Какво друго са създали за нас римляните, освен канализацията, лекарствата, образованието, виното, обществения ред, напояването, пътищата, системата за прясна вода и общественото здравеопазване, пита раздразненият Редж във филма “Животът на Брайън“ на комедийната трупа „Монти Пайтън“.
Един от отговорите, според ново проучане, е широкопразпостранен конгитивен спад в цяла Европа заради огромните количества олово, които е бълвала процъфтяващата индустрия на металите, оформила империята.
Изследователи твърдят, че огромното разрастване на дейността за добив и обработка на метални руди, по-конкретно, е довело до ръст в замърсяване на въздуха по време на пика на империята, което пък е понижило с 2-3 пункта коефициента на интелигентност (IQ) на хората по тези ширини.
“Удивително е, че успяхме да установим количествено замърсяване на въздуха над Европа преди близо 2 000 години и да оценим потенциалните здравни ефекти върху древната римска цивилизация,” казва пред The Guardian доктор Джоузеф Макконъл от Desert Research Institute в Невада.
“Нашите констатации показват, че антропогенните емисии от индустриалните дейности са довели до широкоразпространени поражения върху човешкото здраве в продължение на над две хилядолетия,” допълва той.
Римските лекари са били наясно с опасностите от натравянето с олово, но въпреки това металът се е използвал във водопроводи, съдове за готвене и си проправя път и до лекарствата, козметиката и играчките.
Металът е бил поглъщан и целенасочено, след като римпляните откриват, че съдържащи олово сиропи помагат за съхранението и подслаждането на виното.
И докато натравянето от замърсена храна и вино е по-вероятно да е било проблем на висшите класи, цялото население е дишало оловото във въздуха, генерирано от огромните мини и топилни дейности на империята, като то е било страничен продукт от рафинирането на сребро и злато.
За да проследят нивата на замърсяване на въздуха с олово по римско време, Макконъл и международен екип от изследователи са анализирали ледени ядра от Антарктика.
Те са предоставили времева линия на концентрацията на олово в атмосферата от 500 година преди новата ера до 600 година след Христа.
В своя публикация в Proceedings of the National Academy of Sciences изследователите описват как ледените ядра са разкрили рязко увеличение на замърсяването с олово около 15 преди Христа след възхода на Римската империя.
След това тези нива остават завишени до упадъка на Пакс Романа - времеви период от около 200 години на относителен мир и просперитет, който приключва през 180 г. от Новата ера. Макконъл изчислява, че през този период империята е отделила над половин милион тона олово в атмосферата.
За да изчислят ефекта на това замърсяване, учените са превърнали атмосферните модели в карта на това как оловото се е разпространило в Европа.
След това са разчитали на съвременни изследвания, за да изчислят каква част от невротоксичния материал би се натрупал у децата, както и ефекта, който може да е оказал върху тяхното IQ.
Средно нивото на олово в кръвта на децата в пика на Римската империя може да се е увеличил с 2.4 микрограма на децилитър, установяват учените, намалявайки тяхното IQ с 2.5 – 3 пункта.
Ако се вземат предвид и други странични фактори, нивото на оловото в кръвта на децата може да е достигнало около 3.5 микрограма на децилитър.
По някои оценки населението на Римската империя е наброявало над 80 милиона души в нейния пик, което означава, че около четвърт от световното население може да е било изложено на замърсяване с олово вследствие на добива и преработката му.
Ефектите от отравянето с олово може да бъдат толкова тежки, че учените са дебатирали дали това е допринесло за краха на империята.
“Понижение на IQ-то с 2.5-3 пункта може да не звучи много, но то е било за цялото население и за период от близо 180 години,” казва Макконъл.
“Оставям на епидемиолозите, историците и археолозите да определят дали нивата на замърсяване с олово в атмосферата и здравните последици, които ние установихме, са били достатъчни, за да променят хода на историята.”
Замърсяване на въздуха с около пада след Римската империя, но нараства отново през 20-и век с Индустриалната революция и изгарянето на изкопаеми горива, в това число и горивата за автомобили със съдържание на олово.
Проучване от 2021 г. на Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ установява, че нивото на олово в кръвта на децата на възраст между 1 и 5 години пада от 15.2 на 0.83 микрограма на децилитър в периода между края на 70-те години и 2016 г. след забраняването на оловните горива.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Красивото растение, което е смъртоносно за околната среда
преди 5 минМъжът, който не прави нищо и изкарва по $80 000 годишно
преди 15 минНай-влиятелните паспорти в света за 2025 г.
преди 29 минБелгийската агенция по храните: Не яжте коледните елхи
преди 34 минJPMorgan връща служителите си в офиса по пет дни в седмицата?
преди 1 часБългария сред дестинациите, препоръчани от New York Times за пътуване през 2025 г.
преди 1 часПрочети още
Огромен горски пожар в Лос Анджелис наложи евакуацията на 30 хиляди души (СНИМКИ И ВИДЕО)
darik.bgИдея на Тръмп: Канада да стане „51-вият щат на САЩ“
darik.bgСъдът отхвърли искането на Тръмп за отлагане на присъдата по делото със Сторми Даниълс
darik.bgЛанс форсира трансфера на Коялипу още преди ПСЖ
dsport.bgВицешампионът на Аржентина цака бразилски гранд за ас на Лудогорец
dsport.bgСредната възраст на жените при раждането на първото им дете се покачва
9meseca.bg5 гениални трика за обновяване на стари подови настилки
idei.bgТенденция за декора на малки пространства, която ще видите навсякъде през 2025 г.
idei.bgНеобичайни употреби на пепелта от камината
idei.bg