За мнозина южното крайбрежие на Далмация представлява Хърватия. Между Сплит и Дубровник се намират едни от най-посещаваните места в страната.

Тази част от далматинското крайбрежие обаче става твърде популярна, като все повече туристи се тълпят всяка година в Дубровник, Сплит и други привлекателни дестинации.

Не можете да ги вините. Районът безспорно е красив - с Динарските Алпи като драматичен фон на силно разчлененото крайбрежие и десетките острови, разпръснати наоколо.

Но дори и сред големите играчи има по-малко известни места, на които да избягате от тълпите. CNN Travel представя част от тях:

Природен парк Марджан

Вторият по големина град в Хърватия – Сплит, е отправна точка за фериботите до островите на Далмация, така че очаквайте тълпи от хора, понесли куфарите си около пристанището и стария град.

Понякога дори е трудно да се движите сред живописните руини на двореца на Диоклециан от 2-ри век, построен от едноименния римски император. Най-близкият плаж Bačvice, който се намира на изток от фериботното пристанище, също е претъпкан.

Вместо това си починете сред успокояващата зеленина на Марджан - природен парк, който покрива цял нос на запад от пристанището.

След като сте се скитали по гористите му пътеки и сте се насладили на гледка към Сплит и морето от наблюдателната точка Телегрин – най-високата в района, се насочете към плажа Ježinac, разположен под парка.

Докато сте там, отскочете до Meštrović Gallery на няколко минути пеша, за да се полюбувате на работата на най-великия скулптор на Хърватия Иван Мещрович, живял от 1883 до 1962 г.

Неговата разкошна, самостоятелно проектирана лятна вила, построена през 30-те години на миналия век и предлагаща невероятни морски гледки, е емоционална витрина за изкуството му. Можете да видите религиозните му творби в църквата от 16-и век в комплекса Crikvina, на пет минути пеша.

Шолта

Можете лесно да видите остров Шолта от пристанището на Сплит, но по някаква необяснима причина той често се пренебрегва в полза на съседните му Хвар и Брач.

Хората пропускат това сънливо, спокойно място и неговите закътани каменисти заливчета, сгушени на южното му крайбрежие – особено тюркоазените води на Senjska, Stračinska и Školjić.

Част от яхтите, плаващи в района, може да са попадали на село Маслиница на западния бряг - с добре оборудваното му яхтено пристанище и дълбоко вклинения залив Šešula наблизо.

Към източния край Стоморска е също толкова очарователно – то е близо до някои от винарните на острова, които произвеждат местното червено вино добричич.

Отбийте се в гостоприемния Kaštelanac Agroturizam за дегустация на вино, която включва домашно приготвени пастети с морски дарове и тапенади. Между тях има километри маслинови горички, които произвеждат всепризнато масло от местни далматински сортове.

Непознатите крайбрежия на остров Брач

Първото изображение на хърватски плаж, което ще видите, ако търсите снимки в Google, обикновено е на дългия V-образен Zlatni Rat на Брач, чиито малки камъчета изглеждат почти като бял пясък.

Не е изненадващо, че както плажът, така и най-близкият му град Бол са особено популярни сред туристите. За да избегнете тълпите, пробвайте някои от по-малките села по назъбеното северно крайбрежие на Брач.

Сред тях е и Пушчица, от чиито кариери идва кремавият камък Брач, използван в цяла Далмация (и дори в щатския Бял дом). Не можете да пропуснете красивото училище за каменоделци Klesarska Škola, което господства над брега.

На западния бряг, спокойното село Милна се увива около дълбоко пристанище, докато маслинови горички и лозя се простират в околностите и предлагат условия за спокойно колоездене.

Оттук можете да следвате главозамайващо извиващия се път по южното крайбрежие, за да стигнете до завладяваща част от историята на Брач - включената в списъка на ЮНЕСКО Blaca, построена в скалите от монаси от 16-и век.

Стари град в Хвар

Примамени от хедонистичната му репутация, младите туристи се стичат в град Хвар на тълпи. Но островът предлага много повече от статута му на официална парти дестинация в Хърватия.

Далеч от тълпите, партитата с лодки и нощните клубове, това е един различен свят на лавандулови полета, лозя, борови гори, селски ресторанти и маслинови горички. Вижте по-меката страна на Хвар в Стари град, който, въпреки че се намира на основен фериботен маршрут, е забележително тих.

Разгледайте неговите венециански мраморни алеи, преди да тръгнете на разходка сред близките маслинови горички и лозя, създадени от гърците през четвърти век пр.н.е. Продължете на изток към някои от по-малките рибарски селища – Йелса и Милна имат прекрасни плажове.

Врбоска е още едно място, което трябва да добавите към списъка си за пътуване - нейните бели каменни къщи обграждат канал, свързващ се с дългото, криволичещо пристанище.

