Първият си доклад за устойчиво развитие, обхващащ периода 2021-2022 г., представи Българо-Американска Кредитна Банка.

Той е изготвен според насоките на независимата международна организация GRI (Global Reporting Initiative), а оценката за значимост на темите следва принципа за двойна същественост съгласно CSRD.

Документът се фокусира върху усилията на банката за намаляване на неблагоприятното въздействие върху околната среда и прилагането на политики за социална отговорност, финансов ангажимент и дигитално управление.

Зелената банка на България

Въпреки че отчетният период в доклада акцентира върху годините 2021-2022, устойчивото развитие е заложено в мисията на БАКБ още през 2011 г. Тогава институцията си поставя за цел да се превърне в „зелената банка на България“, а през 2012 г. зелената идея е вписана и в стратегията й.

„През последните години БАКБ пет пъти е получавала приз за най-зелена банка в страната за своите зелени проекти, продукти и цялостната си стратегия.

Нашите цели са свързани с поддържане на високи стандарти за клиентите, навременно предлагане на подходящи и изгодни решения за бизнеса и потребителите, и същевременно осигуряване на ползи и добавена стойност за тях, за нашите акционери и заинтересованите ни страни“, посочва председателят на Надзорния съвет на институцията Цветелина Бориславова.

„Мисията на банката е да подпомага развитието на нисковъглеродна и устойчива икономика чрез продукти и услуги в областта на енергийната ефективност, опазването на околната среда, алтернативното земеделие, възобновяемите енергийни източници и устойчивата градска среда“, допълва изпълнителният директор на БАКБ Илиан Георгиев.

Устойчиви проекти

Следвайки Стратегията си за устойчиво развитие, банката финансира екологични и социално-отговорни проекти, създава устойчиви дигитални продукти, както и стойност за акционерите си.

Πpeз последните две години БАКБ peaлизиpa много пpoeĸти в cфepaтa нa ycтoйчивoтo paзвитиe, cpeд ĸoитo такъв на Столична община за екологично устойчива транспортна система и подобряване на условията за пътуване, в рамките на който са купени 60 нискоемисионни автобуси, или 10% от автобусния парк на столицата.

БАКБ подкрепя и изграждането на модерна система за електронни билети и самотаксуване на пътниците на Столичен градския транспорт.

Финансирани са „зелени“ таксита в Пловдив, електрически автомобили за споделено пътуване, много фотоволтаични проекти, както и такива, свързани с енергийната ефективност.

С помощта на банката са изградени множество пречиствателни станции, съоръжения за третиране на отпадъци, фирми в сферата на рециклирането, подпомогнато е и производството на био продукти.

Институцията не отпуска средства на замърсяващи индустрии и компании, като производители на тежки метали или ТЕЦ-ове, а 45% от инвестициите й са в бизнеси, работещи за подобряване на околната среда. 

От 2013 г. БАКБ работи и по дигитализацията си, слагайки началото на проекта си Виртуална банка. Днес дигиталното й портфолио включва множество продукти.

Бъдещи цели

Основната цел, която БАКБ си поставя в ESG стратегията си за периода 2023 – 2027 г., е увеличаване на финансирането на проекти, които се борят с измененията на климата, защитават околната среда и подкрепят социалната устойчивост.

В следващите години акцент ще бъде поставен и върху социалния фактор, съобщава ръководителят на звено „Европейски проекти и устойчиво развитие“ в банката Емил Величков, като инвестициите ще бъдат насочени към служителите и работната и социална среда.

През следващата 2024 г. БАКБ ще започне да купува и енергия от възобновяеми източници.