Британският предприемач Дейл Винс обяви своите планове да създаде авиокомпания с електрически самолети, които използват енергия от възобновяеми източници, а хората, които стоят зад проекта се надяват, че това ще сложи началото на нова ера във въздушния транспорт.

Създаването на Ecojet е най-новият опит за намаляване на отпечатъка на авиацията върху околната среда. Полетите във Великобритания ще започнат през 2024 г , след което ще последват тези до Европа, а от компанията обмислят и полети на по-дълги разстояния.

Ecojet ще използва 19 и 70-местни турбовитлови самолети. И макар целта да е самолетите в крайна сметка да използват водородно-електрически двигатели, при първите полети това няма да е така. 

“В краткосрочен план, за да си осигури маршрути и лицензи от Органа за гражданска авиация на Обединеното кралство (CAA), Ecojet ще лети със самолети с конвенционално задвижване,” се казва в изявление на компанията.

От компанията също така заявиха, че самолетите ще бъдат “модернизирани с водородно-електрически двигатели, след като те бъдат одобрени от CAA.”

Първите модернизации са предвидени за 2025 г., година след началото на полетите. Храната, която ще се сервира на борда, ще бъде на растителна основа и няма да се използват пластмасови прибори за еднократна употреба.

Приспособяването на самолети, вместо създаването на нови, “ще пести 90 000 тона въглеродни емисии годишно,” се казва в изявлението. “Единственият вторичен продукт ще бъде вода, която ще може да бъде улавяна и пускана в по-ниската част на атмосферата, за да се намаляват вредните ефекти от обратните следи.

Винс, които е основател на британската енергийна компания Ecotricity, е положително настроен за възможностите пред Ecojet. “Въпросът за това как да създадем устойчив въздушен транспорт преследва човечеството зеленото движение от десетилетия,” казва той.

По негови думи Ecojet “безусловно е най-значимата стъпка към решението към днешна дата.”

Има и причини, поради които да не се обнадеждаваме прекалено бързо обаче.

Авиацията е допринесла с 2% от свързаните с енергийния сектор емисии от въглероден диоксид на планетата през 2022 г., според Международната агенция по енергетика (МАЕ).

От организацията посочват, че макар “ тя да има относително малък дял от глобалните емисии, е един от най-трудните сектори за декарбонизиране.”

От Световния фонд за природата описват авиацията като “един от най-бързо растящите източници на емисии от парникови газове, които са в основата на климатичните промени.” От фонда допълват, че пътуването със самолет е най-интензивната във въглеродно отношение дейност, в която може да участва човек.

На фона на засилващите се опасения относно устойчивостта и околната среда, разговорите относно авиацията се фокусират все повече върху това как иновациите и новите идеи биха могли да намалят ефекта от сектора върху околната среда.

През септември 2020 г. самолет с водородни горивни клетки, способен да транспорта пътници, осъществи първия си полет в Англия. През същия месец Airbus публикува подробности за три концептуални самолета на водород. 

Въпреки вълнението относно евентуални полети на самолети на водород и други иновации в сектора, някои ветерани от индустрията изразяват предпазливост, когато става въпрос за радикални промени в близко бъдеще.  

Главният изпълнителен директор на авиокомпанията Ryanair Майкъл О‘Лиъри заяви, че не очаква появата на водородни или устойчиви горива или на електрически системи на задвижване преди 2030 г.”