Ако смятате, че е трудно да отслабнете и след това да задържите постигнатото тегло, не сте сами и сте 100% прави. Дългосрочната загуба на тегло е наистина трудна за постигане, установиха проучвания.

Прогнозите варират, но се смята, че повече от 80% от хората, които губят значително количество тегло, го възвръщат в рамките на пет години.

Но неуспехът да свалите килограми често не е свързан с липсата на воля да направите важни промени в начина си на живот, като например да се храните по-здравословно, да намалите калориите и да увеличите физическата активност.

Мръсната малка тайна е, че телата ни са програмирани от еволюцията да задържат мазнините.

„Ние сме еволюирали, за да не отслабваме умишлено“, казва палеоантропологът Даниел Либерман за CNN. Професор и ръководител на катедрата по човешка еволюционна биология в Харвардския университет, той изучава защо човешкото тяло изглежда и функционира по начина, по който го прави.

„Всички животни се нуждаят от малко мазнини, но хората са еволюирали, за да достигнат изключително високи нива - дори тези с ниско тегло“, казва той. „В тази връзка, ние сме под изключителен биологичен натиск да складираме мазнини за момента, в който ще имаме нужда от тях.“

Хората са фундаментално създадени не да бъдат щастливи или здрави, а по-скоро да бъдат репродуктивно успешни, казва Либерман. И за това се нуждаем от много мазнини, в сравнение с други бозайници, дори с други примати.

„Имаме големи мозъци, които изискват огромно количество енергия. Това е 20% от нашия метаболизъм“, казва той.

„Дори при новороденото половината от енергията отива за мозъка, което означава, че са нужни много мазнини. Затова човешките бебета се раждат дебели – трябва да имат тази енергия, за да могат да поддържат мозъка си."

Либерман казва, че мазнините са енергия, която може да се съхранява. Това помага на древните хора да намират храна, мозъците им да работят и да са достатъчно здрави, за да се възпроизвеждат.

„Това е като парите в банковата сметка - хората, които имат подходящи нива на мазнини, се справят по-добре в нашата еволюционна история от тези, които нямат“, казва ученият.

И макар телата ни да не са еволюирали много от древността, средата ни се е променила съществено, довеждайки до голямо несъответствие. В днешно време не е нужно да бягаме от диви животни, да изминаваме дълги разстояния пеша или да ловуваме, за да се нахраним.

В резултат на това, днес много хора имат проблеми с теглото и страдат от затлъстяване, както и от всички болести, които то носи. Телата ни не са пригодени за умишлено отслабване и те се борят с него на всяка крачка, допълва ученият.

Затова трябва да сме „изключително състрадателни“ към онези, които са изправени пред предизвикателства с теглото, включително и към самите себе си, допълва Либарман, предлагайки да имаме предвид пет неща:

Развийте (еволюционна) перспектива

Не всички хора са родени да бъдат слаби - без значение какво виждате по телевизията, на кино или в социалните медии.

„Мазнините са особено важни за хората“, казва Либерман. „Дори слабите хора имат между 15-25% телесни мазнини, което е три до четири пъти повече от повечето бозайници.“ Винаги ще имате определено количество мазнини, защото те са ви необходими.

Мазнините се равняват на еволюционен успех

Мазнините, всъщност, ни помагат да оцелеем и да се развиваме. „Ние еволюирахме, за да съхраняваме много мазнини, които са нужни на мозъците ни и за да се възпроизвеждаме, докато оставаме физически активни,“ посочва Либерман.

Но еволюцията не ни е определила да съхраняваме много коремни мазнини, което пък води до здравословни проблеми, изтъква ученият и предупреждава, че те са ясен знак за нужда от някаква промяна.

Малките колебания са нормални

Не се притеснявайте, ако теглото ви варира с няколко килограма в кратки периоди от време. „Голяма част от това се дължи на водата“, казва Либерман.

„През по-голямата част от човешката история хората редовно са преминавали през периоди с набавяне на повече енергия, съхранявайки я под формата на мазнини. След това тялото черпи от нея, влизайки в период на недостиг на енергия.“

Природата е срещу вас

Ако ви е трудно да отслабнете, не се обвинявайте. „Хората са еволюирали, за да съхраняват много мазнини, когато е възможно, и след това да ги използват, когато е необходимо“, казва Либерман.

„Но не сме еволюирали, за да консумираме доброволно по-малко енергия, отколкото използваме – тоест да живеем на диета.“

Ученията посочва, че ограниченията водят до изпитване на глад, което кара тялото да жадува храна и да пести енергия, забавяйки метаболизма си. „Така че, когато хората спазват диета, те почти винаги се борят да преодолеят древни фундаментални закони на човешкия организъм“, добавя той.

Диета срещу упражнения

Ако се чудите кое е по-важно за отслабването – упражненията или диетата, отговорът е и двете, но по различни причини.

„Можете да отслабнете повече чрез диета, отколкото чрез упражнения“, казва Либерман. „Но упражненията помагат за предотвратяване на възстановяването на теглото, плюс това имат много други ползи както за психическото, така и за физическото здраве.“