
Китай увеличава пазарния си дял в Норвегия - благоприятeн пазар за електрически превозни средства (EV), създавайки сериозна конкуренция за Tesla на Илон Мъск и други западни автомобилни гиганти.
От първата доставка на автомобил от марката MG до богатата скандинавска страна през януари 2020 г. китайските електрически превозни средства са завзели общ пазарен дял от около 10%, благодарение на конкурентните цени и напредналите технологии на Пекин.
Експлозивният растеж е особено забележителен, като се има предвид решението на Норвегия да не налага мита върху вноса на електрически превозни средства от Китай, както и репутацията ѝ на най-благоприятната за електромобилите страна в света.
Митническа политика на Норвегия я отличава както от САЩ, така и от Европейския съюз, които наложиха мита върху произведените в Китай електрически превозни средства, за да защитят традиционно доминиращите американски и европейски автомобилни марки.
Норвегия, която не е член на ЕС, е заявявала преди, че не е нито уместно, нито желателно да се налагат мита върху китайските електрически превозни средства.
Кристина Бу, генерален секретар на Норвежката асоциация за електрически автомобили (NEVA), която представлява собствениците на електрически автомобили в страната, заяви, че на норвежкия пазар в момента се предлагат поне 20 различни китайски модела електрически превозни средства.
Тя отбелязва пред CNBC, че мнението на потенциалните норвежки купувачи за китайските електрически превозни средства се е „променило много“ през последните години.
„Те виждат, че това са технологично добри коли и също така са доста конкурентни по отношение на цената. Така че пазарът на електрически превозни средства в Норвегия е наистина конкурентен. През първите шест месеца на тази година сме близо до 94% пазарен дял“.

Лабораторията на Европа
Китайски производители на електрически превозни средства, като BYD, XPeng и MG, са сред 20-те най-продавани компании на пазара на нови автомобили в Норвегия миналия месец, според данни на Норвежката пътна федерация (OFV).
Шведските Volvo и Polestar също са в класацията. Китайската Geely Holding Group притежава значителен дял и в двата автомобилни производителя.
Междувременно, Tesla остава доминиращият играч в Норвегия. Американският производител на електромобили е най-продаваната марка в страната през юни, като продажбите бяха стимулирани от търсенето на обновения спортен автомобил Model Y на компанията.
Фелипе Муньос, глобален анализатор в изследователската фирма JATO Dynamics, казва, че неговото собствено определение за китайска марка включва всички бизнеси, които произвеждат автомобили, изцяло проектирани, замислени и произведени в Китай - като например MG, която е част от китайската SAIC Motor.
Компании, като Volvo, Polestar и Lotus, обаче биха били изключени, дори ако са изцяло или частично собственост на китайски производител на оригинално оборудване.
Въз основа на това определение, Муньос казва, че Норвегия е европейската страна, в която китайските автомобилни марки са натрупали най-голям пазарен дял от 10.04% между януари и юни 2025 г.
„Поради своята регулация, култура и размери, Норвегия е европейската лаборатория за електрически превозни средства. Това означава, че по някакъв начин е входната точка за всички неизвестни марки, желаещи да продават електрически превозни средства в останалата част от континента“, каза Муньос пред CNBC.
„По-лесно е да се започне там, отколкото където и да е в Европа, и не се изискват големи инвестиции, както е в най-големите пет пазара на континента. Освен това Норвегия няма собствена автомобилна индустрия, което означава, че е по-лесно за външна компания да набере скорост, без да навреди на интересите на никого.“
По-достъпни модели
Проучвания показват, че европейски водачи се радват да управляват китайски електрически автомобили, казва Рико Луман, старши икономист по транспорт и логистика в холандската банка ING.
„Това е истинското предизвикателство пред Tesla в бъдеще - да се конкурира с новите марки, които изграждат присъствието си в Европа“, заявява Луман пред CNBC.
На въпрос дали изглежда, че Европа губи битката за електрически превозни средства с Китай, Луман отговаря, че „Европа наваксва леко“, но отбелязва, че Китай остава далеч напред.
„В САЩ има известно отстъпление, така че ЕС и Европа, като цяло, са някъде по средата. Наистина се нуждаем от повече нови модели и по-достъпни модели, за да убедим шофьорите от средната класа да направят промяната – а все още не сме стигнали дотам“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Доналд Тръмп започва строеж на първата си луксозна сграда в наша съседка
- Китайският износ на редкоземни метали на най-високото си ниво от 2009 г.
- Шофьорите на таксита са най-силно изложени на замърсяване с фини прахови частици
- Модернизират социалните услуги с 500 фотоволтаични системи и 250 електромобила
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Доналд Тръмп започва строеж на първата си луксозна сграда в наша съседка
преди 1 часПлюсове и минуси на употребата на тиксо за сън
преди 1 часКак се произвеждат гигантските подводни кабели, които захранват света
преди 2 часаНай-възрастният президент в света ще се кандидатира за осми мандат
преди 2 часаОтлив на богаташи, компании и работници: Губи ли Лондон блясъка си?
преди 2 часа41.4% от българите не могат да си позволят едноседмична почивка
преди 2 часаПрочети още
Харизанов: Още записи с ПП може да бъдат извадени!
darik.bgЯвор Божанков: Асен Василев иска да раздели ПП-ДБ!
darik.bgНиколай Стайков за кмета на Варна: Това е кампания с ясна политическа цел!
darik.bgСтана на 18 и забърка каша - повдигат дело срещу Ламин Ямал
dsport.bgБарселона официално представи ново попълнение
dsport.bgУчилище за родители през юли: за информирано и спокойно начало
9meseca.bg