Това може би е най-невероятният вид военна база.

В продължение на две десетилетия кораб от ерата на Втората световна война на име BRP Sierra Madre стои умишлено закотвен в плитките води на оспорваното от няколко държави Южнокитайско море, носейки филипински флаг и пазейки срещу експанзията на Китай.

Неговото бъдеще обаче е все по-несигурно, а корабът се превърна в гореща точка в едни от най-оспорваните води.

Sierra Madre, закотвен от 1999 г. в плитчината Аюнгин, известна още като Втора плитчина Томас, която е част от островите Спратли, на практика е като претърпял корабокрушение. Той е прояден от ръжда, а в корпуса му има дупки.

Отбранителни експерти поставят под въпрос това колко време още може да издържи, а Филипините са изправени пред вземането на трудно решение какъв да бъде следващият им ход.

Същото важи и за САЩ, която има договор за взаимна отбрана с Манила и счита Южнокитайско море, което е един най-натоварените морски маршрути, за стратегически важно.

Опитите на Филипините да доставят провизии на неколцината моряци, които живеят на кораба, са блокирани нееднократно от Китай, която настоява за премахването му. Анализатори твърдят, че Пекин на практика изчаква корабът да се разпадне, с което плитчината да бъде освободена.

Наскоро филипински и китайски плавателни съдове се сблъскаха по време на опит на Манила да осъществи снабдителна мисия, като това беше поредният инцидент от напрегнатите морски сблъсъци.

Изоставянето на кораба би означавало трудно отстъпление от страна на Филипините. Sierra Madre е “символ на това колко много и докъде се простират нашият суверенитет и суверенни права,” казва Хайме Навал, асистент във Филипинския университет.

Доставянето на строителни материали, дори и за частични възстановителни работи по Sierra Madre, е сложно от логистична гледна точка - както по вода, така и по въздух.

Плитчината, в която е заседнал корабът, има само един тесен вход, който лесно може да бъде блокиран, а китайски кораби могат лесно да бъдат мобилизирани от намиращия се наблизо Мисчиф риф, който е окупиран от Китай от 1995 г., казва Реймънд Пауъл, сътрудник в Центъра за иновации в сферата на националната сигурност към Станфордския университет.

Точно завземането на Мисчиф риф от страна на Китай през 1995 г. предизвиква забиването на Sierra Madre във Втора плитчина Томас от страна на Манила.

И двете места се намират на по-малко от 200 морски мили от крайбрежието на филипинския остров Палаван и са част от ексклузивната икономическа зона на страната, което означава, че Филипините имат право да експлоатират ресурсите и да строят в района.

След сблъсъците напоследък, за които от Филипните обвиниха “опасното, безотговорно и незаконно” поведение на Китай, която блокира нейните плавателни съдове, говорителят на китайското външно министерство Мао Нинг заяви, че китайската брегова охрана “законно” е блокирала опитите за доставка на строителни материали на кораба, който, според страната, е незаконно закотвен там.

Пекин предявява собственост върху почти цялото Южнокитайско море, въпреки че, според трибунал на ООН, няма правни основания за това.

Анализатори предупреждават, че конфронтациите в региона зачестяват, стават по-напрегнати и има увеличаващ се риск за грешна преценка в продължаващия отдавна деликатен спор.

Договорът за взаимна отбрана между Манила и Вашингтон се простира до въоръжени нападения срещу филипински въоръжени сили, обществени плавателни съдове и самолети, в това число и тези на бреговата охрана, където и да било в Южнокитайско море, обявиха от Държавния департамент на САЩ.

Ако ситуацията ескалира, това може да доведе до конфронтация между САЩ и Пекин. Напрежението е нараснало до невиждани от 2014 г. нива, когато Филипините спускаха от въздуха храна и вода на Втора плитчина Томас, за да преодолеят наложената от Китай блокада.

Под управлението на Фердинанд Маркос-младши Филипините възобновиха съюзничеството си със САЩ, което се влоши при неговия предшественик Родриго Дутерте, но страната също така засили връзките си с Япония и Австралия.

Миналата седмица генерал Ромео Браунър, началник щаб на въоръжените сили на Филипините, обяви, че страната е започнала повърхностни ремонти по кораба.

“Тъжно е да се видят условията, при които са принудени да живеят войниците от малкия контингент на кораба. Опитваме се да подобрим това, като им осигурим поне прилични места за спане и интернет,” заяви Браунър.

Предвид окаяното състояние на Sierra Madre, не е ясно до каква степен той може да бъде спасен, казва Пауъл, който допълва, че изоставянето на кораба и изненадването на Пекин чрез забиването на друг кораб в намираща се наблизо плитчина може да бъде алтернативна опция.

Войниците може да бъдат преместени на нов кораб в атол по-близо до крайбрежието на Палаван, известен като Плитчината Сабина, допълва той.

“Това до известна степен би било поражение, но в същото време би било и победа, защото ще започнат на чисто,” казва той, допълвайки, че така на борда може да бъдат качени материали за дългосрочна поддръжка.

Ако атолът остане необитаван, не е ясно дали Китай би искала да строи на него, предвид факта, че Мисчиф риф е на около 30 км разстояние.

Никой не знае с колко време разполага Sierra Madre, преди да се предаде на природните стихии, но според Пауъл, има опасения, че разпадането му може да настъпи след месеци, а не години. “Трябва да сме готови за идеята, че би могло да започне утре”, казва той.