Ластово

На три часа пътуване с ферибот от Сплит или Дубровник, струва си усилието да стигнете до Ластово. Целият остров е природен парк с много туристически пътеки, криволичещи през гори и покрай малки селца с каменни къщи с теракотени покриви.

Тук наистина можете да избягате от всичко и да се отпуснете на каменисти плажове след разходка из гората, наслаждавайки се на морски дарове на скара в ресторант на плажа.

Насочете се към крайбрежното село Заклопатица, където зона за наблюдение на около осем минути път с кола от центъра предлага невероятни гледки. Водите наоколо са осеяни с няколко по-малки острова, което прави Ластово любимо място на гмуркачите и плувците.

Почти толкова далече, колкото Ластово, е остров Вис, който набра популярност след главната си роля в „Mamma Mia! Пак започваме." Това е завладяващо място със селца във венециански стил, включително град Вис и Комижа.

Природен парк Биоково

Докато любителите на плажа мързелуват по дългата брегова ивица на Ривиера Макарска – особено в Тучепи, Башка Вода, Брела и самата Макарска, туристите и планинските колоездачи се отправят към скалистите пътеки на природен парк Биоково.

Разположен в Динарските Алпи, той предлага изкусителни гледки към морето, докато се придвижвате все по-високо. Издръжливите туристи могат да се отправят към втория по височина връх в Хърватия - Свети Юре.

Адреналин от различен тип предлагат Skywalk Biokovo - платформа за наблюдение във формата на полумесец със стъклено дъно, кацнала високо над морското равнище.

На север от Биоково е географското чудо Омиш. Тук река Цетина пресича серия от каньони и клисури, преди да се влее в Адриатическо море, разделяйки града на две.

Ако наистина искате да изпробвате нервите си, можете да се спуснете през каньона на една от осемте въжени линии, управлявани от Zipline Croatia.

Делтата на Неретва

В средата на скалистите Динарски Алпи, които минават покрай по-голямата част от Адриатическото крайбрежие, се намира широкият, равнинен и невероятно плодороден пейзаж на делтата и долината на Неретва.

Същата река Неретва, която тече под известния каменен мост на Мостар в Босна, се влива в Адриатическо море между селата Роготин и Блаце, създавайки воден свят на спокойствие.

Овощни градини, водни пътища, влажни зони и езера приканват към бавно изследване с лодка, пеша или на две колела, докато минавате покрай крайпътни сергии, продаващи плодовете, които виждате да растат навсякъде около вас.

Паркирайте на широкия пясъчен плаж Delta, за да гледате кайтбордистите.

Полуостров Пелешац

Този полуостров земя на север от Дубровник може да се похвали с едни от най-добрите лозя в Хърватия от червено грозде. Притиснати в крайбрежието му са десетки каменисти заливи, обградени от борови гори.

До 2022 г. достигането му от север означаваше преминаване през Босна, чиято малка брегова ивица се намира под делтата на Неретва, преди да отстъпи отново на хърватското южно крайбрежие на Далмация.

Но през 2022 г. беше открит мостът Пелешац, който свързва полуострова с континенталната част на Хърватия на север от Босна – което означава, че можете да стигнете до останалата част от Южна Далмация, без да се налага да минавате през гранични проверки.

От Пелешац можете да направите кратко пътуване с ферибот до Корчула - известният остров се издига точно до полуострова. Зеленият остров Млет е лесно достъпен от малкото пристанище в Прапратно на юг.

Преди да напуснете Пелешац, трябва да посетите две от най-известните забележителности на полуострова: стридите в Мали Стон и каменните стени, които обграждат село Стон от 14-и век.

Острови Елафити

Разходете се из старото пристанище на Дубровник и след секунди ще ви бъде предложено еднодневно пътуване до Елафитските острови, северно от града.

Въпреки че един ден е достатъчен, за да посетите и трите обитаеми острова – Колочеп, Лопуд и Шипан, по-удовлетворяващо е да изберете един и да прекарате на него няколко дни, наслаждавайки се на спокойствието.

Шипан - най-големият, е единственият, който позволява придвижване с автомобили. Тук няма какво друго да правите, освен да се разхождате из маслинови горички (които покриват голяма част от острова), да плувате във водите на каменисти плажове и да ядете прясно изпечена риба.

Което го прави до голяма степен идеален за същността на далматинския живот през лятото.

Област Дубровник

Всеки, който някога е бил в Стария град на Дубровник през лятото, няма да се изненада, че това е най-посещаваното място в Хърватия.

Тълпите могат да бъдат непоносими и много пътешественици избират за база селата в този последен участък от крайбрежието на страната - има добра автобусна мрежа за придвижване.

Кавтат, южно от Дубровник, може да се похвали с непрекъснато нарастваща популярност като алтернатива на града. Или се отправете на север – към Слано, което се намира на 40 минути път с кола. Той е удобен за посещение на Arboretum Trsteno, когато не релаксирате в спокойните води на залива.