В един натоварен делничен ден в края на юли на плажа в Инклайн Вилидж, Невада, на северния бряг на езерото Тахо, плувци се гмуркат във и извън студената сапфирена вода, докато детският летен лагер приключва занимания за деня.

Съветникът на 20 и няколко години издава заповед на своята мини ескадрила: „Първият, който събере целия си боклук и го постави в кофите, печели!“

Децата се кикотят и тичат по едрия пясък, загребвайки торби от сандвичи и други остатъци от кутиите за обяд. След минути всичко, което остава, са само вдлъбнатини от малките им крачета.

Сцената е далеч от това, което се случва на 4 юли в Зефир Шолс - друг популярен плаж на езерото Тахо на 25 км южно, където празнуващите оставят повече от 2 700 кг пластмаса, дрехи, играчки и други различни боклуци.

Видеоклиповете от местния фестивал, затрупал брега с отпадъци, бързо се разпространяват в социалните медии и влизат в международните новини, предизвиквайки възмущение и призиви за промяна от страна на всички - от жителите до екологичните организации.

Но крещящото пренебрежение към естествената красота на езерото Тахо е просто още един инцидент от многото, които карат заетите в туризма и еколозите да преосмислят какъв тип посетители езерото трябва да привлича.

„Много от боклука, което намираме около езерото Тахо, е паднал случайно. Но случилото се на Зефир Шолс е 100% умишлено“, казва Колин Уест, основател на Clean up the Lake.

Организацията с нестопанска цел е ключов играч в някои от най-амбициозните усилия за почистване на езерото, включително акция, при която са извадени повече от 11 000 кг отпадъци и отломки по време на плаване от 115 км по бреговата линия на езерото Тахо между май 2021-22 г.

Приблизително 15 милиона души пътуват до района всяка година, за да се насладят на водни спортове и плажове, живописни гледки, планински пътеки и ски курорти от световна класа.

За да поставим тези цифри в перспектива, националният парк Йосемити посреща около 3.5 милиона посетители годишно и е три пъти по-голям, пише CNN.

Двойствеността на туристическата главоблъсканица на езерото Тахо е реална: икономическото чудовище, което храни региона, е същото, което разяжда съществуването му.

Това е проблем, който туристическите, екологичните и организациите с нестопанска цел, както и жителите, искат да разрешат.

Промяна в мисленето

Свръхтуризмът не е уникален за езерото Тахо и, както навсякъде, последствията от него се проявяват в повече от просто натрупан боклук.

Трафикът, замърсяването от автомобилите, незаконното паркиране, микропластмасата и сериозната липса на достъпни жилища (което се равнява на огромен недостиг на персонал) постоянно задушават качеството на живот, характера и крехката екосистема на девствената Сиера Невада.

До такава степен, че целта на регионалните туристически бордове се измесва драстично от привличане на посетители към тяхното обучение.

„Индустрията трябва да работи по-усилено в името на дестинацията и управлението на околната среда, а туристическата икономика трябва да работи в името на нашите общности. Защо, как и кога посещавате езерото Тахо се превърна в наш фокус,“ казва Карол Чаплин, президент и главен изпълнителен директор на Lake Tahoe Visitors Authority (LTVA).

През юни безпрецедентен консорциум от организации с различни цели подписаха Плана за управление на дестинации в езерото Тахо. Документът от 143 страници е един от най-изчерпателните досега и разглежда критичните предизвикателства, пред които е изправен регионът чрез споделена визия за управление на отдиха и туризма.

Кирстен Гуин, маркетинг директор на North Tahoe Community Alliance, казва: „Ние приветстваме посетители в нашата общност, които разбират и участват в управлението на околната среда. Това е огромен преход за нашата организация.“

Или го обичайте, или стойте далече от него

Един следобед през юли по двулентовия път, обикалящ езерото, коли спират, за да могат пътниците им да заснемат гледката.

Бял пикап, вероятно на горското стопанство или магистрален патрул, минава покрай нея и мегафонът пронизва въздуха: „Всички сте незаконно паркирали. Съветвам ви да не сте тук, когато се върнем.“

Съобщението клони към учтивост, но негодуванието в него е осезаемо. Големият брой посетители се отразява на крехките екосистеми на езерото Тахо, както и на нервите на около 71 000 жители на пълен работен ден в региона, което води до призиви за ограничаване на броя на посетителите.

Това е предложение, което според Чаплин, би било почти невъзможно да се приложи в район, който не е определен за национален парк, има множество пътища и се простира в пет окръга и два щата.

