Моделите с изкуствен интелект (AI) могат да предоставят очевидно брилянтни отговори на човешките въпроси, които при по-внимателен преглед разкриват части от евентуално „изплюти обратно“ безсмислици.
Подобна динамика може би е в ход при увеличаващите се инвестиции и оценки на технологични компании, които търсят богатство от самообучаващи се компютри.
От железници до телекомуникационни мрежи, предишните бумове в капиталоемки индустрии показват, че новите технологии може да променят света, но да оставят инвеститорите с по-малко, отколкото са очаквали.
Инвеститорите не могат да се наситят на AI. OpenAI - стартъп компанията, която стои зад чатбота ChatGPT, набра финансиране през февруари при оценка от 80 млрд. долара, което е близо три пъти повече, в сравнение с преди година.
Пазарната стойност на по-малки конкуренти, като Anthropic и Mistral, отчита подобно увеличение. Въпреки това, установените технологични гиганти се радват на най-големи печалби. Общата пазарна капитализация на Microsoft, Amazon.com, Alphabet и Meta Platforms се е увеличила с 5 трлн. долара от пускането на ChatGPT през ноември 2022 г.
За компаниите, които създават AI модели и изграждат мрежите, които ги обучават и поддържат, отговорът беше надпревара в разходите за завоюване на нови пазари и предотвратяване на разрушаване на настоящите им бизнеси от страна на конкуренти.
Microsoft, Amazon, Alphabet и Meta общо са похарчили 200 млрд. долара за капиталови разходи през миналата година, като около половината от тази сума е отишла за технологична инфраструктура, според изследователската компания Bernstein. От компанията прогнозират, че сумата ще се увеличи с над 50% през тази година, най-вече заради AI.
В сравнение с тези огромни суми, доходите, генерирани от AI, остават малки. От Sequoia изчисляват, че генеративният AI в момента носи около 3 млрд. долара приходи годишно, в сравнение с нула преди година.
Въпреки това, компанията за рисков капитал отбелязва, че на фирмите, които предлагат софтуера като услуга им е било необходимо десетилетие, за да достигнат този праг.
Обещанията за бъдещо богатство доведоха до някои гигантски прогнози за разходите, които са необходими за производството на усъвършенстваните полупроводници, изграждането на центрове за данни и генерирането на електроенергия за обучаването и управлението на AI модели.
По-рано през годината главният изпълнителен директор на OpenAI е определил тази сума на до 7 трлн. долара, информира Wall Street Journal, позовавайки се на запознат източник.
Подобни разходи може дори да бъдат оправдани. Умните системи, които автоматизират повече труд, обработват по-големи количества данни и допълват или надминават човешкия интелект, биха могли да струват няколко пъти повече. Нещо повече, светът е преживявал бумове с подобни размери и преди.
Да вземем железниците. Общите инвестиции във влаковата мрежа в Обединеното кралство в периода 1845 - 1850 г. възлиза на около 30% от БВП на Великобритания през 1850 г., според икономическия историк Андрю Одлизко.
В края на 20-и век телекомите вземат заеми за 1 трлн. долара, за да изграждат мрежи с оптични кабели и мобилни мрежи, според председателя на щатска Федерална комисия по далекосъобщения (FCC).
Сумата се е равнявала на около 3% от глобалния БВП по онова време. Инвестиционна програма на стойност 7 трлн. долара в днешно време би се равнявала на около 30% от БВП на САЩ за една година, или на около 7% от глобалния БВП.
Инвестиции
Инвестициите, които се правят в момента, ще имат смисъл, единствено ако генерират огромни печалби. За да видим какви печалби може да са необходими за технологичните компании, можем да започнем с Nvidia, чиито чипове са изборът по подразбиране за обучение на AI системи.
Анализатори очакват управлявана от Дженсън Хунаг компания да генерира близо 100 млрд. долара приходи от подразделението си за центрове за данни през тази година, според данни на LSEG. Въпреки че продажбите на това подразделение не са свързани изцяло с AI, по-голяма част от тях вероятно са.
Да приемем, че AI сървърите, които използват тези чипове, имат полезен живот от четири години. Други разходи, като мрежово оборудване, място за центровете за данни и електроенергия, която е необходима за работата на AI моделите, добавят около 75% към сметката, според изследователската компания SemiAnalysis, което увеличава общите разходи до 175 млрд. долара.
Да приемем, че технологичните компании, които правят тези инвестиции, очакват 40% марж на оперативната печалба. Това означава, че те общо ще трябва да генерират 292 млрд. долара приходи, свързани с AI за четири години, или по около 73 млрд. долара на година. Това определено е възможно, но е далече от 3-те млрд. долара приходи годишно, които генеративният изкуствен интелект носи днес.
Историята
Характеристика на новите технологични пазари е, че ранните прогнози могат да са значително занижени. През 1980 г. от McKinsey опитаха да познаят размера на мобилния пазар след 20 г., като реалната стойност беше 125 по-голяма от оценката на консултантската компания.
Въпреки това, инвестиционните бумове по-често разочароват техните финансови поддръжници. Инвеститорите в британските железници надценяват търсенето за тази нова форма на транспорт и губят около една трета от парите си до 1850 г. Страната влиза в икономическа депресия.
Манията по телекомите в края на 90-те години също води до големи загуби. Огромните инвестиции в полагането на оптични кабели и надплащането за европейски лицензи за мобилни 3G мрежи обрече много стартъп компании на фалит, а големите компании - на години с ниска възвръщаемост.
Настоящата AI благодат идва с тези клопки, че и още повече. Веднъж положени, железопътните релси и оптичните кабели издържаха с десетилетия. Продължителността на живота на един AI модел и на сървърите, които той използва, е много по-кратка. Промените във вкуса или поведението на хората, новата информация или обучението върху грешни данни може бързо да направи един скъп, голям езиков модел остарял.
Множество гигантски компании и много държави искат да разработят AI, така че напредъкът да бъде превърнат в стока. А ако се окаже, че изкуственият превъзхожда човешкия интелект, изглежда вероятно правителствата да наложат строги ограничения върху употребата му – намалявайки произтичащата от него печалба.
Крайният резултат вероятно ще прилича много на бума при железниците и телекомуникациите. Технологичните визионери бяха прави – хората сега може да четат това на телефона си, докато се возят във влак. Това е известна утеха за многото инвеститори, които губят и ризите от гърба си по време на този процес.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Как да създадем ергономично работно място?
преди 3 часаКак ще реагира еврото, ако Тръмп отново стане президент?
преди 3 часаПроизводството на литий е бавно и мръсно. Има ли решение?
преди 3 часаКакво да правите при пожар?
преди 3 часаФуджи счупи 130-годишен рекорд: Все още няма сняг
преди 4 часаБизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 4 часаПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgНа живо: Решават се още осминафиналисти за Sesame Купа на България
dsport.bgНа живо: Пирин - Левски (Състави)
dsport.bgКак да управляваме ефективно месечния си бюджет - основни принципи и съвети
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg