Борсовите индекси на Уолстрийт приключиха търговията във вторник с разнопосочни изменения в очакване на гласуването на сделката за тавана на дълга на САЩ в Конгреса, която беше договорена между демократите и републиканците през уикенда.  

Индустриалният бенчмарк Dow Jones загуби 0.15% от стойността си, широкият S&P 500 остана без промяна, а технологичният Nasdaq Composite добави 0.32%. 

Споразумението за тавана на дълга дойде няколко дни преди Министерството на финансите да изчерпи финансовите си ресурси. Дългите преговори между Белия дом и лидерите на Конгреса породиха безпокойство сред инвеститорите, че може да се стигне до фалит. 

Но, въпреки условното споразумение, остават редица препятствия по пътя към приемането на компромисния законопроект в Камарата на представителите, на фона на нарастващата опозиция в Републиканската партия.

Опасенията от ново повишение на лихвените проценти също натежаха върху настроенията на инвеститорите. В момента търговците оценяват шанса за подобен ход от страна на Федералния резерв през следващия месец на близо 70%. 

На стоковите пазари цената на петрола продължава низходящия си тренд, повлиян от притесненията за забавяне на търсенето от страна на най-големия вносител на петрол Китай. Това стана ясно от данните за производствената активност в страната, които се оказаха по-слаби от очакваното. 

Фючърсите на суровия петрол от сорта брент с доставка през август поевтиняха 0.3% в сутрешната търговия до ниво от 73.43 долара за барел. Американският лек суров петрол също загуби 0.3% от стойността си до ниво от 69.20 долара за барел,

В неделя, на 4 юни, се очаква срещата във формата ОПЕК+, който включва Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, включително Русия. 

Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия Абдулазиз бин Салман миналата седмица предупреди, че добивите могат да бъдат намалени и още, ако цените на "черното злато" останат под натиск.  

Коментарите на руските представители, включително на вицепремиера Александър Новак, показват, че третият по големина производител на петрол в света засега е склонен да остави добива непроменен.

През април Саудитска Арабия и останалите членове на ОПЕК+ обявиха съкращения на добива на петрол с около 1.2 милиона барела на ден, което доведе общия обем на съкращенията от OPEC+ до 3.66 милиона барела на ден.