Въпреки кипящото разочарование, много жители предупреждават да не се възприема антитуристическа нагласа, включително Аленка Вречек, която работи като ски инструктор и треньор в Палисейдс в продължение на 30 години.

„Истината е, че никой от нас не би бил тук без туристите“, казва Вречек. „Разчитаме на тях за прехраната си. Да, трафикът е досаден и никой не иска да вижда отпадъци в задния си двор. Но въпросът не трябва да бъде „Как можем да ограничим туризма?“, а по-скоро „Как можем да го управляваме за по-добро бъдеще за езерото Тахо?“

Както на много места по света, изправени пред подобни проблеми, намирането на това равновесие е от съществено значение, но решенията не са прости или бързи.

Качество пред количество

Жителката на Саут Лейк Тахо Дженай Айкснорас живее в района от 2008 г. и казва, че не е необичайно да моли посетителите да изхвърлят правилно боклука си, да ги насочва към плажове, подходящи за кучета, или да дава съвети защо не е добре да хранят дивите животни.

Някои хора я пренебрегват, казва тя, но много други слушат и казват: „Не знаех“. През 2021 г. Айкснорас основава Bliss Experiences, чиито екскурзии на открито също са информативни.

„Когато извеждам хора да правят йога, виждам това като възможност да споделя информация за езерото и неговата чиста и годна за пиене вода или как микропластмасата в нея идва от боклука“, казва Айкснорас.

„Надявам се, че ще вземат този начин на мислене у дома и на други места. Ето как обичам да пътувам – с уважение към местните общности и околната среда, която посещавам,“ допълва тя.

Крайната цел на жителите и служителите на езерото Тахо е да привличат хора, които се грижат за околната среда и възприемат широко разпространения навик „пътуване без следа“, който е във възход, според доклад за устойчиво пътуване на Booking.com за 2022 г.

От анкетираните повече от 30 000 пътуващи в 32 държави и територии повече от 80% твърдят, че устойчивостта е важна за тях. Изследването показва и повишаване на готовността на пътуващите да поемат лична отговорност за собственото си поведение.

„Вярваме, че хората искат да направят правилното нещо, когато знаят кое е то“, казва Гуин. „Това е се отнася за всички, не само за посетителите.“

Целенасочено забавление

В средата на август е открит първият по рода си център за гмуркане в околната среда (EDC) в Инклайн Вилидж. Отчасти училище за гмуркане, отчасти образователен център за екологични науки, той ще издава сертификати и ще служи като обществено пространство за младежи и училищни групи.

В него ще се провежда обучение за инвазивни водни видове, ще се правят прожекции на екологични филми и други семинари за това как езерото Тахо може да бъде защитено.

Природозащитниците посочват, че биха искали хората, организациите и дори големите курорти в района да се ангажират с насърчаването на гостите да се отнасят с уважение към дадено място, което означава премахване на пластмасата за еднократна употреба и насърчаване на целогодишното използване на безплатните системи за обществен транспорт (TART и Lake Link) вместо шофиране.

Междувременно, в Северен Тахо е открита зоната Tahoe Vista Recreation Area marina trail and scenic overlook, което помага за смекчаване на ерозията на брега, пряко засягаща чистотата на езерото, като същевременно подобрява достъпността и инфраструктурата за всички жители и посетители.

„Това е чудесен пример накъде върви езерото Тахо“, казва Гуин, който допълва и решенията за преминаване от опасни фойерверки към дронове за честванията на 4 юли и разполагането на доброволци-посланици на популярни места за отдих, за да предоставят информация на посетителите относно пътеките и дивите животни, както и правилното изхвърляне на боклука и други основи на пътуването без да се оставят следи.

Запазете Тахо синьо

Известна със своя лозунг „Запазете Тахо синьо“, Лигата за спасяване на езерото Тахо, основана през 1957 г., е най-старата и най-голяма група за защита на околната среда с нестопанска цел в района. Тя организира почистване на плажа на 5 юли през последните 10 години, наред с други събития.

Главният стратегически директор на организацията Джеси Патерсън казва, че тазгодишният 4 юли е един от най-лошите, които е виждал - сигнал за събуждане.

„Това, което ми дава надежда, е, че всички, които срещам, обичат това място и не могат да си представят да го загубят“, казва той. „Това потвърждава факта, че всички ние вярваме и искаме туристите да знаят: ако искате да дойдете и да се насладите на езерото Тахо, трябва да го защитите.“

Според Патерсън, хиляди доброволци посетители и жители излизат всяка година, за да се присъединят към почистващия екип или да докладват констатациите си чрез приложението Citizen Science Tahoe.