Австралия възнамерява да определи минимална възрастова граница за използване на социалните медии, като се позовава на опасения за психическото и физическото здраве на децата.
Планът предизвика ответна реакция от страна на защитниците на цифрови права, които предупреждават, че мярката може да тласне тази онлайн дейност към нелегалност.
Премиерът Антъни Албанезе каза, че неговото лявоцентристко правителство ще проведе тест за проверка на възрастта, преди да въведе конкретни закони през тази година. Албанезе не посочи конкретна цифра, но каза, че вероятно тя ще бъде между 14 и 16 години.
„Искам да накарам децата да оставят устройствата и да отидат на игрищата, плувните басейни и тенис кортовете“, каза той пред Australian Broadcasting Corp. „Искаме те да имат истински опит с реални хора, защото знаем, че социалните медии носят социална вреда“.
Законът ще нареди Австралия сред първите страни в света, наложили възрастово ограничение в социалните медии. Предишни опити, включително от страна на Европейския съюз, се провалиха след оплаквания за ограничаване на онлайн правата на непълнолетни.
Meta - собственик на Facebook и Instagram, която е въвела минимална възраст от 13 години за социалните си медии, заяви, че иска да даде възможност на младите хора да се възползват от нейните платформи и да предостави на родителите инструментите, с които да ги подкрепят, „вместо просто да прекъсват достъпа .”
От собственика на YouTube – Alphabet, не отговарят на искането за коментар, а екипът на CNN не успява да се свърже с TikTok.
Австралия се характеризира с население с голям онлайн достъп - четири пети от 26 милиона души са в социалните медии, според данни на технологичната индустрия. Три четвърти от австралийците на възраст от 12 до 17 години са използвали YouTube или Instagram, установи проучване на Университета в Сидни от 2023 г.
Албанезе обяви плана за възрастово ограничение на фона на парламентарно разследване на въздействието на социалните медии върху обществото, базирано на емоционални свидетелства за въздействието върху психичното здраве на тийнейджърите.
Чуват се обаче и опасения относно това дали възрастовата граница неволно би навредила на по-младите хора, като ги насърчи да крият своята онлайн активност.
Ново проучване предполага, че са необходими повече изследвания, за да се разберат нюансираните начини, по които социалните медии влияят върху психичното здраве на подрастващите.
Интернет регулаторът на Австралия - комисарят по eSafety, предупреди в доклад от юни, че „базираните на ограничения подходи могат да ограничат достъпа на младите хора до критична подкрепа“ и да ги тласнат към „по-малко регулирани услуги, които не са масови“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg7 ненужни вещи, които заемат място в дома ви
idei.bg