Цените на петрола се понижават днес, обръщайки ръста си от петък, след като възобновените опасения относно търсенето на суровината в САЩ и Китай се отразиха на пазарните нагласи.

Януарските фючърси на петрола от сорта брент поевтиняват със 71 цента, или 0.87%, до 80.72 долара за барел, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) губят 68 цента, или 0.88% от цената си, до 76.49 долара за барел.

И двата бенчмарка се търгуват доста под 100-дневната си средна стойност от 86.61 долара за барел за WTI и 82.31 долара за барел за брента.

Цените на петрола нараснаха с близо 2% в петък, след като Ирак изрази подкрепа за ограниченията в добива на ОПЕК+, но се понижиха с около 4% за седмицата, отчитайки трети пореден седмичен спад за първи път от май.

"Инвеститорите са фокусирани повече върху слабото търсене в САЩ и Китай, докато в същото време опасенията относно потенциалното нарушаване на предлагането заради конфликта между Израел и Хамас някакси отслабнаха," казва пред Reuters Хироюки Кикукава, президент на подразделението на NS Trading - Nissan Securities.

Щатската Администрация за енергийна информация (EIA) обяви през миналата седмица, че производството на суров петрол в САЩ през тази година ще нарасне с малко по-малко от очакваното преди това, докато търсенето ще намалее.

През следващата година потреблението на бензин на глава от населението в САЩ може да падне до най-ниското си ниво от две десетилетия, казаха от EIA.

Изнесените през миналата седмица слаби икономически данни от Китай, която е най-големият вносител на петрол в света, също засилиха опасенията относно намаляващото търсене.

През октомври потребителските цени в Китай паднаха до дъната от времето на пандемията, което поради опасения относно силата на икономическото възстановяване на страната.

Освен това, рафинериите в Китай са помолили за по-малки количества доставки през декември от страна на Саудитска Арабия, която е най-големият износител на петрол в света.

Въпреки това, Кикукава казва, че цените на петрола биха получили подкрепа, ако тази на WTI доближи нивото от 75 долара за барел.

"Ако пазарът падне още, вероятно ще станем свидетели на покупки вследствие на очакванията, че Саудитска Арабия и Русия биха решили да продължат с доброволните ограничения на производството и след декември," казва Кикукава.

Водещите петролни износители Саудитска Арабия и Русия потвърдиха през миналата седмица, че ще продължат с доброволните ограничения на производството до края на годината, на фона на опасенията относно търсенето и икономическия растеж, които продължават да тежат над петролните пазари.

Страните от OPEC+ ще се срещнат на 26 ноември.

От гледна точка на предлагането, щатските петролни платформи са намалили броя на петролните платформи във втора поредна седмица, който пада до най-ниското си ниво от януари 2022 г., обявиха от компанията Baker Hughes, което е индикатор за бъдещото производство.