
Малките разлики в навиците ни по отношение на съня в работните и почивните дни от седмицата биха могли да доведат до нездравословни промени в стомашно-чревния тракт, сочи ново проучване.
Това може отчасти да е в резултат на това, че хората с т. нар. "социален джетлаг" има малко по-лош начин на хранене, установяват британски учени.
Известно е, че силно нарушеният сън, особено работата на смени, оказва отрицателен ефект върху здравето.
Спазването на едно и също време за лягане и ставане от сън, както и балансираното хранене, могат да помогнат за намаляване на риска от заболявания.
Проучването на учени от Кингс Колидж (Лондон) сред 1000 души установява, че дори 90-минутна разлика в средното количество сън в рамките на една стандартна седмица би могла да окаже влияние върху видовете бактерии, които се намират в стомашно-чревния тракт.

Наличието на широк набор от различни видове бактерии в храносмилателната система е наистина важно. Някои са по-добри от други, но подходящата им комбинация е от ключово значение за предотвратяването на редица заболявания.
"Социалният джетлаг може да способства за микробиота, която има неблагоприятно влияние върху вашето здраве", казва Кейт Бърмингам, автор на проучването и старши учен по храните в компанията за здравни науки Zoe.
Социален джетлаг имаме когато човек си ляга и става в много различни времена през работната седмица и през уикенда.
Смята се, че социалният джетлаг засяга над 40% от населението на Великобритания, според проучването, и се среща най-често при тийнейджъри и млади възрастни, след което отслабва с напредването на възрастта.
По време на проучването авторите са изследвани съня, кръвта и изпражненията на участниците, които са записвали всичко, което консумират във въпросник за храната.
При участниците със социален джетлаг вероятността да консумират повече картофени храни, в това число пържени картофи и чипс, плюс напитки със съдържание на захар и по-малко плодове и ядки, е била с 16% по-голяма.
Предишни проучвания показват, че хората със социален джетлаг консумират по-малко фибри от тези с по-последователни навици по отношение на съня. Други проучвания пък установяват, че социалният джетлаг се свърза с напълняване, болести и умствена умора.
"Лошото качество на съня влия върху решенията, които хората вземат и те жадуват за храни с високо съдържание на въглехидрати или захар," казва доктор Бърмингам.
Нездравословното хранене може да засегне нивата на конкретни бактерии в стомашно-чревния тракт.
Учените са установили, че три от шестте вида бактерии, преобладаващи при групата участници със социален джетлаг, се свързват с лошо хранене, наднормено тегло и по-високи нива на възпаления и риск от инсулт.
Отношенията между съня, храненето и бактериите в червата ни са сложни и все има много неща, които трябва да бъдат установени, казва екипът от учени.
Междувременно, техният съвет е, ако е възможно, да бъде последователни през седмицата.
"Поддържането на редовни времена на лягане и ставане може да повлияе положително на чревния ви микробиом," казва доктор Сара Бери от Кингс Колидж.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Японци, турци, корейци и българска фирма се борят да правят проучване за строеж на "Дунав мост 3"
09.07.2025ТОЛ камерите снимат нарушителите от аварийните ленти, глобата е 1000 лв.
09.07.2025Стартъпът за AI на Мъск трие публикации, след като чатботът му хвали Хитлер
09.07.2025Шеф в Xbox към служители: Ползвайте AI, за да облекчите болката от загубата на работата
09.07.2025Екстремните горещини са убийци. И стават все по-смъртоносни
09.07.2025Милиони деца са с диабет тип 1. Сега и Барби страда от него
09.07.2025Прочети още
Атанас Славов: Разпад на ПП-ДБ не се обсъжда! Борбата с корупцията е селективна!
darik.bgКостадинов: Ще махнем еврото! Ще върнем лева! И ще го закачим за долара!
darik.bgРусия: Имаме доказателства, че Украйна използва противопехотни мини срещу цивилни
darik.bgПСЖ разгроми безобразен Реал Мадрид и е на финал в САЩ
dsport.bgЕл Джемили извън групата и картотеката на Левски
dsport.bgСигурност, подкрепа и знание – в компанията на експерти
9meseca.bg