Ръководителите на компании са по-притеснени от производителността на служителите, отколкото от връщането им в офиса, сочи ново проучване на Atlassian.

През септември австралийската софтуерна компания се е допитала до 100 ръководители на компании от класацията Fortune 500 и до други 100 от Fortune 1000 относно това какво е най-голямото им организационно предизвикателство, като близо половината (43%) казват, че е ниската производителност.

Само една трета от ръководителите на компании, които задължават служителите да се върнат в офисите, казват, че тази политика е оказала някакъв ефект върху производителността.

Вместо това, 76% от ръководителите на компании от Fortune 500, участвали в проучването, споделят, че са по-притеснени от това как работят техните екипи, отколкото от това къде работят.

Това не е първият случай, в който ръководители на компании казват, че се притесняват, че служителите вършат по-малко работа, като има доказателства, че опасенията им не са неоснователни.

В началото на пандемията от COVID-19 производителността скочи до невиждани от десетилетия нива. Този скок обаче беше краткотраен.

През първата половина на 2022 г. производителността пада с най-големите темпове от 1947 г. и остава ниска до миналото лято, когато нараства с 5.2% - най-бързия темп на растеж от 2020 г., според Бюрото за трудова статистика на САЩ.

Въпреки че производителността се подобрява, шефовете все още изпитват затруднения да се доверят на служителите си, че работят без постоянния надзор в офиса, казва Скот Фаркухар, съосновател и главен изпълнителен директор на Atlassian.

“Хората все още се опитват да се приспособят към дистанционната работа, а мениджърите, по-конкретно, все още се борят с тази загуба на контрол,” допълва той.

Каква е причината за спада в производителността на служителите?

Трудно е да се посочи виновник за понижената производителност и фирмен дух.

Някои главни изпълнителни директори обвиняват за това дистанционната работа, твърдейки, че работата от вкъщи е улеснила някои служители в това да не полагат толкова усилия, но проучвания не стигат до окончателни заключения по отношение на производителността на работещите дистанционно.

През 2022 г. от Microsoft използваха понятието “параноя за производителността”, за да опишат притесненията на мениджърите относно това дали работещите дистанционно и хибридно се трудят достатъчно усърдно, защото не могат да ги виждат.

В доклада на Atlassian ръководителите разкриват няколко основни предизвикателства, свързани с дистанционната работа, като водещите са понижена лоялност към организацията и трудности при координирането на задачи.

Икономисти и лидери в сферата на човешките ресурси отдават спада в производителността на всичко - от слабата икономическа активност до голямото текучество.

От Gallup посочиха, че неангажираността на служителите струва на света 8.8 трлн. долара под формата на изгубена производителност, което се равнява на 9% от глобалния БВП.

Освен това служителите са стресирани и недоволни от работата си, което води до повече случаи на бърнаут.

Разрешаване на парадокса с производителността

Противоотровата срещу намаляващата производителност е да се фокусираме по-малко върху резултатите и повече върху това как служителите структурират графиците си и си сътрудничат, казва Ани Дийн от Atlassian.

Atlassian е провела десетки експерименти със своите над 10 000 служители и е установила, че насърчаването на работещите да прекарват 30-40% от работната си седмица във “време на пълна концентрация,” което компанията определя като непрекъснато време, прекарано в работа, която изисква задълбочено мислене, помага за повишаване на производителността.

Освен това, постоянното отделяне на време за “отворено сътрудничество” всяка седмица, по време на което отговарят на съобщения, влизат в срещи или просто поздравят колегите, си също помага на служителите да работят по-ефективно, казва Дийн.

“Всичко е въпрос на това да организирате времето си, така че да бъдете по-концентрирани и целенасочени относно това какво искате да постигнете и кога,” допълва тя.

“Когато служителите усещат, че разполагат с достатъчно време, за да свършат най-важната си работа и подкрепата, за да го направят, за тях е по-лесно да постигат по-добри резултати.”