Тоалетна с невероятна гледка е изненадващият акцент за пътешествениците, отправили се на приключение със стартиращата компания за космически туризъм Space Perspective.

Базираната във Флорида компания планира да отведе пътниците на около 30 км над земната повърхност, на границата на космоса, чрез капсула под налягане, окачена на високотехнологичен балон.

Тъй като това пътуване ще продължава около шест часа, капсулата се нуждае от тоалетна на борда.

Когато се обсъжда как да изглежда тя, основателят и съизпълнителен директор на Space Perspective Джейн Пойнтър и нейният екип се спират на дизайн, който наричат „тоалетна с изглед“, съобщава CNN Travel.

Дизайнерски концепции показват помещение с голям прозорец, гледащ към звездите и извивката на земята.

Равносметка

Пойнтър казва, че тоалетната е проектирана да бъде място, на което пътешествениците да могат да направят равносметка на своята космическа екскурзия.

„В определени моменти ще бъде почти съкрушително“, казва тя за приключението. „Така че искахме да създадем пространство, в което хората да могат да отидат, за да отделят време за себе си.“

Въпреки че гледката е основната атракция, има и щора на прозореца, която обаче едва ли някой ще пожелае да използва предвид факта, че поверителността е гарантирана. Дизайнът поставя уелнесът в центъра, според Пойнтър – оттук и официалното й име Space Spa.

На въпрос на CNN Travel дали това име предполага, че един ден може да има хидромасажна вана до тоалетната и мивката, Пойнтър признава, че „вътрешността на капсулата може да бъде модифицирана“, предполагайки, че потенциално може да бъде включено всичко.

Космически туризъм

Откакто Денис Тито - първият в историята „космически турист“, се впусна в необятното пространство над Земята през 2001 г., малко хора са тръгнали по стъпките му.

Но през последните години компании за космически туризъм, като SpaceX, Blue Origin и Virgin Galactic, правят крачки на тази плоскост, обещавайки да превърнат космоса в следващото място за почивка.

Екскурзии чрез стратосферен балон планира и френската компания Zephalto, която има за цел да сервира ястия на ниво звезда Мишлен на „ръба на космоса“.

Струва си да се помни, че има голяма разлика между пътуване до орбиталното пространство – включващо разрушаващи гравитацията високоскоростни излитания и по-голяма продължителност – и суборбиталното пространство, в което пътешествениците са изложени за кратко на безтегловност и гледки към космоса по време на полет до ръба на атмосферата, на 96 км над Земята.

Пътуванията до „ръба на космоса“ – като предлаганите от Space Perspective и Zephalto, също са различни. Тези капсули, всъщност, не навлизат в суборбиталното пространство, но все пак се издигат значително по-високо от средностатистическия търговски самолет.

Това означава страхотни гледки към Земята и звездите, но без загуба на гравитация и съпътстващо усещане за безтегловност – затова е възможна тази елегантна тоалетна.

Потенциална дата за пътувания през 2024 г.

Space Perspective се надява да стартира полети с групи от до осем пътници до края на 2024 г.

Но все още има няколко етапа, преди балонът и капсулата да могат да напуснат земята, така че Пойнтър казва, че докато компанията се стреми към тази дата, тя „би предложила да не я ограждате в календара“.

Компанията се наблюдава от Федералната авиационна администрация на САЩ (FAA) и Бреговата охрана, като Пойнтър посочва, че осигуряването на безопасност е много важно за екипа. Space Perspective възнамерява да започне тестови полети скоро.

Въпреки че точната дата на стартиране все още не е уточнена, билетите на Space Perspective на стойност $125 000 вече се разпродават. „Хората искат да бъдат първи на опашката“, казва Пойнтър.