Годишната инфлация в Аржентина е надхвърлила 211% през декември, достигайки най-високото си ниво от началото на 90-те години, докато новият президент либертарианец Хавиер Милей опитва да предотврати хиперинфлацията със строги мерки за икономии.

Месечната инфлация в Аржентина достигна 25.5% през декември - малко под очакваното, след рязкото обезценяване на песото през миналия месец, след като правителството на Милей встъпи в длъжност на 10 декември, обещавайки да постави ръста на цените под контрол.

Аржентина изпревари Венецуела като страната с най-висока инфлация в Латинска Америка. Инфлацията във Венецуела намалява до 193% през 2023 г., след като години наред цените скачаха неконтролируемо.

"Трябваше да се откажем от неща, които правеха живота малко по-добър," казва пред Reuters 79-годишната Сузана Барио, допълвайки, че вече не може да кани приятелките си на барбекю, което отдавна е част от социалния живот в Аржентина.

И макар страната да се бори с висока инфлация от години, темпът на увеличение на цените сега е на най-високото си ниво от 90-те години, когато страната излизаше от период на хиперинфлация, а цените на хранителните продукти нарастваха особено бързо.

Президентът Хавиер Милей - политически аутсайдер, който стигна до властта вследствие на недоволството на гласоподавателите от влошаващата се икономическа ситуация, се стреми към строги мерки на икономии, за да свали инфлацията, да намали големия фискален дефицит и да попълни държавната хазна.

Милей обаче, който е на власт от месец, предупреди, че ще е необходимо време и че нещата може първо да се влошат, преди да се подобрят. Много аржентинци затягат допълнително коланите, като две пети от населението вече живее в бедност.

"Нищо не е евтино," казва 65-годишната Грасиела Браво, която твърди, че вече брои внимателно колко картофа купува. "Преди купувахме на килограм, сега купуваме по три или четири картофа, за да не се развалят."

49-годишният адвокат Алехандро Гроси казва, че е свикнал с покачването на цените след годините на висока инфлация в страната. "Купувам по-малко неща за себе си, отколкото ми се иска, но човек се приспособява," казва той.

"Свикнали сме, това вече е нещо естествено тук – инфлация и променящи се цени," допълва аржентинецът.