Румънската OMV Petrom - най-голямата интегрирана енергийна компания в Югоизточна Европа, обяви, че е открила нови находища на суров петрол и природен газ в Олтения и Мунтения в южната част на страната.

Общо откритите находища възлизат на над 30 млн. барела петролен еквивалент възстановими ресурси, което се равнява на близо три четвърти от производството на OMV Petrom за 2022 г.

Проучвателните сондажи на трите кладенеца са извършени в периода между юни 2022 и април 2023 г., а компанията е инвестирала около 20 млн. евро, съобщават от OMV Petrom.

"Румъния произвежда суров петрол и природен газ от 150 г. и при тези условия откриването на нови ресурси изисква значителни усилия. Новите находища ще допринесат за намаляване на спада в нашата продукция и за непрекъснатостта на предлагането на съществено важни продукти за икономиката”, заяви Кристиян Хубати, член на изпълнителния съвет на OMV Petrom, който отговаря за проучвателните и производствените дейности в компанията.

Едно от новите находища на OMV Petrom се намира в изследователската зона Вергуляса в район Олтения. Компанията е установила ресурси от суров петрол от около 20 милиона барела петролен еквивалент, което представлява най-голямото петролно откритие на OMV Petrom от десетилетия.

Находището е близо до друга производствена зона, което ще улесни по-бързото начало на добива.

Другото находище е в проучвателния район на Търговище, където са установени петролни ресурси на стойност 6 млн. барела петролен еквивалент. Там са извършени успешни тестове през април 2023 г. и вече се подготвят предексплоатационни дейности.

Третото находище е в проучвателния район на Търгу Джиу, където са установени залежи от природен газ от 7 милиона барела петролен еквивалент, равняващи се на близо една трета от добива на природен газ в Румъния за 2022 г.

Там има планове за още един сондаж през следващата година, а в момента се подготвя свързване.

Всички открития са в резултат на проучвателната стратегия на компанията, която се фокусира върху сондажите в близост до съществуваща вече инфраструктура, което пък улеснява бързото разработване, свързване и старт на добива на новооткритите ресурси, посочват от OMV Petrom.