продължават между две и седем години. В процеса на развитие на Ел Ниньо валежите се концентрират в периода септември-ноември.
Студената фаза на това колебание пък се нарича Ла Ниня, като при нея повърхностните води в източния Тихи океан са по-хладни от средното.
Цикълът на Ел Ниньо и Ла Ниня оказва влияние върху температурите и валежите по целия свят, а когато се формира, често предизвиква тежки наводнения на някои места и засушавания на други.

В САЩ, например, Ел Ниньо може да предизвика по-влажна зима в южната половина на страната, но по-горещо и сухо време на север.
По-рано тази седмица дойде предупреждение от Световната метеорологична организация, че тазгодишният Ел Ниньо, съчетан с изменението на климата, може да тласне глобалните температури в "неизследвана територия“.
Очаква да се Ел Ниньо да се развие в периода между май и юли тази година. Ако тази прогноза се сбъдне, тазгодишното климатично колебание може да струва на световната икономика до 3 трилиона долара.
Авторите на изследването от университета в Дартмут са установили, че Ел Ниньо има тенденция да задържа икономическия растеж на страните, години след като събитието вече е преминало.
Учените са анализирали икономическите последици от Ел Ниньо през 1982-83 г. и смятат, че в петгодишния период след това явлението е довело до 4.1 трилиона долара загуби на глобален доход.
Друг Ел Ниньо, формирал се между 1997 и 1998 г., е струвал на световната икономика 5.7 трилиона долара загуби на приходи.
Ефектът от тези събития обаче се усеща неравномерно в различните части на света. САЩ отбелязват спад на брутния вътрешен продукт средно с 3% в петте години след всеки Ел Ниньо, като сравнението е със сценарий без развитие на метеорологичния модел.
Тропическите страни, включително Перу и Индонезия, които са по-уязвими от ефектите на Ел Ниньо, отбелязват спад на БВП с над 10%.
Вече има сигнали, че следващият Ел Ниньо може да бъде особено активен. Светът току-що излезе от тригодишната студена фаза на колебанието Ла Ниня, която може да повлияе на Ел Ниньо и да го направи по-силен от обичайното.
Освен това Ел Ниньо променя потока на топла вода в Тихия океан, а температурите на морската повърхност вече достигнаха рекордни стойности.
Според авторите на изследването, потенциалните щети вероятно ще са големи и потиснат икономическия растеж в тропическите страни за дълъг период от време, който може да достигна и цяло десетилетие.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Amundi: Повишената несигурност ще влияе върху икономическите и пазарните перспективи в следващите 12 м.
- Учени: Разполагаме с три години, за да ограничим затоплянето до 1.5°C
- Геополитика и икономика: Kак политическите решения в големите държави влияят на парите ви (ВИДЕО)
- Фед остави лихвите без промяна, очаква две понижения до края на годината
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Списък на 15-те най-богати градове в Европа: В един от тях живеят 75 милиардери и 250 000 милионери
преди 18 минФнФ избра „Иновейшън Кепитъл ІІ“ за финансов посредник на фонда за иновации
04.07.2025Джоуи Честнът отново спечели състезанието по надяждане с хотдог
04.07.2025Община Видин предлага 5 хил. лв. на всеки млад лекар, избиращ да работи в местната болница
04.07.2025Една от най-големите грешки, която и вие правите на летището
04.07.2025Най-големият климатичен фонд в света започва най-мащабната си инвестиционна серия досега
04.07.2025Прочети още
Андрей Ковачев за Сев. Македония: Понятията език и идентичност отпадат от доклада
darik.bgЛюбомир Стефанов: Борисов и Пеевски правят политическо танго!
darik.bgСпортът скърби за Диого Жота: „Уимбълдън“ нарушава дрескода, „Ливърпул“ увековечава номер 20
darik.bgФлуминензе е първият полуфиналист на Световното клубно първенство (ВИДЕО)
dsport.bgХиляди се стекоха за поклонението в чест на Диого Жота и Андре Силва
dsport.bg5 съвета за по-добро репродуктивно здраве
9meseca.bg