Производителите на литий са все по-загрижени, че забавянията в издаването на разрешителни за мини, недостигът на персонал и инфлацията може да попречат на способността им да доставят достатъчни количества от използвания в производството на батерии метал, за да задоволят агресивните крайни срокове за електрификация на света.
Някога нишов метал, използван предимно в керамиката и фармацевтиката, литият в момента е един от най-търсените метали, предвид агресивните планове за производство на електромобили на Stellantis, Ford и други автопроизводители.
На карта е заложен темпът, с който електромобилите биха могли да заменят колите с двигатели с вътрешно горене, което е ключова цел на зеления енергиен преход.
"Може да се озовем в кризисна ситуация, при която компаниите за батерии не разполагат със сигурността на суровинни запаси от литий," казва пред Reuters Стю Кроу, председател на Lake Resources по време на провеждащата се тази седмица в Лас Вегас конференция Fastmarkets Lithium and Battery Raw Materials.
"Има разминаване между паниката, която виждаме тук и неистовата дейност при опитите за осигуряване на предлагане в индустрията."
Тази седмица Lake Resources стана поредната литиева компания, която обяви забавяне на проект, отлагайки добива от своя проект за добив на литий Kachi в Аржентина с три години. От компанията посочиха като причина електрозахранването и други логистични проблеми.
Най-големият производител на литий в света Albemarle разраства светкавично дейността си в Северна и Южна Америка, Азия и Австралия. Въпреки това, от компанията очакват търсенето на литий в световен мащаб да надхвърля предлагането с 500 000 метрични тона през 2030 г. Различни консултантски компании и други производители имат малко по-различни прогнози, но всички те предупреждават за очертаващ се недостиг.
"Това е голямо предизвикателство," казва Ерик Норис, който оглавява дейността на Albemarle, свързана с лития.
През миналата година по света е имало 45 работещи мини за литий, като тази година се очаква да отворят 11, а следващата – 7, според Fastmarkets. Този темп на разрастване на индустрията е много по-бавен от необходимия за гарантиране на адекватно глобално предлагане.
Тези прогнози за ръста на индустрията се базират на най-добрия възможен сценарий, въпреки че компаниите се сблъскват с трудности при наемането на служители, с повишаващи се разходи и със забавяне при доставката на важно оборудване.
Дори и да бъдат отворени нови мини за литий, няма достатъчно съоръжения, които да произвеждат специализираните видове от метала, които са необходими за батерии. Автопроизводителите може да бъдат принудени да приемат литий с по-ниско качество, което намалява пробегът, който осигуряват батериите на електромобилите, казват ръководители.
"Има голяма разлика между лития, който излиза от земята и този, който се използва в една батерия," казва Сара Марисел от Livent, която е доставчик на Tesla и се очаква да обедини усилия със своя конкурент Allkem по-късно през годината.
Конференцията Fastmarkets, която някога бе нишово събитие за ентусиасти от индустрията, се е разраснала значително заедно с главоломното търсене на литий. Приблизително 1 100 души са посетили събитието тази година, което е почти три пъти повече в сравнение с 2019 г. и с 68% повече от миналата година.
От Exxon Mobil тази година са изпратили представители, като част от навлизането на компанията в сектора на металите, като същото са направили и други петролни компании, като SLB и Equinor.
Банкови гиганти, като JPMorgan, Goldman Sachs, BMO Capital Markets и други също присъстваха на събитието, като техният интерес се подхранва от неочакваната вълна от сделки по придобивания в сектора на лития и нарастващото търсене на хеджиращи стратегии и други финансови инструменти.
Един от примерите за необузданото търсене на литий е Mitsui, която е на път да подпише сделка на стойност 65 млн. долара с Atlas Lithium за гарантиране на предлагането от минен проект в Бразилия, по чието проектиране Atlas все още работи.
"Инвестициите трябва да продължат, иначе ще има още забавяния при добива на литий, които вече са големи," казва Тара Бери от производителя на електромобили Rivian.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Още по темата
- Надеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
- Защо европейските автопроизводители субсидират китайските си представителства?
- Златодобивна компания плаща $160 млн. на Мали, след като страната задържа шефовете й
- Анализатори: Петролът поевтинява до $40, ако ОПЕК свали ограниченията
Калкулатори
Най-ново
Швейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 26 минСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 1 часАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 1 часApple иска да превърне Siri в конкурент на ChatGPT
преди 1 часКои са най-добрите държави за създаване AI стартъпи?
преди 3 часаAmazon инвестира в три нови ветропарка в Гърция
преди 3 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОчаквайте на живо: Жребият на България в Лига на нациите
dsport.bgБивша звезда на Бока и Берое разплака Ривър и тръгнаха да го бият (ВИДЕО)
dsport.bgНад 400 гости станаха част от магията на 'Денят на жената предприемач 2024'
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg