Турската централна банка обяви нови мерки за ограничаване на разходите с кредитни карти, в опит да ограничи търсенето на чуждестранна валута преди местните избори в края на месеца.

Централната банка повиши месечната максимална лихва върху авансовите плащания в брой от кредитни карти и овърдрафт сметки.

Отделно от това, тя повиши месечните цели за кредиторите да увеличат дела на депозитите в турски лири, съобщава държавната Анадолска агенция, цитирана от Daily Sabah. 

Финансовата институция повиши максималния лихвен процент при теглене на пари в брой по кредитни карти от 4.42% на 5%. 

Волатилността на лирата се повиши преди изборите, насрочени за 31 март, въпреки че централните банкери виждат търсенето на щатски долари като временно и очакват то да намалее след вота.

Лирата е най-зле представящата се парична единица сред валутите на развиващите се пазари за последния месец, губейки около 2.8% от стойността си спрямо щатския долар, по данни на Bloomberg. 

Централната банка се намира под натиск да повиши референтния лихвен процент, след като инфлацията през февруари се ускори повече от очакваното.

Институцията предвижда ръстът на потребителските цени да достигне пик от над 70% през следващите месеци, преди да се забави до 36% в края на годината.

След като обяви завършването на своя осеммесечен цикъл на затягане, който вдигна лихвите до 45%, централната банка избра да използва алтернативни методи за затягане, за да поддържа инфлацията под контрол.

Подходът обаче предизвика критики от страна на икономистите и банкерите, които правят сравнение с предишната ера на неортодоксална монетарна политика.

Новият набор от длъжностни лица, назначен след президентските избори миналия май, обеща да опрости мерките, приложени от техните предшественици, с аргумента, че са нарушили механизмите на паричната трансмисия.  

Агресивен осеммесечен цикъл на затягане на политиките от юни насам повиши основния лихвен процент на централната банка с 3650 базисни пункта до 45%.

Goldman Sachs Group и Deutsche Bank очакват ново повишаване на лихвите в Турция, цитирайки нарастващия натиск върху резервите и местната валута. 

В последните си насоки централната банка каза, че "позицията на паричната политика ще бъде затегната, в случай че се очаква значително и постоянно влошаване на инфлационната перспектива".