Цената на на медта може да скочи с над 75% през следващите две години, на фона на прекъсванията в доставките и по-голямото търсене, подхранвано от прехода към възобновяема енергия.

Очаквания спад на щатския долар през втората половина на 2024 г. също ще повиши цените на медта и останалите суровини, според доклад Fitch Solutions, цитиран от CNBC. 

Пазарите очакват, че Федералният резерв на САЩ ще намали лихвите тази година, което ще отслаби долара и  ще направи медта по-привлекателна за чуждестранните купувачи.

"Положителната гледна точка за медта идва по-скоро от макроикономическите фактори“, коментира анализаторът на Bank of America Securities Мати Джао.

Освен това, на неотдавнашната конференция за изменението на климата COP28 повече от 60 страни подкрепиха план за утрояване на глобалния капацитет за възобновяема енергия до 2030 г. Това е ход, който, според Citibank, е "изключително възходящ за медта“.

В доклад от декември инвестиционната банка прогнозира, че по-високите цели за възобновяема енергия ще повишат търсенето на мед с допълнителни 4.2 милиона тона до 2030 г.

Това потенциално би повишило цената на метала до 15 000 долара за тон през 2025 г., надвишавайки значително предишния исторически връх от 10 730 долара за тон, отбелязан през март миналата година.

"Това предполага много "меко кацане" на икономиките в САЩ и Европа, по-ранно възстановяване на глобалния растеж и значителни монетарни стимули в Китай“, казват анализаторите на Citi, като същевременно подчертават продължаващите инвестиции в сектора на енергийния преход.

Разрастващата се икономика има тенденция да повишава търсенето на мед, тъй като суровината се използва в електрическото оборудване и промишлените машини.  

Слабо предлагане, огромно търсене

Медта на Лондонската борса за метали към момента се търгува на ниво от 8 559 долара за тон.

Металът е ключов в екосистемата на енергийния преход и е неразделна част от производството на електрически превозни средства, електрически мрежи и вятърни турбини.

Други анализатори виждат възходящо движение за медта поради прекъсванията в добивите, като Goldman Sachs очаква дефицит от над половин милион тона през 2024 г.

Миналия ноември First Quantum Minerals спря производството в Cobre Panamá - една от най-големите медни мини в света, след решение на Върховния съд и национални протести заради опасения за околната среда. Anglo American, друг основен производител, заяви, че ще намали производството на мед през 2024 и 2025 г., тъй като се стреми да намали разходите.

"Намаляването на доставките засилва нашите очаквания, че пазарът на мед навлиза в период на затягане“, пишат анализаторите на Goldman, според които цената на медта ще достигне 10 000 долара за тон в рамките на годината и много повече през 2025 г.

Победителите от медната треска ще бъдат главно Чили и Перу, изчисляват експертите на Fitch. И двете държави имат големи запаси от "зелени" минерали, като литий и мед, и са готови да се възползват от увеличените инвестиции и по-високото експортно търсене. Чили притежава около 21% от световните запаси на мед.

По-ниското предлагане също така означава, че новите медни заводи, влизащи в експлоатация, ще имат недостиг на концентрати, с които да работят, коментира пред CNBC старши анализаторът на S&P Global Copper Уанг Руилин. 

Медните руди се извличат от земята и след това се превръщат в медни концентрати. Оттам те се изпращат в топилни заводи, за да бъдат преработени в рафинирана мед, която определя референтната цена на LME.

"Медните заводи ще се сблъскат с недостиг на доставки на концентрат от 2024 г., а прогнозираните дефицити на пазара се очаква да се задълбочат в периода между 2025 и 2027 г.“, казва още Уанг.